سندرم پاسخ التهابی در کودکان و آنچه والدین باید بدانند!

دویچه وله :سندرم پاسخ التهابی سیستمیک که تا به حال بیش از ۸۵ کودک زیر ۱۵ سال در ۹ ایالت آمریکا و همچنین چند کشور اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه و بریتانیا به آن مبتلا شده‌اند، یک عارضه نادر و بالقوه کشنده است که برخی پزشکان احتمال می‌دهند با ویروس کرونا ارتباط داشته باشد.

به گزارش نشریه بریتانیایی تودی؛ این سندرم یک وضعیت التهابی است که کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. این وضعیت در واقع پاسخ بدن به یک تهاجم عفونی یا غیرعفونی است. علایم این عارضه شبیه به علایم شدید کووید۱۹ (به غیر از تنگی نفس و سرفه)، بیماری کاوازاکی و سندرم شوک سمی است و به نظر می‌رسد به طور مستقیم قلب را نشانه می‌گیرد.

برخی کودکان مبتلا به کووید۱۹ تا شش هفته پس از بهبودی، به این سندرم مبتلا شده‌اند، اما پزشکان هنوز ارتباط احتمالی آن با کرونا ویروس را درک نکرده‌اند و دقیقا نمی‌دانند که کدام کودکان در معرض خطر ابتلا به این سندرم قرار دارند. پزشکان اکنون به والدین هشدار می‌دهند که با دیدن علائم سندرم التهابی سیستمیک، فورا به فکر درمان کودکان باشند. زیرا پزشکان فقط می‌توانند سندرم را با درمان‌‌های دارویی برای افزایش فشار خون و برگرداندن ضربان قلب به حالت عادی، درمان کنند.

علائم این سندرم شامل تب طولانی‌مدت (بیش از پنج روز)، درد شدید شکم، اسهال و استفراغ، تغییر در رنگ پوست و بثورات پوستی، تنفس سریع، بی‌حالی و تپش قلب است.

به گفته پزشکان، میزان مرگ ناشی از این سندرم حدود یک درصد است و بیشتر کودکان مبتلا بهبود می‌‌یابند. خانواده‌‌ها نباید نگران باشند و تصور کنند تب کودک تنها به دلیل ابتلا به کووید۱۹ است. اما در عین حال باید در خصوص شناسایی و درمان سریع سندرم پاسخ التهابی سیستمیک توجه لازم را به خرج دهند.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟