سخنگوی وزارت خارجه ایران :مرگ اتباع افغان در قلمرو ایران نبوده است

دویچه وله : سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد بر اساس تحقیقات کمیته حقیقت‌یاب ایرانی، مرگ اتباع افغان در مرز این کشور با ایران در داخل خاک ایران نبوده و نیروهای ایرانی هیچ دخالتی در این حادثه نداشته‌اند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد: «براساس تحقیقات کمیته حقیقت یاب ایرانی، وقوع حادثه برای تعدادی از اتباع افغانستان نه در قلمرو ایران بوده و نه نیروهای ایرانی در این حادثه دخالتی داشته‌اند».

به گزارش خبرگزاری فارس، موسوی گفت: «اولا به لحاظ واقعیات عینی، بر اساس گزارش‌های تایید شده که از مرزبانی جمهوری اسلامی ایران دریافت شده است، در تاریخ مورد نظر و در محدوده ادعایی نه تنها چنان واقعه‌ای رخ نداده و مواجهه‌ای از هیچ نوع بین نیروهای جمهوری اسلامی ایران با اتباع افغان رخ نداده- چه رسد به ادعاهای ناظر بر انتقال افراد به اردوگاه یا رفتارهای دور از شأن انسانی- بلکه در آن زمان به دلیل شرایط خاص جوی در منطقه حتی هیچگونه ورود اتباع افغان به خاک جمهوری اسلامی ایران ثبت نشده است.»

روز جمعه ۱۹ اردیبهشت اجساد ۱۹ شهروند افغان در هریرود کشف شد. فرماندار گلران در استان هرات پس از آن اعلام کرده بود که آثار بر جای مانده بر روی پیکر این اجساد حکایت از آن دارد که این افراد پیش از آنکه به رودخانه پرتاب شوند، مورد ضرب و شتم واقع‌ شده‌اند.

پیش از آن رسانه‌های افغانستان از بازداشت بیش از ۵۰ شهروند افغان به اتهام ورود غیرقانونی به ایران خبر داده بودند. پس از آن، به چند کامیون ایرانی در ولایت هرات حمله شده و یک کامیون توسط مردم این ولایت به آتش کشیده شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ادعای انتقال اتباع افغان به اردوگاه یا اجبار آنان به کار اجباری را "دروغ و ساختگی" دانست و افزود: «اصولا در ماه‌های اخیر، با توجه به شیوع بیماری کرونا و با هدف دور نگاه داشتن مرزبانان از خطر ابتلا به ویروس کرونا، بر اساس دستورهای ابلاغ شده مرزبانی، جمهوری اسلامی ایران هیچ اردوگاهی در مناطق مرزی به صورت دایر ندارد و هرگونه ادعاهایی از قبیل انتقال اتباع  افغان به اردوگاه یا اجبار آنان به کار اجباری و مانند آن از ریشه غلط و دروغ است و نفس همین ادعاها که معلوم است توسط کسانی ساخته شده که حتی از وضعیت جدید در طرف ایرانی  مرز مشترک بی اطلاع هستند، نشان می‌دهد اصل موضوع تا چه  اندازه ساختگی است.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران اضافه کرد: «طرح اتهامات واهی علیه نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران که همیشه با رأفت اسلامی با خیل عظیم عابران غیرمجاز افغانستانی مواجه هستند، از سوی مقامات یا رسانه‌های دولت‌های ثالث که سیاست همیشگی آنها بهره گیری از هر فرصتی برای  ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران و کارشکنی در روابط خوب دو دولت همسایه بوده است، البته موجب تعجب و شگفتی نیست.»

روز دوشنبه پیش از اعلام این خبر توسط موسوی، خبرگزاری "ایسنا" از تماس تلفنی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتای افغان خود، محمد حنیف اتمر خبر داد.

گفته شده است که خبر تشکیل و سفر هیات بررسی افغان  به ولایت هرات نیز از سوی وزیر امور خارجه افغانستان به اطلاع محمدجواد ظریف رسیده است.

در پست توییتری وزارت امور خارجه افغانستان آمده است که این هیات تحقیقات خود را در محل حادثه آغاز کرده است. جمهوری اسلامی به افغانستان اطمینان خاطر داد که ایران نیز به‌زودی تحقیق پیرامون وقایع روی داده در مرزهای مشترک دو کشور را آغاز خواهد کرد.
+13
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  اینها خود یا را می‌کشند گردن نمی‌گیرند چه برسه به افغانی ها
  6
  50
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۷
  ۵۴
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  خوبه نگفت، همشون رو خورزو خان کشته.
  3
  20
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  اینقدر دروغ گو هستید که حتی ملت ایران هم باورتون نمیکند چه رسد به غریبه ها. هجوم بردن لباس شخصی ها و به گروگان گرفتن مردم, در بند کردنشون , اعترافات اجباری گرفتن, کتمان, انکار, دروغ, افترا, شلاق, مفسد فی الارض, اعدام جوانان بیگناه ایرانی, تنها ذره ای از کارنامه شما جنایتکاران است. دم خروس یا قسم حضرت عباس.
  4
  23
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
  ۴۲
  فدای ایران زمین - لیدز، انگلستان
  شما دیگه خیلی روتون زیاده
  1
  16
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۹
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  «براساس تحقیقات کمیته حقیقت یاب ایرانی* حالا خداروشکر منکر نشدن . میگه فقط تو خاک ما نبوده . ولی برای اون هواپیما که تو خاک خودمونم زدین چرا تا یه مدت از بیخ عرب بودین و منکرمیشدین . اصلاٌ یه کم دیگه دنیا اعتراض نمیکرد میگفتیم به قول حسن ریوندی میگفتین کو هواپیما . هواپیما کو؟
  3
  16
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان
  شما هواپیمای مسافربری را جلوا چشم ۷ میلیارد مردم دنیا با موشک زدید و ادعا میکردید که شما هیچ موشکی شلیک نکردید و خلبان هواپیما موتور هواپیما را خاموش کرده بود. فقط زمانیکه حتی شلیک موشکها را و لحظه برخورد را بهتون نشان دادند انوقت سرخر سلامیتون ادعا کرد ما خودمون گفتیم موشک به هوا پیما شلیک کردیمشما ها پیرو مسلک سقت پرستان شیعی هستید و دروغ و ریا از اصول پایه ای مسلکتون است این را تمام دنیا بهتر از خودتون میدونه!
  3
  18
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۷
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  توی خاک افغانستان کشتیدشون؟
  10
  5
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۷
  نظر شما چیست؟