آینده خودروهای هیدروژنی در مصاحبه با سخنگوی ب‌ام‌و

ماریوس تانگبیرادیو فردا :جواد عسگری
برخی کارشناسان سوخت هیدروژن را آینده صنعت خودرو جهان می‌دانند. شرکت ب‌ام‌و هم قصد دارد در آینده نزدیک اولین محصول تجاری هیدروژنی خود را وارد بازار کند.

ماریوس تانگبی، سخنگوی ب‌ام‌و، درباره آینده خودروهای هیدروژنی به رادیو فردا می‌گوید:

«برای گروه ب‌ام‌و قدرت انتخاب موتور بسیار مهم است. به این معنی که ما در آینده بازه گوناگونی از موتورها را در شرکت خود خواهیم داشت. ب‌ام‌و از موتورهای احتراق داخلی تا انواع پیشرانه‌های هیبریدی، برقی و هیدروژنی در خودروهای آینده اش استفاده خواهد کرد.»

این شرکت آلمانی قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ نیمی از خودروهای خود را الکتریکی کند. البته این گروه خودروسازی که شامل مینی و رولزرویس هم می‌شود توسعه موتورهای احتراق داخلی را پی‌گیری خواهد کرد و موتورهای بنزینی و دیزلی جدیدی را هم با افزایش راندمان و کاهش آلایندگی تولید می‌کند.

سخنگوی ب‌ام‌و توضیح می‌دهد:

در سال ۲۰۲۲ اولین نمونه‌های آزمایشی خودروهای هیدروژنی ما وارد بازار می‌شود و در سال ۲۰۲۵ این محصول تجاری خواهد شد.
در آن سال فکر می‌کنیم بازار آماده چنین محصولی باشد. پایه اولین خودرو تجاری هیدروژنی ب‌ام‌و، خودرو ایکس پنج خواهد بود.
این خودرو با یکبار سوخت‌گیری هیدروژن، توانایی پیمایش ۷۰۰ کیلومتر را دارد.
ماریوس تانگبی درباره مزیت خودروهای خودروهای هیدروژنی نسبت به برقی می‌گوید:

مزیت این خودرو نسبت به خودروهای برقی که از باتری استفاده می‌کنند سوخت‌گیری بسیار سریع‌تر آن است. سوخت‌گیری این خودرو چهار دقیقه طول می‌کشد، در حالی که برای شارژ شدن باتری‌ها در خودروهای برقی ،ما به زمان بسیار بیشتری نیاز داریم.
این خودرو از روش پیل‌سوختی استفاده می‌کند که ما با همکاری تویوتا این تکنولوژی را به پیش می‌بریم.
در این روش از ترکیب هیدروژن و اکسیژن در پیل سوختی، برق و آب تولید می‌شود. برق تولیدی در موتورهای الکتریکی خودرو استفاده می‌شود.
این خودرو گام اول ما برای تجاری سازی خودروهای هیدروژنی است.در مورد قیمت این خودرو هنوز نمی‌توانم اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهم.
پیش از ب ام و شرکت تویوتا قدم در تجاری‌کردن خودروهای هیدروژنی گذاشته بود.

خودرو هیدروژنی تویوتا با یک باک پر هیدروژن خود قادر است ۵۰۲ کیلومتر را طی کند. قدرت موتور الکتریکی این خودرو ۱۵۲ اسب بخار است.

در این خودرو هیدروژن که در مخازنی با فشار ۷۰ مگا پاسکال (۷۰۰ برابر فشار هوا) ذخیره شده به سمت واحد پیل سوختی حرکت می‌کند. در این واحد هیدروژن با اکسیژن هوا مخلوط می‌شود و حاصل این واکنش تولید آب و برق است.

برق توسط موتور الکتریکی برای حرکت دادن خودرو مصرف می‌شود و آب هم از اگزوز خودرو خارج می‌شود. در هنگام فشار بر روی پدال گاز این خودرو در حالت درجا، اگر لیوانی را جلوی اگزوز خودرو بگیرید بعد از مدتی از آب پر می‌شود.

هم اکنون بسیاری از شرکت‌ها در حال حرکت به سمت خودروهای برقی هستند. اما این خودروهای جدید هم منتقدانی دارد. منتقدان می‌گویند این خودروها آن اندازه که تبلیغ می‌شود پاک نیستند، چرا که برای تولید برق همچنان از سوخت فسیلی استفاده می‌شود. از طرفی باتری این خودروها خود می‌تواند به عاملی برای آلودگی محیط زیست تبدیل شود این خودروها همچنان گران هستند و می‌توانند اگر در تیراژ گسترده استفاده شوند به سیستم برقی شهری فشار گسترده وارد کنند.

منتقدان همچنین از پیمایش کم و مدت زیاد زمان شارژ شدن خودروهای برقی هم انتقاد می‌کنند. مشکل پیمایش کم، ذخیره‌سازی و شارژ و قیمت بالاسبب شده فعلاً خودروهای برقی گزینه‌های چندان جذابی نباشند. برای همین خودروهای هیدروژنی برای آینده بخت و اقبال بیشتر پیدا کرده‌اند.
هیدروژن یکی از فراوان‌ترین عناصر در طبیعت است. با سوختن هیدروژن هم تنها آب تولید می‌شود. تا اینجا همه چیز عالی به نظر می‌رسد، اما در عمل باز هم مشکلات فراوانی وجود دارد. مهم‌ترین بحث‌ها هم مربوط به تولید و ذخیره‌سازی هیدروژن است. معمول‌ترین روش‌ها هم برای تهیه هیدروژن گرفتن هیدروژن از آب یا سوخت‌های فسیلی مانند گاز طبیعی است.

نکته چالش‌برانگیز اما ذخیره‌سازی هیدروژن است. هیدروژن در دمای منفی ۲۵۲ درجه سانتی‌گراد در فشار سطح دریا به جوش می‌آید. پس مایع‌سازی هیدروژن بسیار پیچیده و پر خرج است؛ فشرده‌سازی هم دارای فناوری بسیار پیچیده‌ای است. یکی از روش‌های عملی،‌ ذخیره هیدروژن به وسیله هیدرید است. این روش امیدهای زیادی را برای استفاده در خودروهای آینده پیش روی مهندسان قرار داده است.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟