حمله یک طرفدار داعش به فروشگاه‌های ترک‌تبارها در ایالت بایرن

دویچه وله :فردی که متهم است در ماه گذشته به چند مغازه در ایالت بایرن حمله کرده، پس از دستگیری به پلیس گفت که به طرفداری از داعش دست به این کار زده است. صاحبان تمامی مغازه‌ها ترک‌تبار بوده‌اند. والدین خود متهم نیز اهل ترکیه‌اند.

پلیس و دادستان ایالت بایرن در یک کنفرانس مطبوعاتی ویدیویی روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۰ مه) به خبرنگاران درباره دستگیری و اتهامات مردی گزارش دادند که در ماه آوریل به چند مغازه‌ در شهر والدکرایبورگ در شمال ایالت بایرن حمله کرده و یکی آنها را به آتش کشیده است. صاحبان این مغازه‌ها که شامل انواع کسب و کار مانند آرایشگاه، کبابی، پیتزا فروشی و سبزی فروشی می‌شوند، همگی ترک یا ترک‌تبار هستند. او به پلیس گفته که به طرفداری از داعش دست به این حملات زده است.

اولین حمله او به یک آرایشگاه در شب ۱۷ آوریل بوده که در آن شیشه‌‌های آرایشگاه را شکسته است. در سایر حملات از ماده‌ای شیمیایی استفاده شده که بوی اسیدبوتیریک Buttersäure می‌داده است. در شب ۲۷ آوریل این مرد یک مغازه سبزی فروشی را به آتش ‌کشید. شش نفر بر اثر این حمله مجروح شدند. آتش تنها به این دلیل به سرعت خاموش شده زیرا یک زن خانه‌دار بیدار بوده و سریعاً به آتش‌نشانی خبر داده است.

روبرت کپ، رئیس پلیس منطقه اوبربایرن درباره دستگیری او در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «من واقعا از اقداماتی که حملات این فرد خطرناک انجام می‌داد خیالم راحت شد». این مرد علاوه بر اتهاماتی مانند ‌آسیب جانی و مالی به قتل عمد نیز متهم است. پلیس هنوز در حال تحقیق در این باره است که آیا او همدستانی نیز داشته یا نه.
نگرانی ترک‌های شهر والدکرایبورگ
به گزارش پلیس متهم تابعیت آلمانی دارد اما والدین او ترک‌اند. دستگیری او کاملاً تصادفی صورت گرفته است. پلیس روز جمعه ۱۹ اردیبهشت (هشتم آوریل) در ایستگاه قطار مولدرف  به این دلیل او را کنترل کرد که بدون بلیط سوار قطار شده بود. در این بازرسی پلیس شش بمب لوله‌ای در ساک همراه او یافت.

او در حین بازجویی به ماموران پلیس آدرس یک گاراژ در شهری در همان نزدیکی را می‌دهد که در خودرویی که در آنجا پارک کرده بود ۱۳ بمب دیگر از همان نوع و ۱۰ کیلوگرم مواد شیمیایی برای ساختن بمب پنهان شده بود. پلیس همچنین در خانه این فرد در والدکرایبورگ اسناد دیگری همراه با یک اسلحه کمری یافت.

فرد مهاجم در بازجویی اولیه خود به پلیس گفته که انگیزه او از این حملات "تنفر از ترک‌ها و باورهای آنان" بوده است.

با این حال این دستیگری چندان مایه آسودگی خیال شهروندان ترک والدکرایبورگ نشده است زیرا آنها احتمال می‌دهند پای افراد دیگری نیز در میان باشد. دختر یکی از صاحبان مغازه کباب‌فروشی در این شهر به خبرنگاران گفته است که نمی‌تواند باور کند یک نفر ظرف مدتی کوتاه و به تنهایی موفق به انجام این حملات شده باشد.

هانس پتر بوتس، رئیس کمیسیون ویژه ۵۰ نفره‌ای که تحت ریاست دفتر مرکزی مبارزه با افراط‌‌گرایی و تروریسم در دادستانی کل مونیخ در این باره تحقیق کرده گفته است: «او به احتمال قوی خود را برای حملات بعدی در آینده نزدیک آماده کرده بود». به گفته او این مرد در عین حال شیفته این است که به نوعی مطرح و معروف شود. او در بازجویی‌ها خود را "بمب‌گذار والدکرایبورگ" نامیده است.
+4
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  احتمالا طرف از کردهای ترکیه هست.
  29
  6
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۲
  ۴۱
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  والدین فرد مهاجم هم ترک بوده. این معنایی ندارد جز اینکه این کَلَک خود ترکهاست برای اینکه بگویند از این به بعد هر کس جلوی گندکاریهای ما بایستد مثل این جوان، داعشیه!
  3
  25
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  حالا چه‌کرد بوده‌چه تورک و چه عرب،این یه مدرک دیگه از اینکه قبل از دادن اقامت باید یه تست عقیدتی/فرهنگی محکم از مهاجران بگیرند تا هر وحشی اوزگلی نتونه تو‌جامعه‌ اروپایی نفوذ کنه.لعنت به اون اعتقادات وحشی و عقب موندتون.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۱
  نظر شما چیست؟