بوسه در «طلوع تهران» پارکورکار ایرانی بازداشت شد

بی بی سی :علیرضا جاپلقی، پارکورکار ایرانی، که به تازگی عکسی از او با عنوان "طلوع تهران در پل صدر" به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، "بازداشت" شده است. او در این تصاویر علاوه بر انجام حرکات ورزشی مهیج و خطرناک، دختری را می‌بوسد.

برادر آقای جاپلقی می‌گوید ماموران صبح امروز به خانه آنها رفته‌اند و بردارش را دستگیر کرده‌اند..

به گفته او ماموران گفته‌اند که برای بازداشت برادرش حکم دارند هر چند این حکم را نشان نداده‌اند. او می‌گوید برادرش را به این دلیل بازداشت کرده‌اند که ویدیوهایش "مطابق عرف اسلامی نبوده است".

تاکنون مقام‌های رسمی ایران درباره دستگیری آقای جاپلقی اظهار نظر نکرده‌اند.

برادر علیرضا جاپلقی می‌گوید احتمالا ماموران وزارت اطلاعات او را بازداشت کرده‌اند.

علیرضا جاپلقی دیشب در اینستاگرامش ویدیویی منتشر کرد و گفت "به صورت تلفنی از او خواسته‌اند که برای ارایه توضیحات مراجعه کند." اما نمی‌گوید چه کسانی با او‌ تماس گرفته‌اند.

حساب اینستاگرام آقای جاپلقی بیش از ۹۰ هزار پیگیر (فالوئر) دارد.

آقای جاپلقی پیش از بازداشت در توییتر و اینستاگرام با انتشار تصاویری از پدرش درباره مفقود شدن "مرموز" او که افسر مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی بود نوشته بود.

آقای جاپلقی می‌گوید پدرش در سال ۸۹ بعد از ۲۸ سال خدمت "به طور کاملا مرموز و بی سر و‌ صدا ناپدید شد" و به گفته او "پرونده‌ بسیار قطورش" هم بدون هیچ نتیجه‌ای بسته شده است.

پارکور چیست؟
پارکور ورزشی است که در آن حرکات عبور از موانع تمرین می‌شود. این ورزش از تمرین عبور از میدان موانع نظامی سرچشمه گرفته است. در این روش ورزشکار سعی می‌کند به سریع‌ترین و موثرترین شکل و بدون استفاده از وسایل کمکی از یک نقطه به نقطه دیگر برسد.

ورزش پارکور شامل حرکاتی مانند دویدن، جهیدن، بالا رفتن از اشیاء، معلق شدن، غلت خوردن و غیره است. پارکور را هم به تنهایی و هم همراه با افراد دیگر می‌تواند انجام داد و معمولا هم در فضای شهری انجام می‌شود؛ هرچند که در هر جایی می‌توان آن را تمرین کرد. عده‌ای پارکور را یک هنرهای رزمی بدون مبارزه می‌دانند.
در پارکور ورزشکار باید یک مسیر را روش‌های ابداعی خودش طی کند و همچنین گاهی بهترین مسیر را هم محاسبه کند و با انجام حرکات ورزشی و عبور از بالا، پایین و میان اجسام به مقصد برسد.

بسیاری ریشه پارکور در اروپای غربی را در نتیجه فعالیت‌های جرج هربرت در دوران جنگ جهانی اول می‌دانند. او با الگو گرفتن از بومیان آفریقا حرکاتی ورزشی را طراحی کرد. اما ورزش پارکور به شکل کنونی را دیود بِل فرانسوی در سال ۱۹۸۸ ابداع کرد اما از اواخر دهه نود بود که محبوب شد و در فیلم‌ها، مستندها و بازی‌های ویدئویی متفاوت از آن استفاده شد.
+85
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Vejdanebidar - آمستردام، هلند

  دمت گرم گرم
  19
  88
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  ولی نتونستید اسید پاشهای اصفهان, مسولین احتکارگر سایپا, اختلاسگرها و آخوندهای بیت المال دزد جلوی چشمتون را دستگیر کنید؟ پلشتهای بی خرد مزدور .
  14
  185
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
  ۲۰
  آرون کوهن - دیمونا، اسرائیل

  حکومت دینی ممکن نیست بتونه هر نوع عملی رو که از چهارچوب تعیین کرده اش بیرونه رو بپذیره . و انچنین وحشیانه وارد عمل میشه . این بوسه مردم ایران رو به حاک سیاه نشانده است یا ثروت مردم را بی حساب و کتاب از ایران به یغما بردن و در بانگهای انگلیس و کانادا و استرالیا ریختن. پس چرا صدای حکومت برای غارت ثروت مردم ایران در نمیاد
  8
  73
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اگر کسی تاکنون نفهمیده باشد که حکومت ایران یک حکومت متظاهر فاشیستی مذهبی هست واقعا که بهترین جا برایش زندان هست
  6
  68
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  پلیس دستگیر می‌کنه این آقا رو بد آزاد می‌کنه، طرف میره ترکیه میگه من تحت تعقیب هستم، پناهندگی و بقیه ماجرا.‌ای شیطون
  74
  26
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  توی این کشور دزدی و آقازادگی آزاده ولی عشق ممنوعه
  13
  80
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
  ۴۷
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::Alphabet - پترس، یونان::]. کوروش جون چرا هیچوقت نگفتی که بابات بخاطر اون کیسه های برنج که دزدیده بود برده بود روستا دستگیر شد یا نه؟سرجمع چه قدر برنج از بانک بازرگانی دزدیده بود؟حبسش میفته گردن خودت که پسرشی هاهاهاها
  65
  4
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۷
  ۴۰
  Liberte - ارومیه، ایران

  گوشش رو می پیچوندن کافی بود.
  31
  9
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۲
  ۵۰
  ana-hita - آتلانتا، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. توی کدوم کشور ؟ نکنة انگلیس که هستی منظورتة ؟ چون الان چندسالیه اصلا تهران خیلی عوض شده وگیر به این چیزها نمیدن.نزدیک تقریبا سه سالة. اینهام دنبال کیس هستند. بهشون کمک کن. شما در این زمینه خوب واردهستین.
  24
  5
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸
  ۵۴
  Geelongcats - سیدنی، استرالیا
  کارهایی که میکنه بیش از حد ریسک داره. پریدن بالای ساختمون را نمیگم. دختر بازیهاش در ملع عام را میگم (:
  9
  12
  ‌سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۶
  نظر شما چیست؟