دادگاه اسرائیل شهرک‌نشین یهودی را در قتل کودک فلسطینی مجرم شناخت

بی بی سی :امیرام بن یولیل هنگام قرائت حکم در دادگاه با عرقچینی سفید بر سر و کتاب مقدس یهودیان در دست در جایگاه متهم نشسته بود

دادگاهی در اسرائیل یک شهرک‌نشین یهودی را در اتهام قتل یک کودک ۱۸ ماهه فلسطینی و خانواده‌اش در کرانه باختری در سال ۲۰۱۵ مجرم شناخت.

امیرام بن یولیل متهم بود که با بمب آتش‌زا به خانه محل سکونت این خانواده در روستای دوما نزدیک شهر نابلس حمله کرده و آنها را کشته است.

علی سعد دوابشه کودک ۱۸ ماهه‌ای بود که در این حمله به قتل رسید و والدینش هم بعدا در اثر جراحات وارده جان خود را از دست دادند. احمد پسر چهارساله خانواده تنها بازمانده این حمله بود که دچار سوختگی شدید شد.

وکلای متهم می‌گویند به حکم دادگاه اعتراض می‌کنند و مدعی هستند که بخشی از اعترفات متهم تحت فشار بوده است.

امیرام بن یولیل ۲۵ ساله که ساکن شهرک شیلو در بخش شمالی کرانه باختری است علاوه بر سه فقره اتهام قتل، به دو فقره اقدام به ارتکاب قتل و آتش زدن عمدی و همین طور جنایت از روی نفرت محکوم شده است.

او هنگام قرائت حکم در دادگاه با عرقچینی سفید بر سر و کتاب مقدس یهودیان در دست در جایگاه متهم نشسته بود
یهودیان راستگرای افراطی خارج از دادگاه خواهان آزادی امیرام بن یولیل شدنددادستانی اسرائیل گفته است که امیرام بن یولیل منزل خانواده دوابشه و یک خانه دیگر در روستای دوما را با آگاهی از حضور ساکنان هدف گرفته و قبل از پرتاب بمب آتش‌زا روی دیوار خانه‌ها عبارات "انتقام" و "زنده باد ناجی یهود" را نوشته است.

شین بت، سازمان امنیت داخلی اسرائیل در بیانیه‌ای کم‌سابقه حکم دادگاه را "دستاوردی مهم در مقابله با تروریسم یهودی" توصیف کرده است.

چند ماه بعد از این حمله در سال ۲۰۱۵ پلیس اسرائیل چند مظنون را دستگیر کرد و گفت که آنها اعضای یک "گروه تروریستی یهودی" بوده‌اند.

امیرام بن یولیل از اتهام عضویت در "گروه‌های تروریستی" تبرئه شده است.

پیشتر متهم دیگری که هنگام حمله زیر سن قانونی بود جرم مشارکت در قتل را پذیرفته بود.

قتل خانواده دوابشه در حدود پنج سال پیش و مدتی بعد از مذاکرات صلح با میانجیگری آمریکا موج تازه‌ای از اعتراض‌ها را به دنبال داشت.

مقام‌های و گروه‌های اسرائیلی در آن زمان حمله را به شدت محکوم کردند و بازرسان پرونده با اختیارات ویژه مظنون را تا ماه‌ها بدون وارد کردن اتهام در بازداشت نگه داشتند.
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟