توضیحات تازه ارتش: نقص فنی موشک یا جنگ الکترونیک علت شلیک به ناوچه کنارک بود

 نمایی از ناوچه کنارک که پیش از انقلاب خریداری شد و در جریان حادثه روز یکشنبه شدیدا خسارت دید.رادیو فردا :وب‌سایت «آجا» وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران در گزارشی ویدئویی از «نقص فنی موشک» یا «جنگ الکترونیک» به عنوان دو عامل شلیک به ناوچه کنارک نام برده است.

در این حادثه که روز ۲۱ اردیبهشت رخ داد، بر اساس اطلاعیه نیروی دریایی ارتش ۱۹ نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شدند.

در گزارش وب‌سایت ارتش که عصر روز دوشنبه منتشر شده، آمده که ناوچه کنارک در جریان این مانور نظامی که قرار بوده است یک موشک از سطح ناو جماران شلیک شود، «ماموریت انتقال شناور هدف به محل تعیین شده» را بر عهده داشته است.

در ادامه این گزارش از «اشتباه در تشخیص هدف توسط سیکر موشک» به عنوان علت اصلی حادثه نام برده شده و آمده که «ناو جماران تنها نقش سکوی پرتاب را ایفا کرده است».

اعلام «اشتباه در تشخیص» در حالی اعلام می‌شود که روز دوشنبه تلویزیون حکومت ایران اعلام کرده بود چون شناور کنارک به اندازه کافی از هدف فاصله نگرفت، مورد اصابت موشک واقع شد. روزنامه «آرمان» هم در گزارشی که روز ۲۳ اردیبهشت به قلم هوشنگ صمدی، فرمانده اسبق گردان تکاوران دریایی منتشر کرده، نوشته است: «طبق شنیده‌ها ناو کنارک به صورت خاموش و بدون اطلاع وارد محدوده مانور شده» و هدف قرار گرفته است.

اما در بخش پایانی ویدئوی وب‌سایت ارتش با تاکید بر اینکه «نقص فنی موشک تولید شده توسط صنعت» علت اصلی این ماجرا بوده، به «احتمال جنگ الکترونیک از سوی دشمن» نیز اشاره نشده است.

وب‌سایت ارتش هیچ مدرک یا سندی در این زمینه ارائه نداده و به کشور خاصی اشاره نکرده است.

متهم کردن «دشمن» توسط مسئولان حکومت جمهوری اسلامی یک رویه سابقه‌دار است. در جریان شیوع کرونا در ایران نیز مسئولان حکومت از جمله آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به برنامه‌ریزی دشمن و طراحی کرونا مخصوص ایرانی‌ها اشاره کرد.

در این ویدئو همچنین درباره عبارت «موشک تولید شده توسط صنعت» نیز توضیح بیشتری داده نشده است. احتمالا منظور ارتش این است که این موشک را صنایع دیگری به جز ارتش تولید کرده‌اند.

پیش از این رید فاستر، کارشناس نظامی و تحلیلگر ارشد اندیشکده معروف «جِینز» به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که احتمال دارد در جریان رزمایش، «موشک ضدکشتی نور» به این ناوچه شلیک شده باشد.

به نوشته آسوشیتدپرس، ناوچه کنارک که ۴۷ متر طول دارد و ساخت هلند است محمدرضا شاه پهلوی اندکی پیش از انقلاب بهمن ۵۷ خرید و بعد از چند سال خدمت در سال‌های دهه ۶۰، نوسازی شد و بار دیگر از مهر ۹۷ به نیروی دریایی پیوست.

بنابر همین گزارش، ظرفیت این ناوچه ۲۰ نفر است و «روشن نیست که چگونه ۳۴ نفر در آن کشته و زخمی شده‌اند».
+2
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  آره بابا کار دشمن همیشه همینجوری بوده
  0
  15
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۱
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  یه اشتباه و الان هزاران دروغ و توجیه الکی به خاطره ماست مالی کردنه این بی عقلی و بی تدبیریشون .
  0
  13
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۹
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  از رهبر نظام گرفته تا به مسئولا"نظام و فرمانده هان سپاه و ارتش رسیده همه خودشیفته و متکبر هستند و حاضر نیستن هیچ خطایی را بپذیرند!
  2
  15
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  اتفاقا پرایدهای 90میلیونیتون هم در جنگ الکترونیک مردم ایران رو فک عظما دادن.
  2
  14
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  حالا هی بشینید توضیحات الکی از تو خشتکتون در بیارید کی باور میکنه؟ در مورد ظرفیت ناوچه, جمهوری اسـ...ه دیگه میتونه بجای ۲۰ نفر ۳۴ نفر حتی چند نفر بوفه سوار کنه تازه هنوز هم جا داشته باشه.
  2
  13
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  تصمیم گرفتند که یه 20 تا توی مانوور میکشیم تا دشمن حساب خودش رو بکنه توی جنگ واقعی چقدر خواهیم کشت!!
  2
  14
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بپا شصت پات توی چِ شِت نره!
  0
  8
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  در تازه ترین خبر رسانی جمهوری اسـ... ایران در مورد اصابت موشک به ناوچه کنارک آمده که ناو جماران مانند یک سکوی موشک عمل کرده ولی متاسفانه دشمن از طریق امواج الکترونیکی و‌ مغناطیسی و از راه دور هدایت موشک شلیک شده را به دست گرفت و را هدایت کرد ‌و زد به ناوچه کنارک. ما این عمل دشمن را در نماز جمعه بعدی با فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل و مرگ بر همه بغیر از خودمان کوبنده جواب می دهیم. دشمن بداند که تک تک ما دلاورمردان منتظر شهادت هستیم و شهید شدن به منزله پیروزی بر دشمن است.
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  از جماران نباید جز انتظار نکبت و بدبختی را داشت.اولین گاوچه جماران را که دهانشون را نیم متر باز میکردند ناوچه موشک انداز ،اژدرافکن، فوق پیشرفته و رادار گریز جماران به اب امداخته شد، یک روز بعد این ناو فوق پیشرفته و رادار گریز و اژدرافکن که برای نابودی نیروی دریایی امریکا و ناوهای هواپیمابر ان به اب انداخته شده بود را نسیم صبگاهی به موانع ساحلی زد و تبدیل به زیر دریایی کرد یا بهتر اکنون این گاوچه جماران متل چکش در اب شنا میکند.اینبار هم این گاوچه جماران باز دسته گل به اب داد.اینها جالبه با این موشکها که تلفاتشون بیشتر از حمله اسراییل و امریکا بین خودیهاست میخوان با دنیا بجنگند. تو یک مانور از دشمن فرضی شکست میخورند و ۱۹ کشته و کلی زخمی میدن و دست اخر میگن مانور موفقیت امیزی که پشت دشمن را به لرزه انداخت!البته این کارشون مو را به تن دوست و دشمن راست میکنه که اینها دیگر چه موجوداتی هستند،باید دنبال اسم تازه براشون بود که حتی از حیوون پستترند!
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۱
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Nagonsar - مونیخ ، آلمان::]. توی دنیا شرکتهای مهندسی میان کشتی میسازند نه اینکه مهندساش رو فرار بده همه توی رستورانهای غربی ظرف بشورند بعد توی سپاه پروژه تعریف بکنه چند تا حلبی ساز بیان براش کشتی و هواپیما بسازند!!!
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
  نظر شما چیست؟