٢٥٠ استاد و فعال ایرانی خواهان عذرخواهی رسمی دولت بابت بدرفتاری با مهاجران افغان شدند

گفته می‌شود این حادثه در رودخانه مرزی هریرود اتفاق افتاده استبی بی سی :۲۵۰ استاد دانشگاه و فعال سیاسی، مدنی و حقوق بشری ایران با امضای بیانیه‌ای از دولت خواسته که به دلیل "ظلم و جنایتی" که در مرزهای شرقی این کشور نسبت به "مهاجران مظلوم افغانستانی اعمال گردیده است"، عذرخواهی رسمی کند.

اخیرا گزارش شد که مرزبانان ایرانی پس از شکنجه ۴۶ مسافر افغان، آنها را در روز ۱۲ اردیبهشت وادار به پریدن به داخل رودخانه کردند اما ایران این اتهام را "قویا" تکذیب کرده است.

محمد حمید طهماسی، رئیس هیات حقیقت‌یابی که دولت افغانستان تعیین کرده، در بررسی اولیه گفته بود یافته‌های اولیه از غرق شدن ۱۰ نفر و ناپدید شدن ۱۵ نفر دیگر حکایت دارد. در روزهای گذشته دو جسد دیگر نیز کشف شده است.

امضاکنندگان این بیانیه اساتید دانشگاه و فعالانی از داخل و خارج ایران هستند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "تاسف‌بار است که ظلم و جنایتی که هر از چندی در مرزهای غربی کشورمان نسبت به کولبران کرد ایرانی تکرار می‌شود این بار در مرزهای شرقی کشور نسبت به مهاجران مظلوم افغانستانی اعمال گردیده است."
براساس گزارشها مرزبانان ایرانی مهاجران افغان را مجبور به انداختن در این رودخانه مرزی کرده استدر این بیانیه همچنین آمده است: "ما امضا کنندگان خواهان معذرت خواهی رسمی دولت ایران از خانواده‌های قربانیان، مردم و دولت افغانستان، همکاری همه جانبه برای روشن شدن همه ابعاد این جنایت و نیز کشف بقیه اجساد، پرداخت غرامت به خانواده قربانیان، مجازات خاطیان و جلوگیری از تکرار این گونه فجایع هستیم. حکومت ایران باید بدون هرگونه اهمال، تعلل و سرپیچی به پروتکل‌های بین‌المللی درباره مهاجران پایبند باشد و قوانین همسو با آن را تصویب و اجرا نماید."

وزارت خارجه افغانستان روز جمعه ۲۵ اردیبهشت خبر داد که تحقیقات مشترک هیات‌های این کشور و ایران بر سر موضوع "به رودخانه انداخته شدن شهروندان افغان"، "در یک فضای مساعد" آغاز شده و کمیساران مرزی دو کشور در حال کار بر روی اسناد، مدارک و شواهد محل حادثه هستند.

در همین حال، کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که بررسی ابتدایی این کمیسیون نشان می‌دهد که نیروهای مرزی ایران به تاریخ هفتم اردیبهشت امسال یک جوان ۱۸ ساله افغان را هنگام عبور از مرز (بین ولسوالی گلران هرات و خاک ایران) به ضرب گلوله کشته‌اند.
+12
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  تمام پارکها و بیشتر ساختمانهای ایران رو افغانها ساختند وگرنه ایرانی از این عرضه ها نداره یا دنبال تریک و حشیش هست یا دنبال خارج رفتن البته منظورم همه ایرانیها نیست بلا نسبت هموطنانی که درست زندگی میکنند ...واقعیت تلخ
  29
  6
  یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
  نظر شما چیست؟