زیروبم‌های یک شغل محبوب برای خانم‌های جوان: مهمانداری هواپیما

دویچه وله :با گسترش مسافرت هوایی شغل هیجان‌انگیزی به راه افتاد: مهمانداری هواپیما. اولین زن مهماندار ۹۰ سال پیش شروع به کار کرد. او در اصل قصد داشت خلبان شود، حرفه‌ای که نفوذ به آن برای زنان آسان نبود.

حدود ۹۰ سال پیش یک آگهی تبلیغاتی در روزنامه‌های آمریکایی توجه زنان را به شغلی تازه جلب کرد: «شما به عنوان مهماندار هواپیما ۵۰۰۰ مایل بالای زمین کار می‌کنید و با سرعت سه مایل در دقیقه از لای ابرها می‌گذرید». اینها کلمات هیجان‌انگیزی بود که قلب زنان را به تپش وا داشت.

تا آن زمان هواپیماها بیشتر برای فرستادن محموله‌های پستی استفاده می‌شدند و کمتر کسی با هواپیما به مسافرت می‌رفت. هواپیماها هنوز خیلی راحت نبودند و برای مسافت‌های طولانی تجهیزات کافی نداشتند.

در سال ۱۹۳۰ بود که نخستین مهماندار هواپیما قرارداد کاری خود را امضا کرد. الن چرچ یک پرستار بود، اما آرزوی پرواز داشت و امیدوار بود که خلبان شود و گمان می‌کرد که این راهی میان‌بر برای هدایت هواپیما خواهد بود.

بدین ترتیب در ۱۵ مه ۱۹۳۰ در پروازی از سان‌فرانسیسکو به شیکاگو، خانم چرچ به همراه هفت زن جوان دیگر از مسافران پذیرایی کردند. این تجربه‌ای ثمربخش بود که به شرکت‌های هوایی نشان داد، خانم‌ها برای انجام این حرفه مناسب‌تر از آقایان هستند.

شرکت‌های هواپیمایی به این نتیجه رسیدند که مهمانداری هواپیما، مثل پرستاری، بیشتر با خلق و خوی زنان سازگار است. به ویژه آن که در آن روزگار پروازها زیاد امن و مطمئن نبودند و مسافران به مراقبت بیشتری نیاز داشتند.

از آن پس شرکت‌های اروپایی هم که در حمل و نقل مسافران فعال شدند، به استخدام زنان روی آوردند. این تقسیم کار کم کم جا افتاد: مردها پرواز می‌کنند و زنان مهمانداری.

تنها پس از جنگ جهانی دوم و به راه افتادن هواپیماهای مجهز و غول‌پیکر بود که مهمانداری شغلی جذاب و هیجان‌انگیز شناخته شد و عده زیادی از زنان به این حرفه علاقه‌مند شدند. آنها هم در اوج آسمان پرواز می‌کردند و هم می‌توانستند اقامت‌هایی، هرچند کوتاه، در دورترین نقاط جهان داشته باشند.

به دلیل استقبال وسیع خانم‌ها از این شغل جذاب، شرکت‌های هواپیمایی هم در انتخاب سخت‌گیر شده بودند و هرکسی را نمی‌پذیرفتند. خانم‌ها می‌باید مجرد، جذاب، خوشرو، مهربان و خوش‌زبان باشند. بدنی ظریف و در عین مقاوم داشته باشند و سن آنها زیر چهل سال باشد.
حذف مرزهای تقسیم کار
در دهه‌های اخیر و با رشد پدیده "گردشگری انبوه" ویژگی‌ها و شرایط مهمانداران هم تغییر کرد و این شغل جلال و جذابیت خود را تا حد زیادی از دست داد.

برای زنان دو شرط مهم برچیده شد: شرط مجرد بودن و محدودیت سنی.

امروزه این حرفه، یک شغل معمولی است که مردان هم در آن فعال هستند. از آن طرف کم نیستند زنانی که به اتاق خلبان راه یافتند و در کنار همکاران مرد خود هدایت هواپیما را به دست گرفتند.
+1
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.