وزارت خارجه آمریکا خواستار تحریم جهانی هواپیمایی ماهان شد

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می گوید هواپیمایی ماهان سلاح های کشتار جمعی را گسترش می دهدبی بی سی :مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار تحریم جهانی پروازهای شرکت هوایی ماهان متعلق به ایران شده است.

خانم اورتگاس در حساب توییتری خود نوشته است که شرکت هوایی ماهان " سلاح‌های عمیقا مشکل ساز کشتار جمعی را گسترش می‌دهد"، "حامی تروریسم" و "رژیم مادورو" رئیس جمهور ونزوئلا است.

به تازگی گزارش هایی از ارسال مواد و تجهیزات مورد نیاز تولید بنزین ازایران به ونزوئلا منتشر شده است.

مورگان اورتگاش در توییت خود گفته است که شرکت هواپیمایی ماهان خدمه هوایی خود را که بابت شیوع ویروس کرونا "نگرانی" دارند "سرکوب" می کند و "به انتشار بیماری کووید-۱۹ ادامه می دهد".

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از دولت ها خواسته "با دور نگه داشتن شرکت هواپیمایی ماهان از کشور خود هم از ویروس کرونا و هم از خطر تحریم" توسط ایالات متحده در امان بمانند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مدت هاست هواپیمایی ماهان را "حامی تروریسم" می خواند اما تحریم این شرکت هوایی از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما آغاز شده است. تاکنون چند کشور اروپایی با تشویق ایالات متحده، مجوز رفت و آمد پروازهای ماهان را متوقف کرده اند.

آمریکا می گوید شرکت هوایی ماهان با استفاده از هواپیماهای مسافربری خود سلاح و نفرات نظامی در منطقه خاورمیانه جابه‌جا می‌کند.

نصرت الله حسینی پور، یکی از فرماندهان نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جا به جایی نیرو از طریق هواپیماهای ماهان را برای انتقال نظامی ها به سوریه تایید کرده است.

نقل و انتقال سلاح و مهمات با هواپیماهای مسافری به دلیل تهدید سلامت و جان مسافران ممنوع است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده به تازگی هواپیمایی ماهان را "یک شرکت تروریستی" خوانده است.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا و ممنوعیت پرواز هواپیماهای ایرانی به چین از سوی دولت ایران، شرکت ماهان متهم شد که با نادیده گرفتن این ممنوعیت، پرواز به چین را ادامه داد و حتی با جا به جایی مسافران چینی که به دلیل نبود پرواز در کشورهای همسایه ایران سرگردان مانده بودند، ویروس کرونا را در ابعاد وسیعی وارد ایران کرد.

ماهان، پس از شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی یا ایران‌ایر بزرگترین شرکت هواپیمایی ایران است.

مالک شرکت هواپیمایی ماهان، "موسسه خیریه مولی‌الموحدین علی ابن ابیطالب استان کرمان" است. این موسسه در زمان استانداری حسین مرعشی، از اعضای اصلی حزب کارگزاران، با مشارکت امام جمعه وقت کرمان تاسیس شد.

شرکت هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۷۱ و با موافقت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت ایران تاسیس شد. هواپیماهای اولیه این شرکت از سوی یک مالک مصری خریداری شده و پول آن به گفته حسین مرعشی از محل پس دادن وام‌هایی که در زمان محمدرضا شاه پهلوی به مصر اعطا شده بود و ایران در آن زمان هنوز از مصر طلب داشت، پرداخت شد.

به گفته آقای مرعشی، قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران که اهل کرمان بود، از اعضای هیات امنای موسسه خیریه مولی‌الموحدین یعنی مالک شرکت هواپیمایی ماهان بوده است.

آقای سلیمانی زمستان سال گذشته در عملیات هواپیماهایی بدون سرنشین آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد. ایالات متحده او را متهم کرده بود که در حال برنامه‌ریزی علیه نیروهای آمریکا در عراق است.

بر اساس گزارش رسانه های ایران شرکت هوایپمایی ماهان در حال حاضر ۳۹ فروند هواپیما در ناوگان خود دارد. مدیرعامل این شرکت حمید عرب‌نژاد خانوکی است که پس از دستور دولت ایران به توقف پروازها به چین، در دیدار با سفیر چین در تهران موافقت کرد که پروازهای ماهان به آن کشور ادامه پیدا کند.

مقام های دولتی ایران می گویند این پروازها با رعایت تمامی تشریفات و مقررات بهداشتی صورت گرفته است.
+22
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟