علی مطهری به خامنه‌ای: انتخاب را باید به عهده مردم گذاشت، نه شورای نگهبان

رادیو فردا : علی مطهری به دلیل ردصلاحیت در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی نتوانست نامزد شود.

علی مطهری، نماینده مجلس دهم، روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از رفتار شورای نگهبان در برگزاری انتخابات مجلس یازدهم و ردصلاحیت بسیاری از کاندیداها انتقاد کرد و از آن به عنوان «قلع و قمع افراد منتقد» نام برد.

آقای مطهری که خود به دلیل ردصلاحیت در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی نتوانست نامزد شود در این نامه خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته که این «رویه» شورای نگهبان «خلاف آزادی بیان» است و «در طول این ده دوره هم نتیجه نداده است».

او در این نامه تاکید کرده که باید بخش اعظم انتخاب را «بر عهده مردم گذاشت، نه شورای نگهبان» و «همین که کسی قانون اساسی را قبول دارد و فساد مالی و اخلاقی ندارد و شرایط عمومی انتخاب شوندگان را نیز داراست باید بتواند کاندیدا شود».

شورای نگهبان در جریان برگزاری انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی صلاحیت حدود ۹۰ نفر از نمایندگان مجلس دهم را رد کرد، امری که در دوره‌های پیشین انتخابات جمهوری اسلامی نیز اتفاق افتاده، به ویژه انتخابات مجلس هفتم که با رد صلاحیت گسترده نمایندگان وقت همراه بود.

منتقدان، ردصلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات در ایران را شاهدی بر عدم انتخابات آزاد در کشور و حذف گرایش‌های مختلف فکری و سیاسی از قدرت می‌دانند.
+21
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  V A H I D - منچستر، انگلستان

  حالا که شورای نگهبان زد دم .. خودت رد صلاحیت شدی یادت افتاده این حرفا رو بزنی این همه سال نماینده و نایب رییس مجلس بودی خفه خون گرفته بودی
  1
  35
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  آقای مطهری آنها جرات نمیکنند شما که نماینده تهران هستید را کاری کنند ثابت کن با ملت ایران هستی‌،و با ملت همراه شو تا با مردم باشی‌ تک روی نکن.
  2
  15
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲
  نظر شما چیست؟