نماینده پیشین مجلس: وزارت خارجه سعی کرد نشان شیر و خورشید سرخ در سازمان ملل حذف نشود

رادیو فردا :غلام‌حیدر ابراهیم بای سلامی، نماینده دوره پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی، روز شنبه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «انصاف» از وجود اسنادی خبر داد که نشان می‌دهد «وزارت امور خارجه ایران در مکاتباتی که اوایل دهه هشتاد با سازمان ملل کرد می‌خواست از لغو و نابودی نشانه شیر و خورشید جلوگیری کند».

آقای ابراهیم بای سلامی که به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر با این پایگاه خبری گفت‌وگو می‌کرد افزود که «امکان بازگرداندن نشان شیر و خورشید سرخ برای ایران از طریق وزارت امور خارجه میسر است، فقط باید در سطح کلان سیاستگذاری نظام به این نتیجه برسد و یک مصوبه در مجلس شورای اسلامی داشته باشیم و بتوانیم این کار را انجام دهیم».

ایران ۱۳ شهریور ۵۹ اعلام کرد که به جای نشان «شیر و خورشید سرخ» در نماد «جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران» می‌خواهد همچون دیگر کشورهای اسلامی از نشان «هلال احمر» استفاده کند و پس از این تصمیم نام این بنیاد نیز به «جمعیت هلال احمر ایران» تغییر پیدا کرد.

پس از این تغییرات، «فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر» اعلام کرد که حق استفاده از نشان شیر و خورشید سرخ همواره به شکل انحصاری در اختیار ایران است و ایران هرگاه بخواهد می‌تواند مجدداً از این نشان استفاده کند. بنا بر قوانین بین‌الملل این نشان به لحاظ حقوقی کاملاً برابر با صلیب سرخ و هلال احمر است.

غلام‌حیدر ابراهیم بای سلامی در مصاحبه خود گفت که «علامت هلال احمر یک نشان عثمانی است و جایگزینی آن با شیر و خورشید سرخ یک غفلت تاریخی بوده است.»

او همچنین با ذکر این‌که سازمان مجاهدین خلق، به گفته او «اخیراً» از نشان شیر و خورشید استفاده می‌کنند گفت که «اقدام به موقع ایران می‌تواند این علامت بین‌المللی را تصرف دشمنان ملت ایران نجات دهد.»

این نماینده پیشین مجلس گفت: «اگر چنین اتفاقی بیافتد و مجلس شورای اسلامی چنین طرحی داشته باشد با استقبال گسترده مردم و ایرانیان و کسانی دوست ندارند زیر علامت صلیب سرخ و علامت عثمانی هلال احمر فعالیت کنند مواجه خواهد شد و این تغییر با یک اقبال جهانی روبه‌رو می‌شود.»

پیش از این، در اردیبهشت سال ۹۳ علی یونسی، دستیار ارشد حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، در یک نشست خبری در شیراز این‌گونه اظهار نظر کرد که شیر و خورشید در پرچم سابق ایران «نماد حضرت علی و حضرت محمد» است و پیشنهاد کرد که نماد شیر و خورشید جایگزین نماد هلال احمر شود.
+40
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  هان چی شد ؟ یه دفعه همتون دم از شیر و خورشید و فرهنگ ایران و این حرفا میزنین؟ خودتونم میدونین که اوضاع بدجوری خرابه و شلوارتون همگی قهوه ای شده . دارین دنباله سوراخ موش میگردین .ولی کجا ؟ هر جا برین فقط در دادگاه این مردم محاکمه و مجازات خواهید شد . خیلی زود . دمت گرم کرونا . چه میکنه این کرونا
  6
  53
  یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۸
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  پول زیادی بنام خورشید سرخ در سازمان ملل بلوکه شده و اگر از ارم شیر خورشید سرخ استفاده کنند میتوانند ان پول ها را بگیرند،دعوا سر لحاف ملا است.
  3
  23
  یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  ارم شیر و خورشید بر روی پرچم سه رنگ ایران ,سابقه حدودا 108 ساله دارد و اقدام نظام بر حذف شیر و خورشید ,دقیقا آرمان ضد ایرانی بود و در طی این 40سال نظام ثابت کرد که صد در صد همان هدف ضد ایرانی را دنبال میکند . آرم فعلی کاملا ضد ایرانی و بطور صد در صد یک ارم سیک هندی هست و کسانیکه به هند سفر کردند و معبد سیکها را دیده باشند ,پرچم آنان درست مانند پرچم نظام جمهوری اسلامی هست و با ترفند شعار نه شرقی و نه غربی, این ارم را بما تحمیل کردند.الان یک کودک 5 ساله میداند که نظام دربند رژیم کمونیستی هست
  3
  12
  یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۳
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  این نشان شیر و خورشید اولین بار در زمان ناصرالدین شاه به عنوان سمبل در پرچم ممالک کحروسه استفاده شد (نه ایران. ایران کشوری 90 ساله است که پالانی ها یا پهلوی با کودتای انگلیس بر این این سرزمین نام گذاری کردند)
  8
  1
  دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۴
  نظر شما چیست؟