ای دوج صورتی چرا تنها ماندی؟

بی بی سی :دیتر کلاین، عکاس آزاد برای پیدا کردن ماشین‌های اوراق و رها شده در طبیعت و عکاسی از آنها به نقاط دورافتاده اروپا و آمریکا سفر و کتابی با این عنوان منتشر کرده است.

این عکاس آلمانی سوژه‌هایش را از دل حیاط خلوت‌های متروکه، مزارع خاک گرفته، خرابه‎ها و جنگل‌های انبوه بیرون می‌کشد و به آنها جلا می‌بخشد.
کرایسلر امپریال ۱۹۳۷، جورجیا آمریکایک پورشه تصادفی، کادیلاک رنگ و رو رفته، فولکس قورباغه‌ای قراضه و ردیفی از جیپ‌های ارتشی رها شده در میان تصاویر دیتر کلاین دیده می‌شوند.
کامیون‌های فورد ۱۹۴۱ در فلوریدا، آمریکاآنطور که خودش می‌گوید این۱۶۰ عکس نشانه‌ای از شکوه از دست رفته خودروهای کلاسیک و قدرت طبیعت است.
کلاین می‌گوید فکر جمع کردن عکس‌ها وقتی به ذهنش خطور کرد که برای اولین بار در شهر کنیاک فرانسه با یکی از ماشین‌ها روبه‌رو شد. او مشغول دوچرخه‌سواری بود: "چیزی که دیدم شبیه تصویر قصه پریان بود."

"در جا منقلب شدم و همان لحظه جست‌وجوی من آغاز شد."
اما ماشین محبوبش یک دوج صورتی ۱۹۶۰ است که در شمال شرقی مونتانا پیدا کرده است.

کلاین می‌گوید صاحب ۷۰ ساله ماشین قصه دوج را برایش تعریف کرد.

"پدرش دو روز قبل از این که بمیرد ماشین را بیرون خانه پاک کرد."

"او از سال ۱۹۷۷ از کلبه چوبی و ماشین استفاده نکرده و صحنه را همانطور دست نخورده باقی گذاشته است؛ مثل یک خاطره درست همانطور که بود."

کلاین می‌گوید مدت زیادی با دوج صورتی ماند و از زاویه‌های مختلف عکس گرفت.

"بعد از غروب خورشید مزدم را گرفتم؛ نور ملایمی که ابرها را صورتی کرده بود. یک صحنه سورئال، غریب، آرامبخش و در عین حال مثل یک قصه افسانه‌ای."
کلاین می‌گوید با صحنه عکس‌هایش مانند موزه رفتار می‌کند و با احترام به سوژه‌هایش نزدیک می‌شود: "ممکن است یک در بسته را باز کرده باشم، اما معمولا حتی به ماشین‌ها دست هم نمی‌زنم."
قدیمی‌ترین ماشینی که پیدا کرده یک فورد مدل تی ۱۹۰۷ است که مقابل یک موزه کوچک در یک شهر معدنی در نوادا آمریکا پارک شده.
کلاین می‌گوید با تصویر بسیار زیبایی روبه‌رو شده بود: "چون هوا تغییر می‌کرد توانستم عکس‌های زیادی با نورهای مختلف و زاویه تازه بگیرم."

او از این ماشین ۱۲ عکس با نور و زاویه متفاوت دارد.
پورشه ۱۹۵۰
از بالا آستین، ساب و ساب در سوئد
+13
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.