با دستور رئیسی، ایرانیان تحت تعقیب قانون دیگر از خدمات کنسولی «محروم نیستند»

رادیو فردا :ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی،‌ حکم محرومیت شهروندان ایرانی تحت تعقیب قانون در خارج کشور از خدمات کنسولی را لغو کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت، در خبرگزاری‌های ایران، بخشنامه جدیدی که این محرومیت را لغو می‌کند با عنوان «عدم صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی به منظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور» صادر شده است.

آن‌ طور که باشگاه خبرنگاران جوان نوشته، در گذشته برخی از دادگاه‌ها ایرانیانی را که در خارج از کشور تحت تعقیب بودند، از خدمات کنسولی محروم می‌کردند و این موضوع «مشکلات متعددی» را برای این افراد ایجاد می‌کرد.

بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضائیه که روز سه‌شنبه ابلاغ شده، از این پس، هیچ دادگاهی حق ندارد ایرانیان خارج از کشور را که به هر دلیل تحت تعقیب هستند از دریافت خدمات کنسولی محروم کند و احکام پیشین مرتبط با این موضوع نیز باید لغو شود.

در بخشنامه آقای رئیسی آمده که بهره‌مندی از خدمات کنسولی از جمله حقوق مدنی هر فرد است و بر اساس قوانین جاری ایران «تصریحی بر محرومیت افراد، اعم از متهمان و محکومان از این خدمات وجود ندارد».

وی افزوده است که «نه تنها مجوزی برای صدور دستور محرومیت از این خدمات وجود ندارد»، بلکه دادگاه‌ها نیز نباید از این محرومیت به عنوان «مجازات اصلی و یا مجازات تبعی و تکمیلی» استفاده کنند.

ابراهیم رئیسی به مراجع قضایی دستور داده که از صدور حکم یا دستور محرومیت افراد از خدمات کنسولی خودداری کنند و دستورات صادرشده قبلی در این ارتباط نیز «در اسرع وقت» لغو شود.

این دستور در حالی صادر شده که پیش از این گزارش‌های متعددی از سوی شماری از افراد منتشر شده بود که به دلایل مختلف از جمله سیاسی از کشور خارج شده و در کشورهای همسایه به سر می‌برند و سفارتخانه‌های ایران از تمدید گذرنامه‌ آنها خودداری کرده بودند.

شماری از فعالان سیاسی می‌گویند سفارتخانه‌های ایران هنگام تمدید گذرنامه‌ها از آنها درخواست همکاری کرده‌ یا به بازجویی از کار و فعالیت و روابط آنها در خارج از کشور پرداخته‌اند.

این در حالی است که بسیاری از شهروندان ایران در خارج از کشور به همکاری سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی برای تائید و دریافت مدارک هویتی و تحصیلی و اموری چون وکالتنامه و تائید مدارک پزشکی نیاز جدی دارند.
+1
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  صالح رجایی - تهران، ایران
  باز یه برنامه ای پشتشه.از دست شما هیچقوت هییچوقت هییییچ کار خیری بر نمیاد.همیشه شر هستید چون وجودتون شررررررره و نطفتون با شررر مطلق و 100 درصد خالص بسته شده که هرچه زودتر باید به دریا انداخته بشید تا زمین رو بیش از این به فساد و آلودگی و جنایت نکشید.
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
  نظر شما چیست؟