با سیب، چای و توت به جنگ آلزایمر بروید

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد که فلاونوئیدها، گروهی از ترکیبات شیمیایی گیاهی موجود چای، مرکبات، انواع توت‌ها، شراب قرمز، سیب و حبوبات، می‌توانند خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کاهش دهند.

به گزارش ساینس دیلی؛ مطالعات قبل نشان داده بودند که فلاونوئیدها خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و انواع خاصی از سرطان‌ها را کاهش می‌دهند.

فلاونوئیدها توانایی تقسیم و رشد سلول‌های سرطانی بدخیم را کم می‌کنند. آنها همچنین به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل کرده و می‌توانند از آسیب سلولی جلوگیری کنند. فلاونوئیدها حتی التهاب را در بدن کاهش می‌دهند؛ امری که ویژگی مشترک بسیاری از بیماری‌های مزمن است.

خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل در اثر عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، سابقه خانوادگی، پیری، عوامل محیطی، برخی بیماری‌ها (چاقی و دیابت) و جنسیت بیشتر می‌شود؛ به همین دلیل پیش‌بینی و پیشگیری از این بیماری اغلب دشوار است.

اما حالا مشخص شده که خوردن مقادیر زیاد سه کلاس فلاونوئیدها (فلاونول‌ها، آنتوسیانین‌ها و پلیمرهای فلاونوئید) باعث کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر می‌شود. چای، سیب و گلابی منابع مشترک فلاونول‌ها و پلیمرهای فلاونوئید هستند. آنتوسیانین‌ها در انواع توت‌ها و شراب قرمز یافت می‌شوند و مصرف آنها در کنار سایر تغییرات سبک زندگی، مانند ترک سیگار، مدیریت وزن و ورزش، تاثیر بسیار بیشتری در پیشگیری از بیماری‌ها خواهد داشت.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟