حجاب در ایران اجباری است، حتی در اینستاگرام

دویچه وله :معاونت پلیس فتا اعلام کرده از این پس با کسانی که عکس بی حجاب در فضای مجازی منتشر می‌کنند مانند مجرم برخورد خواهد شد. یک حقوقدان اما جرم بودن بی‌حجابی در فضای مجازی را از نظر حقوقی درست نمی‌داند.

معاون اجتماعی پلیس فتا اعلام کرد کشف حجاب در فضای مجازی نیز جرم محسوب می‌شود و هر شخصی که قانون حجاب را در فضای مجازی رعایت نکند به عنوان مجرم شناخته خواهد شد.

سرهنگ پاشایی تصریح کرد: «هیچ تفاوتی میان جرائم در فضای مجازی و واقعیت وجود ندارد و هر امری که موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود قطعا با آن برخورد خواهد شد و پلیس در این رابطه با جدیت عمل می‌کند.»

این مقام انتظامی سپس با تاکید بر اینکه "در فضای مجازی هیچ تفاوتی میان افراد پرطرفدار و افرادی که فالوورهای کمتری دارند، وجود ندارد" جلوی این گمانه‌زنی را که شاید این قانون فقط شامل حال سلبریتی‌ها و کسانی شود که طرفداران زیادی در فضای مجازی دارند، گرفت و تصریح کرد: «هر شخصی که در فضای مجازی مرتکب تخلف شود و موارد فوق را رعایت نکند به عنوان مجرم شناخته ‌خواهد شد.»

معاون پلیس فتا به قانون تعیین مصادیق استفاده مجرمانه از فضای مجازی که در سال ۸۸ تصویب شده، اشاره کرده که بر اساس آن پخش محتوایی که خلاف اخلاق و عفت عمومی باشد در فضای مجازی جرم محسوب می‌شود.

او سپس نتیجه گرفته: «در رابطه با کشف حجاب در فضای مجازی نیز باید گفت به علت اینکه زیرمجموعه ناهنجاری‌ها قرار می‌گیرد، نیز تخلف محسوب می‌شود.»

این اظهارات دو روز پس از سخنرانی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در جمع دانشجویان و دانشگاهیان صورت می‌گیرد. او در این دیدار مجازی که روز یک‌شنبه ۲۸ اردیبهشت انجام شد، حجاب را "دغدغه" خود دانست و گفت: «بنده در این زمینه دغدغه دارم و خواهش میکنم که مسئولان و رؤسای دانشگاه‌ها و وزارتخانه‌های مربوط و بویژه خود دانشجویان و دخترخانم‌ها به مسئله‌ی حجاب و فاصله‌گذاری بین زن و مرد که مورد تأکید اسلام است اهمیت بدهند و موازین شرعی را در دانشگاه‌ها رعایت کنند.»

اوایل اردیبهشت یک اینفلوئنسر ایستاگرام به نام پیکاسو معین نوشت که او و همسرش که در حال حاضر در خارج ایران به سر می‌برند مجموعا به ۱۶ سال حبس محکوم شده‌اند. یکی از اتهامات همسرش این بوده که در اینستاگرام بدون حجاب عکس منتشر کرده است. معین در ویدیویی که درباره این موضوع منتشر کرد توضیح داد که وقتی برای اولین بار احضار شده بودند از آنها تعهد گرفته‌اند که عکس بی‌حجاب همسرش را در اینستاگرام منتشر نکنند.

این زن و شوهر از مدال آوران ورزش رزمی در ایران بودند.
واقعیت وضعیت زنان ایران حتی در اینستاگرام
اظهارات معاون پلیس فتا بازخوردهای گوناگونی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

مهدیه گلرو، فعال دانشجویی سابق و کنشگر حقوق زنان در دو توییت تاکید کرده که این واقعیت زندگی در جمهوری اسلامی است. او نوشته است: «با عکس‌های رنگی و بدون حجاب اجباری دور از چشم مأمورها وضعیت دروغین از زنان نسازید. واقعیت وضعیت ما همین حجاب اجباری حتی در اینستاگرام است.» علی مجتهدزاده که خود حقوقدان است در توییترش این اظهارات معاون پلیس فتا را خلاف قانون دانسته چرا که به نظر او بنا بر اصل "مضیق" کسی حق گسترده کردن عناوین مجرمانه را ندارد و قانون حجاب اجباری هم فقط برای معابر عمومی است.
کاربر دیگری که عکس توییترتش با حجاب است، نتیجه این گونه برخوردها را "متنفر کردن مردم از حجاب" می‌داند.
+5
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  در فیلم های ج.ا ببینید کشف حجاب در اطاق خواب هم ممنوع است زنها با حجاب میخوابند
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۶
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ایرج میرزا:. در سردر کاروانسرایی تصویر زنی به گچ کشیدند. ارباب عمایم این خبر را از مخبر صادقی شنیدند. گفتند که وا شریعتا، خلق روی زن بی نقاب دیدند. آسیمه سر از درون مسجد تا سردر آن سرا دویدند. ایمان و امان به سرعت برق می‌رفت که مومنین رسیدند. این آب آورد و آن یکی خاک یک پیچه ز گل بر او بریدند. ناموس به باد رفته‌ای را با یک دو سه مشت گل خریدند. چون شرع نبی از این خطر جست رفتند و به خانه آرمیدند. غفلت شده بود و خلق وحشی چون شیر درنده می‌جهیدند. بی پیچه زن گشاده رو را پاچین عفاف می‌دریدند. لبهای قشنگ خوشگلش را مانند نبات می‌مکیدند. بالجمله تمام مردم شهر در بحر گناه می‌تپیدند. درهای بهشت بسته می‌شد مردم همه می‌جهنمیدند. می گشت قیامت آشکارا یکباره به صور می‌دمیدند. طیر از وکرات و وحش از جحر انجم ز سپهرمی رمیدند. این است که پیش خالق و خلق طلاب علوم رو سفیدند. با این علما هنوز مردم از رونق ملک ناامیدند
  1
  11
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
  ۷۰
  Roma55 - لانسینگ، انگلستان
  زمانیکه به خواست خدا ی جمهوری اسلامی علی خامنه ای با نام علی متولد میشود چرا خدا مخانم هارا با حجاب نمی آفریند که نیا زی به مزاحمت مجدد افراد کند ذهن نباشد ؟؟؟؟؟
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
  ۵۱
  صالح رجایی - تهران، ایران
  کریه المنظر هستند این اعضا و جوارح جمهوری اسلامی.قوانینشان هم باید کریه المنظر باشد.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
  نظر شما چیست؟