تونل زمان - مراسم خاکسپاری رضا شاه پهلوی

چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ هفتادمین سالگرد روز خاکسپاری رضاشاه در شهر ری تهران بود. البته رضا شاه مرداد سال ۱۳۲۳ در ژوهانسبورگ درگذشت و آبان ماه همان سال چون ایران هنوز در اشغال نیروهای متفقین قرار داشت تصمیم گرفته شد که پیکرش از آنجا به قاهره منتقل شود.
هفت سال بعد تصمیم گرفته شد که پیکر رضا شاه را به ایران بازگردانند و بعد از توقفی کوتاه در عربستان برای طواف پیکر در حرم حضرت محمد در مدینه و سپس در کعبه، هواپیمای حامل تابوت روز ۱۴ اردیبهشت سال ۱۳۲۹ وارد اهواز شد و بعد با قطاری که با واگن های ویژه برای حمل تابوت در نظر گرفته شده بود از طریق شهرهای مختلف به سمت تهران حرکت کرد.
 سه روز بعد، یعنی ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۲۹، قطار به تهران رسید و پس از مراسم با شکوهی پیکر بنیانگذار ایران نوین در آرامگاهی که برایش در کنار حرم شاه عبدالعظیم در شهر ری بنا شده بود به خاک سپرده شد.
 این اولین باری است که فیلم کامل و تاریخی انتقال پیکر از قاهره به ایران و سپس آخرین سفر رضا شاه از اهواز به سمت تهران و مراسم خاکسپاری در تهران پخش می شود
+35
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  برای من همیشه سوال است که چرا و چگ.نه وسط کودتای انگلیس بر سر کار امد و با آن قلدری که ازش دراورده بودند حتی نتوانست در برابر دو گروهان هندی انگلیس یک گلوله برای حفاظت کشورش پرتاپ کند و فرار کرد و در اصفهان دستگیر و به جزیره موریس در آفریقا تبعید شد و در آنجا هم در توالت سرش خود به دیوار و مرد. این مرد پایه گذار دیکتاوری و جهالت در ایان امروزی است و اینن سیستم ضد آزادی و دمکراسی توسط او پایه گذاری و سیتماتیک شد و این مردم تا چند صد سال هم نخواهند توانست به آزادی و دمکراسی دست بیابنند. تمام نتایج مشروطیت را که در حال گذار از سیستم شاهی به سیستم پارلمانی و دمکراسی بود به عزا نشاند . ملتهای غیر فارس را با هدف یک کشور و یک زبان و یک ملت به سوی نابودی کشاند و امروز ترک کرد عرب و بلوچ و ترکمن خود را ایرانی نمی دانند و در تلاش برای رهایی از استعمار و اشغال فارسها هستند و در آینده بسیار نزدیک هم موفق خواهند شد
  11
  0
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰
  نظر شما چیست؟