ترکیه: امارات متحده عربی خاورمیانه را به هرج‌ومرج‌ می‌کشد

رادیو فردا : اظهارات وزیر خارجه ترکیه یک روز بعد از اعلامیه مشترک مصر، امارات، یونان، قبرس و فرانسه ایراد شده که مداخله نظامی آنکارا در لیبی را محکوم کردند.

وزیر خارجه ترکیه روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت امارات متحده عربی را متهم کرد که منطقه خاورمیانه را به هرج‌ومرج می‌کشد.

مولود چاووش‌اوغلو در گفت‌وگو با شبکه محلی «آکیت تی‌وی» گفت امارات همراه با مصر و برخی از کشورها، منطقه را به هرج‌ومرج کشانده است.

او بویژه به «مداخلات» امارات در یمن و لیبی اشاره کرده است.

امارات، مصر و روسیه حامیان ژنرال خلیفه حفتر هستند که بخش بزرگی از لیبی را تحت کنترل خود درآورده و با دولت لیبی که تحت حمایت سازمان ملل است، در حال جنگ است.

ترکیه پارسال با دولت لیبی قرارداد نظامی امضا کرد و در پی آن نیروها و تجهیزات نظامی خود را به این کشور فرستاد.

اظهارات وزیر خارجه ترکیه یک روز بعد از اعلامیه مشترک مصر، امارات، یونان، قبرس و فرانسه ایراد شده که مداخله نظامی آنکارا در لیبی را محکوم کردند.

ترکیه یکشنبه این هفته نیروهای حفتر را تهدید کرده بود اگر به اماکن دیپلماتیک و منافع ترکیه در لیبی حمله کند، مواضع آنها را هدف قرار خواهد داد.

در یمن نیز امارات حامی شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در جنوب یمن، موسوم به «مجلس انتقالی جنوبی» است که طی ماه‌های اخیر با دولت مورد حمایت سازمان ملل در این کشور نیز وارد جنگ شده و دوشنبه هفته گذشته اعلام «خودمختاری» کردند.

ترکیه همچنین در سال ۲۰۱۷ که چهار کشور عربی از جمله عربستان و امارات، قطر را تحت محاصره اقتصادی قرار دادند از دوحه حمایت کرد.

در مورد مصر، آنکارا حامی محمد مرسی رئیس‌جمهوری سابق مصر و از رهبران اخوان‌المسلمین بود که با کودتای عبدالفتاح سیسی فرمانده ارتش در سال ۲۰۱۳ برکنار شد.

آقای سیسی هم‌اکنون رئیس‌جمهوری مصر است و روابط تنش‌آلودی با ترکیه دارد.
+8
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  بگذریم از اینکه خود ترکیه مغول یک حکومت کثیف فاشیست محور هست و خودش در سراسر کشورهای خاورمیانه جنایت و دخالت میکنه ولی حرف درستی هم زده،.. امارات هرروز حریص تر و وحشی تر شده و مثل عرعرستان از هیچ جنایتی رویگردان نیست.....این کشورهای اندازه میکرب باید به ته خلیج فارس فرستاده بشن
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱
  نظر شما چیست؟