ایران مدعی ساخت «سامانه تشخیص ۵ ثانیه‌ای کرونا» شد

العربیه :پژوهشگاه‌ دانش‌های بنیادی و دانشگاه علوم پزشکی «شهید» بهشتی در ایران روز یکشنبه 17 مه 2020 مدعی ساخت سامانه هوش مصنوعی ai-corona برای تشخیص کووید 19 در کمتر از 5 ثانیه شد.

به گزارش عصر ایران این سامانه در مراسمی با حضور جمعی از دانشجویان، اساتید و پزشکان بیمارستان مسیح دانشوری، پژوهشگاه‌ دانش‌های بنیادی و دانشگاه علوم پزشکی «شهید» بهشتی، رونمایی شد.

طبق این گزارش ai-corona اولین سامانه‌ای است که از هوش مصنوعی به عنوان دستیار رادیولوژیست در تشخیص کووید 19 بهره گرفته و در نهایت با کمک رادیولوژیست‌های باتجربه پشتیبان بالاترین دقت ممکن را در پیش بینی ارائه می‌دهد.

به گفته عصر ایران «دقت این سامانه روی داده‌های آزمون داخلی برابر 98.9 درصد برای معیار AUC است که دارای بالاترین دقت میان کارهای معتبر پژوهشی انجام شده تا زمان ارائه این کار است. همچنین کار پژوهشی صورت گرفته اولین پروژه جهانی هست که همزمان دقت کیت‌های PCR رادیولوژیست و هوش مصنوعی را در یک مجموعه داده آزمون مقایسه کرده و در نهایت میزان تأثیر هوش مصنوعی به عنوان دستیار رادیولوژیست را بررسی می‌کند.»

در ادامه این گزارش عنوان شده که سامانه مذکور در صورت نصب بر روی سرورهای بیمارستان می‌تواند در کمتر از 5 ثانیه تشخیص اولیه ابتلا به کووید 5 را انجام دهد.

پیشتر سپاه پاسداران ایران در گزارش ویدیویی که از «شبکه خبر» ایران منتشر شد مدعی ساخت دستگاهی شد که #ویروس_کرونا را در فاصله صد متری، ظرف 5 ثانیه شناسایی می‌کند .

سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران در مراسم رونمایی از این دستگاه جدید گفت: «آنچه امروز ملاحظه می‌فرمایید پدیده‌ای نوظهور و منحصر‌به‌فرد است که بعد از شیوع کرونا در کشور توسط بخشی از بسیجیان دانشمند و با اخلاص توسعه پیدا کرد.»

او در ادامه افزود: «اساس کارکرد این دستگاه این گونه است که با استفاده از ایجاد میدان مغناطیسی یعنی استفاده از ویروس دوقطبی که داخل این دستگاه تعبیه می‌شود هر نقطه‌ای از محیط تا شعاع 100 متر که آلوده به ویروس باشد آنتن این دستگاه درست مقابل این نقطه قرار خواهد گرفت و در مدت حدود 5 ثانیه موفق به کشف محیط آلوده می‌شود.»

در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که دستگاه ویروس‌یاب ساخت سپاه پاسداران از سوی سازمان غذا و دارو تائیدیه نگرفته است.
+7
رأی دهید
-53

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  لابد از خود ویروس میپرسند کورونا هستی یا نه! فقط معلوم نیست به چینی میپرسند یا انگلیسی!
  5
  35
  یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  اینقدر دروغ گفتید که اگر هم چنین چیزی اختراع کرده باشید کسی یا باور نمیکنه یا به چین و کره شمالی ربطش میدهد. اصلا هر چیزی که با نام بسیج, سپاه, شهید "این" و شهید "ان" همراه باشه دروغی بیش نیست. یک کلام ختم کلام. چون اینها همه مدرک دزد و پشتکوهی هستند که جز ترور, کشتار و انواع دزدی شامل راهزنی علمی و بیت المال دزدی چیزی بلد نیستند.
  5
  32
  یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  بشنو و باور نکن. از بس دروغ و چاخان به خوردمون دادندند اگه واقعیت هم داشته باشه باورش سخته. بجاست که یادی هم از رهبر گنده عنغلاب بکنم: تو روحت خمینی
  3
  34
  یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۹
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  از مریضها میپرسنس حضرت عباسی کی کرونا داره، اونهایی که دارن دستشون را بالا میگیرن،به این میگن تشخیص سریع
  2
  22
  یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  این خبر هم دروغ دیگری است از دروغهای نظام جمهوری اسلامی!
  2
  9
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴
  ۱۰۳
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  و لیکن اینطور نباشد که حتی نام سازمان Food and Drug Administration را از امریکای جهانخوار کش برویم! خداوند همه شما را آدم کند انشااله
  1
  9
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  بابا مخترعععععععععع . این دفعه خدا میدونه دره قابلامه ی کدوم مامان بزرگه بدبختی رو دزدیدن آنتنه رادیویه کدوم بابا بزرگی رو دزدیدن . آقا قبول . شما خیلی خوبین .
  1
  3
  دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۸
  نظر شما چیست؟