جیسون برادسکی: تراژدی «کنارک» پرسش‌هایی را درباره آمادگی نیروی دریایی ارتش ایران و آینده حسین خانزادی مطرح می‌کند

 جیسون برادسکی، رئیس سیاست‌گذاری گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ایصدای آمریکا :جیسون برادسکی، رئیس سیاست‌گذاری گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، می‌گوید حادثه مرگبار کشتی پشتیبانی کنارک نیروی دریایی ایران، که به کشته شدن ۱۹ نفر منجر شد، به وجهه ارتش آسیب جدی زده و سوالاتی را درباره آمادگی نیروهای مسلح ایران و آینده حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش، مطرح کرده است.

برادسکی در تحلیلی که توسط «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» منتشر شده است، می‌نویسد: «تفاوت های ساختاری میان سپاه پاسداران و ارتش، بهبودی سریع ارتش از این حادثه را، در مقایسه با تجربه سپاه در حادثه هواپیمای اوکراینی، سخت‌تر می‌کند.»

وی تاکید می‌کند که «با توجه به پیوستگی میان ارتش با پادشاهی پهلوی، بعد از انقلاب اسلامی همیشه میان سپاه و ارتش تنش وجود داشته است.»

برادسکی با نقل قول از یک گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده است، می‌نویسد که «اگرچه امروز هر دوی این نیروهای مسلح [ارتش و سپاه] کارکرد حیاتی امنیتی برای ایران دارند و مرتب [فعالیت‌هایشان را] هماهنگ می‌کنند، همچنان رقابت‌هایی وجود دارد که ناشی از دسترسی نامتوازن آنها به منابع، سطح نفود متفاوت آنها در رژیم، و همپوشانی ذاتی در ماموریت‌ها و وظایف است.» برادسکی می‌افزاید که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۹ درصد بودجه دفاعی ایران شامل حال سپاه پاسداران شد و تنها ۱۲ درصد به ارتش تعلق گرفت.

برادسکی می‌نویسد: «بنابراین ارتش با توجه به جایگاه نابرابری و ساختاری که داخل رژیم دارد فرصت کمتری نسبت به سپاه خواهد داشت تا از این حادثه دریایی بهبود یابد.» او همچنین یادآور شد که تراژدی کنارک اولین تراژدی در دوران فرماندهی حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی، نیست و تحت فرماندهی او، در سال ۲۰۱۸ نیز ناوشکن دماوند پس از برخورد با یک اسکله غرق شد.

برادسکی با توصیف حادثه کنارک به عنوان «یک نقطه سیاه دیگر در دوره فرماندهی خانزادی»، می‌نویسد که «انقضاء تحریم تسلیحاتی - که بعد از آن ایران قادر خواهد بود کشتی‌های جنگی به دست آورد - و همچنین بلندپروازی خانزادی برای ساخت یک زیردریایی هسته‌ای در بحبوحه بن‌بست بر سر توافق هسته‌ای ایران، به ناچار نیروی دریایی ارتش را زیر ذره‌بین خواهد گذاشت.»

برادسکی می‌نویسد: «از این رو طول عمر دوره فرماندهی خانزادی در ماه‌های آینده مسئله مهمی است که باید نظاره‌گر آن بود.»
+10
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  هاج جیسون این چرندیات رو اگر ۳۰ سال پیش میگفتی شاید باور می‌کردم ولی الان گوگل هست یه سرچ میکنی تحقیق میکنی، یه سرچ گوگل بکن ببین چه قدر سرباز آمریکا در مانور‌های نظامی کشته شدن، هر سال بیش از ۱۰۰۰ سرباز بینوا در این مانور‌های نظامی آمریکا کشته میشن پس با این حساب ارتش آمریکا نباید آماده باشه یا باید خیلی ضعیف باشه و فرمانده‌هاشون باید عوض بشه؟
  9
  5
  ‌پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. بی مدیریتی توی ایران غوغا میکنه از ترافیک شهری بگیر برو تا نظام آموزشی و اقتصاد و فرهنگ و صنعت .. کلا بهم ریخته هست دلیلش هم یه عده فرصت طلب که از اول انقلاب یه ریش بلند کردند و دارند میخورند میبرند ...چی رو میخواهی توجیه بکنی؟ آخه مانور ارتش امریکا با اون عظمت رو با دو تا کشتی پیزوری که یارو نتونسته یه موشک ساده رو کنترل بکنه قابل مقایسه نیست! حالا اونرو ماست مالی کردی بقیه چی؟ یه پراید چهل سال پیش از کارخونه میاد بیرون 200 تا عیب داره مشتری هم حرف بزنه کتک میخوره !!!
  1
  8
  ‌پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
  نظر شما چیست؟