مخالفت دختر اسدالله لاجوردی با بررسی قانون منع کودک‌همسری در ایران

زهره سادات لاجوردیالعربیه :زهره سادات لاجوردی یکی از نمایندگان مجلس یازدهم ایران با بیان اینکه پرداختن به مسائل حاشیه‌ای مانند کودک‌همسری اشتباه است چرا که این موضوع دغدغه اصلی زنان نبود، اعلام کرد که دختر در هر سنی بالغ که شد ازدواج کند.

بر اساس گزارش جماران، سه‌شنبه 19 مه 2020، زهره سادات لاجوردی موضوع کودک‌همسری را از جمله مسائلی دانست که بدون در نظر گرفتن اولویت‌ها مطرح شد، در حالیکه به گفته او «به هیچ عنوان مسئله اساسی و مهم در کشور نبود».

به گفته این نماینده مجلس یازدهم، «آن چیزی که اسلام با آن مخالف است ازدواج اجباری بوده که ما با آن در هر سن و سالی مخالف هستیم».

این در حالی است که نمایندگان اصلاح‌طلب در مجلس دهم درباره کودک‌همسری مدت‌ها کار کردند تا سن ازدواج را افزایش دهند.

لاجوردی در ادامه گفت: «اگر یک دختری به بلوغ فکری و جسمی رسیده باشد از نظر ما مشکلی ندارد فلذا ما نمی‌توانیم برای ازدواج سن تعریف کنیم».

او، پرداختن به کود‌ک‌همسری را با مسائل دیگری مانند زنانی که سن ازدواج آنها گذشته یا زنان سرپرست خانوار مقایسه کرد و تاکید کرد که این مسائل حاشیه‌ای است و نتیجه گرفته که «پرداختن به مسئله کودک‌همسری اشتباه است»، چرا که به گفته او این موضوع «دغدغه اصلی زنان نیست».

عبارت «کودک‌همسری»، معمولا در مورد کودکان دختری به‌ کار می‌رود که با مردان بزرگسال به علت اجبار حاصل از سنت‌های قومی یا مشکلات اقتصادی خانواده، ازدواج می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا، 16 فوریه 2019 گزارش داد که در مجلس ایران طرحی تحت عنوان کودک همسری مطرح شده‌ است که مخالفان و موافقان زیادی نسبت به آن اظهار نظر نموده‌اند ولی مجلس هنوز تصمیمی درباره کودک‌همسری و تعیین حداقل سن ازدواج نگرفته‌ است.

گفتنی است، طبق ماده 1041 قانون مدنی ایران، ازدواج کودکان با اجازه والدین و مجوز دادگاه امکان‌پذیر است.
زهره سادات لاجوردی کیست
این نماینده زن در واقع دختر اسدالله لاجوردی که از سوی مخالفان به شکنجه و قتل صدها زندانی سیاسی در دهه 1360 و هفتاد متهم است تا جایی که مخالفان او را «جلاد اوین » لقب دادند.

اولین ماموریت اسدالله لاجوردی در جریان رسیدگی به پرونده گروه «فرقان» آغاز شد آیت الله حسین بهشتی در تاریخ 20 شهریور 1359 او را دادستان انقلاب تهران کرد. لاجوردی از اعضای شورای مرکزی جمعیت مؤتلفه اسلامی بود.
زهره لاجوردی و پدرش اسدالله لاجوردی زهره لاجوردی و پدرش اسدالله لاجوردیزندانیان سیاسی دهه 60 خورشیدی و دگراندیشان اسدالله لاجوردی را از عاملان اصلی سرکوب‌ها و اعدام‌های آن دوران می‌دانند. در دوران ریاست او بر زندان اوین و دادستانی انقلاب بسیاری از زندانی سیاسی اعدام شدند و یا مورد شکنجه قرار گرفتند. در دی 1363 او توسط شورای عالی قضایی از تمامی مناصب برکنار شد و تا زمان مرگ آیت الله خمینی هیچ پست دولتی نداشت. در سال 1368 لاجوردی دوباره به مدیریت زندان‌ها برگشت و ریاست سازمان زندان‌ها را تا اسفند 1376 بر عهده داشت که در این زمان رئیس دفتر رئیس قوه قضاییه از او خواست که استعفا دهد.

لاجوردی در 1 شهریور 1377 د رمحل کسب خود در بازار تهران توسط دو نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق به نام‌های علی‌اکبر اکبری ده‌ بالایی و علی‌اصغر غضنفرنژاد کشته شد.
+2
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  اینهایی که میگی برای مردمه یا برای خودت و دخترهات هم صدق میکنه؟ کلاغ سیاه نادون. در ضمن لاجوردی کشته نشد به درک واصل شد. واقعا چه قیافه های کریهی.
  2
  54
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۳
  ۴۶
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین

  اسدالله لاجوردی قاتل بالفطره.چقدر این ادم کشت سال۱۳۶۷
  2
  47
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۴
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  این زنَک گناه نداره، گناه اصلی ابله هایی هستند که به اون رای دادند. اون حتی عرضه اداره یک اصطبل هم نداره، چون بدون شک بر حیوونات ماده ظلم می کرد چه برسه یک کشور و قانونگذاری!
  0
  29
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱
  ۵۱
  صالح رجایی - تهران، ایران
  عجب این دیگه چه قیافه های کریهیه!کسی هست که دیده باشه اینا رو و از حالت تهوع سه بار نرفته باشه دست به اب؟مگر اینکه قیافه خودش از اینا بدتر باشه. بابا شماها از کجا اومدید؟؟؟چه طوری شد اینا 40 سال رو ما نشستن و ترتیب صغیر تا کبیر مارو دادن.حالا مخالفت با سن ازدواج چه صیغه ایه! خب راست میگه دیگه برای خدمت رسیدن به زن ها و بچه ها و دختر های ما که نباید قانون تصویب کنن باید هر جوری که میتونن دستشون باز باشه تا.......
  1
  18
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  از دختر حـ... ائی ,غیراز این انتظار نمی رود.تف بغیرت ملتی که این کثافت نماینده اش باشد
  1
  20
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷
  نظر شما چیست؟