اولین جلسه دادگاه صراف ایرانی مسترد شده به آمریکا برگزار شد

 سجاد شهیدیان (سمت چپ)‌ در کنار وحید والی، دو مدیر شرکت «پرداخت ۲۴»، به نقض تحریم‌های آمریکا متهم شده‌اندرادیو فردا :سجاد شهیدیان،‌ مدیر شرکت صرافی «پرداخت ۲۴» ایران که متهم به پولشویی، کلاهبرداری بانکی، جعل هویت و نقض تحریم‌های آمریکا شده، بعد از استرداد از بریتانیا، در دادگاه ایالات متحده حاضر شده است.

نخستین جلسه دادگاه آقای شهیدیان در ایالت مینه‌سوتا برگزار شد تا به او تفیهم اتهام شود.

خبر بازداشت سجاد شهیدیان در بریتانیا پاییز سال ۹۷ اعلام شد. بازداشت او به درخواست یک دادگاه آمریکایی صورت گرفت.

سایت وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت گزارش داد که سجاد شهیدیان، ۳۳ ساله همراه با وحید والی یکی دیگر از مدیران مالی این شرکت صرافی، با شش مورد اعلام جرم مواجه هستند.

بر اساس این گزارش، وحید والی هنوز بازداشت نشده و تلاش‌های آمریکا برای دسترسی به وی فعلا به نتیجه‌ای نرسیده است.

شرکت «پرداخت ۲۴» (payment24) در حدفاصل سال‌های ۸۸ تا ۹۷ فعال بود و از بهمن ۹۷، وب‌سایت این شرکت از دسترس خارج شد و فعالیت‌های آن عملا متوقف شد.

این شرکت در تهران، شیراز و اصفهان دفتر کار و ۴۰ کارمند داشته و مهمترین فعالیت آن «کمک به مشتریان ایرانی برای خریدهای غیرقانونی از ایالات متحده بوده است».

بر اساس کیفرخواست دادگستری آمریکا، متهمان این پرونده با نقض تحریم‌ها، به‌صورت غیرقانونی نرم‌افزارهای کامپیوتری، مجوزهای نرم‌افزاری و سرورهای کامپیوتری را از شرکت‌های آمریکایی خریده‌‌اند.

مقام‌های دولت آمریکا همچنین می‌گویند شرکت «پرداخت ۲۴» با در اختیار قراردادن حساب کاربری «Paypal»، آدرس آی‌پی در امارات متحده، کارت هدیه اعتباری ویژه، کارت شناسایی و نشانی جعلی، به مشتریان ایرانی کمک می‌کرده که از شرکت‌های آمریکایی خرید کنند و کالاها به آدرس جعلی ارسال و دریافت شوند.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اسفند پارسال گفته بود سجاد شهیدیان در بریتانیا اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران را پذیرفته و از این رو به ایالات متحده مسترد خواهد شد.

آقای بعیدی‌نژاد همان زمان از سجاد شهیدیان خواسته بود که در پذیرفتن اتهام نقض مقررات تحریمی، «تجدیدنظر» کند ولی این درخواست مورد قبول شهیدیان قرار نگرفت و او به آمریکا مسترد شد.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.