افزایش درخواست‌ها در ایران: شمار واقعی کشته‌شدگان آبان ۹۸ را اعلام کنید!

دویچه وله :علی مطهری در واکنش به نامه وزیر کشور درباره کشته‌شدگان آبان ۹۸ گفت که گزارش یادشده قانع‌کننده نبوده است. جلایی‌پور در دیدار با روحانی از رئیس دولت خواست که شمار کشته‌شدگان آبان ۹۸ را با صداقت و شفافیت اعلام کند.

علی مطهری نماینده تهران در مجلس پاسخ وزیر کشور مبنی بر مقصر نبودن این وزارتخانه در حوادث آبان ۹۸ را قانع‌کننده ندانست. مطهری در آخرین نطق پیش از دستور خود در مجلس دهم گفته بود: «وزیر کشور مقصر اصلی حوادث آبان است که در آن مدت افراد زیادی کشته شدند».

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور هم در نامه‌ای که در صحن مجلس خوانده شد گفت: «حوادث آبان‌ماه، وقایع و تصمیمات پیش، حین و پس از آن، مسئله ملی و فرابخشی است که هر یک از دستگاه‌های مسئول بر اساس وظایف ذاتی پاسخگوی اقدامات خود خواهند بود.»

علی مطهری در صفحه شخصی خود درباره نامه وزیر کشور در توییتر نوشت: «پاسخ وزیر کشور به نطق من درباره مقصر بودن ایشان در حوادث آبان ۹۸ قانعکننده نبود. حرف من این بود که وی به عنوان مسئول اجرای تصمیم سران قوا باید لااقل یک ماه با مردم سخن می‌گفت. ضمنا ادعای از نصاب افتادن امضاهای استیضاح وی نیز واقعیت ندارد.» اعتراضات آبان ۹۸ در پی افزایش سه برابری قیمت بنزین در سراسر ایران آغاز شد و به‌سرعت رنگی سیاسی به خود گرفت و مجموعه نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار داد. نیروهای امنیتی و انتظامی ایران اما در سایه قطع اینترنت و غیاب مطبوعات آزاد، اعتراضات را به شدت سرکوب کردند.

در شرایط سکوت جمهوری اسلامی در خصوص شمار کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان، سازمان‌های حقوق بشری همچون عفو بین‌الملل و رسانه‌های مستقل برای ارائه آمار قربانیان تلاش کرده و خواستار تحقیقات مستقل در این خصوص شده‌اند.
دستور خامنه‌ای برای سرکوب معترضان در آبان‌ماه
خبرگزاری رویترز چند هفته بعد از اعتراضات آبان‌ماه در یک گزارش اختصاصی به نقل از مقام‌های رسمی ایران گزارش داد که در این اعتراض‌ها در ایران حدود ۱۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

رویترز نوشت که شخص آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، دستور برخورد شدید با معترضان را صادر کرده است. این خبرگزاری نوشت که دستور آیت‌االه خامنه‌ای مبنی بر سرکوب شدید معترضان از سوی سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی تایید شده است.
جلایی‌پور به روحانی: تعداد کشته‌شدگان آبان را اعلام کنیددر تیراندازی به تظاهرکنندگان در آبان ۹۸ از گلوله‌های واقعی استفاده شده استبا گذشت حدود شش ماه از اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ جمهوری اسلامی درباره آمار کشته‌شدگان همچنان سکوت کرده است. برخی از اصلاحطبان در داخل کشور از دولت و از شخص روحانی خواستند که این سکوت را بشکند و تعداد کشته‌شدگان را اعلام کند.

در جلسه دیدار "سیاسیون" با روحانی در روز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت، بار دیگر از رئیس جمهور ایران درخواست شد که "آمار درست کشته‌شدگان آبان" را ارائه کند.

علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت و فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره جلسه روحانی با ۱۵ تن از فعالان سیاسی گفت: «حمیدرضا جلایی‌پور فعال سیاسی اصلاح‌طلب در دیدار فوق، با اشاره به حوادث آبان ماه سال گذشته از روحانی پرسید؛ چرا آمار درست کشته‌شدگان را ارائه نمی‌کنید تا فرصت ایجاد نشود برای کسانی که ادعا کنند ۱۵۰۰ نفر بوده است.»

جلایی‌پور گفته است "مهمترین سرمایه، رضایت مردم است" و حاکمیت برای اینکه رضایت مردم را جلب کند باید برخی سیاست‌های خود را تغییر دهد.

رسانه‌های ایران درباره واکنش روحانی به  درخواست اعلام آمار کشتهشدگان آبان ماه  گزارشی نداده‌اند.
+21
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  صالح رجایی - تهران، ایران
  برید بمیرید دوباره بازی جدید زدید کشتید حالا یه عده رو اجیر کردن که برید بحث الکی کنید گمشید بابا سر تا تهتون با هم هم دستید و بدون اجازه مقام ولایتتون آب نمیخورید حالا واسه ما دنبال احقاق حق شدید؟برو بمیر بی کفایت
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
  نظر شما چیست؟