واکنش‌ها به پیام خاتمی؛ آنجا که سکوت می‌کند و وقتی که حرف می‌زند

بی بی سی :پیام ویدئویی محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران، که از "چرخه خشونت" ابراز نگرانی کرده و گفته امیدوار است از فضای ایجاد شده بعد از کرونا برای گسترش همدلی استفاده شود، واکنش‌های زیادی در شبانه‌روز گذشته درپی داشته است.آقای خاتمی در این پیام با اشاره به نارضایتی مردم، گفت ممکن است "حرکات خشونت‌امیز از سوی ناراضیان" و پاسخ "احتمالی" خشونت آمیز از سوی حکومت، جامعه را در "چرخه خشونت" قرار دهد.

او به عنوان راه‌حل پیشنهاد کرد "اگر هر بخشی از نظام یا مردم جایی اشتباه کرده‌اند این اشتباه را بپذیرند و به آن اعتراف کنند" که به گفته او "تا دیر نشده، دل‌ها به‌ هم نزدیک شوند."

اما به باور بسیاری از کسانی که به سخنان رئیس‌جمهور پیشین ایران واکنش نشان داده‌اند، این حکومت است که تلاشی برای نزدیکی دل‌ها نکرده است. بخشی از واکنش‌ها هم، درباره "سکوت" رئیس‌ دولت اصلاحات، در قبال برخورد "خشونت‌آمیز" حکومت با اعتراض‎های آبان‌ماه گذشته است.

در میان واکنش‌ها، مجید توکلی، زندانی سیاسی سابق، آقای خاتمی را به "بی‌انصافی" متهم کرده که خشونت را به مردم نسبت می‌دهد.

حسین مهرزاد، رونامه‌نگار، محمد خاتمی را در توئیتر از "نجیب‌ترین و وطن‌دوست‌ترین سیاستمدار تاریخ ایران" خوانده و پیام ویدئویی اخیرش را، "شبیه وصیت‌نامه سیاسی" دانسته است، در اشاره به اینکه آقای خاتمی می‌گوید "هیچ نگاهی به قدرت ندارم و نخواهم داشت".

بعضی از کاربران توییتر، محمد خاتمی را "مهره سوخته" و سیاستمداری "تاریخ گذشته" می‌دانند، اما عده‌ای دیگر می‌پرسند چه کسانی در ایران، امروز محبوبیت او را دارند.

پرسشی که کمتر کسی به آن جواب داده، زمانی است که آقای خاتمی برای این پیام ویدئویی انتخاب کرده است.
+2
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  باز نیاز به سوپاپ اطمینان شد و خاتمی را از قوطی کشیدند بیرون این یعنی اوضاع خرابه و دست بدامان خاتمی که ممنوع التصویر و کار بود شدند ها ها ها ها ها بزودی دست بدامان آن دو جنایتکار دیگر موسوی و کروبی هم میشوند این رژیم وقتی احساس خطر کند از به ظاهر مخالفین خودش خاتمی و کروبی و موسوی هم استفاده میکند هر چند این سه جنایتکار هم از خودشون هست فقط در آب نمک میخوابانند برای چنین روزهایی
  1
  20
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
  نظر شما چیست؟