بازداشت مدیرعامل ایرانی شرکت «پیمنت‌۲۴» از سوی آمریکا به دلیل نقض تحریم‌های ایران

ایران اینترنشنال : آمریکا شرکت خدمات مالی آنلاین «پیمنت ۲۴» و دو تن از مدیران ارشد آن را به نقض تحریم‌ها علیه ایران متهم کرد. سجاد شهیدیان،‌ بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت، در بریتانیا بازداشت و به آمریکا استرداد شده است.
 
روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش داد براساس کیفرخواستی که روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ماه در دادگاه فدرال ایالت مینه‌سوتای آمریکا منتشر شده است، شهیدیان به همراه وحید والی، و شرکت «پرداخت ۲۴» که آن را مدیریت می‌کنند، به «توطئه برای ارتکاب جرم علیه آمریکا، پولشویی، سرقت هویت، کلاهبرداری و تقلب الکترونیکی» متهم شده‌اند.
 
دادستان‌های آمریکا می‌گویند شهیدیان، بنیانگذار و مدیر اجرایی ۳۳ ساله این شرکت، از سوی بریتانیا دستگیر و استرداد شده است. او روز دوشنبه در دادگاه تفهیم اتهام شد و اظهار بی‌گناهی کرد. وکیل این متهم نسبت به این اتهامات اظهارنظری نکرد.
 
والی، مدیر اجرایی ارشد ۳۳ ساله این شرکت، بر اساس گفته دادستان‌ها همچنان فراری بوده و تلاش برای یافتن اطلاعات موثق برای ارتباط با او ناموفق بوده است. 
 
شرکت پرداخت ۲۴ نیز به درخواست  برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نداده است.
 
این شرکت پیشتر در زمستان سال ۱۳۹۷ فعالیت‌هایش را با انتشار اطلاعیه‌ای در وبسایت خود متوقف کرد. در این اطلاعیه بدون اشاره به دلیل این موضوع آمده بود «برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق کاربران به طور موقت و تا حل تمامی مشکلات» این شرکت غیر فعال شده است.
 
دادستان‌های فدرال آمریکا «پیمنت ۲۴» را متهم کرده‌اند که با حدود ۴۰ کارمند و دفاتری در ایران به شهروندان این کشور کمک کرده است تا از حدود سال ۲۰۰۹ میلادی تا نوامبر  سال ۲۰۱۸، تحریم‌های آمریکا را با هدف انجام معامله با شرکت‌های مستقر در آمریکا دور بزنند.
 
این معامله‌ با شرکت‌های آمریکایی در زمینه‌هایی از جمله خرید نرم‌افزار، مجوزهای نرم‌افزاری و سرورهای رایانه عنوان شده است. 
 
علاوه بر این «پیمنت ۲۴» متهم است با فروش بسته‌ای در وب‌سایتش که شامل یک حساب کاربری پی‌پال(PayPal)، یک آدرس شناسایی از راه دور از امارات متحده عربی، کارت هدیه ویزا (Visa)، کارت شناسایی و آدرس جعلی بوده در خرید آنلاین از شرکت‌های آمریکا به مشتریان ایرانی کمک کرده است.
 
شرکت‌های پی‌پال و ویزا که در زمینه خدمات پرداخت مالی و بانکی فعالیت می‌کنند در این زمینه اظهار نظری نکرده‌اند.
 
همچنین بر اساس اظهارات دادستان‌ها، شهیدیان و والی در مورد مقصد کالاها اطلاعات نادرست به شرکت‌های آمریکایی ارائه کرده‌اند.
 
علاوه بر این، آن‌ها متهم‌اند از آدرس محل اقامت کذب و گذرنامه‌های جعلی برای تشکیل حساب‌های پردازش پرداخت شرکت‌های آمریکایی استفاده کرده‌اند.
 
پیمنت ۲۴ یک شرکت فعال در زمینه پرداخت‌های آنلاین بین‌المللی و حواله پول معرفی شده بود که برای حل مشکلات پرداخت‌های ارزی ایرانیان و برداشتن موانع استفاده از روش‌های دریافت و پرداخت بین‌المللی فعالیت می‌کند. 
 
این شرکت فعالیتش را در سال ۱۳۸۸ آغاز کرده بود. در این سال هم‌زمان با افزایش فشار بین‌المللی بر ایران، تحریم‌های مالی و بانکی علیه این کشور تشدید شده بود. بر اساس تحریم‌های آمریکا فروش و ارسال کالا،‌خدمات و تکنولوژی آمریکا به ایران ممنوع است.
+37
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  این بیچاره که نماینده رسمی امتحانات تافل و سی اف ای آمریکا که امتحان تحلیل گر خبرهء مالی آمریکاست بود و انجمن تحلیل گران خبرهء مالی آمریکا، خودش پیمنت 24 را به عنوان نماینده رسمی خودش به متقاضیان این امتحانات در ایران معرفی می کردند. به این چه مربوطه؟! می خواستند اول بهش مجوز ندهند اگر ایرادی داشت.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  نظر شما چیست؟