محمد نوری‌زاد: تصمیم خودکشی یک شیوه مبارزه با ظالمان بود

آقای نوری‌زاد بارها در تجمعات اعتراضی حضور داشتهبی بی سی :محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی مخالف آیت‌الله علی خامنه‌ای که به تازگی در زندان اقدام به خودکشی کرده، می‌گوید این کارش راهی برای مبارزه با "ظالمان و غارتگران" بوده است.

او در تماسی تلفنی از زندان اوین گفته است: "مبارزه با ظالمان و غارتگران کشورمان چه در بیرون و چه در داخل زندان شیوه‌های مختلفی دارد، و تصمیم به خودکشی هم یکی از شیوه‌ها است."

آقای نوری‌زاد به همراه چند نفر دیگر پس از امضای نامه‌ای که خواهان کناره‌گیری آیت‌الله خامنه‌ای از رهبری ایران می‌شد، به زندان افتاد.

او چند روز پیش در زندان مشهد رگ دستش را زد و پس از آن به زندان اوین در تهران منتقل شده است.

محمد نوری‌زاد در تماس تلفنی از زندان اوین گفته که در زندان اطلاعات مشهد با او و دیگر بازداشت‌شدگان برخوردهایی شده که شرحشان "بماند برای بعد".

او گفت در زندان اوین رفتار محترمانه‌ای از رئیس زندان و ماموران دیده است.

آقای نوری‌زاد گفت: " اگر من در اینجا و در زندان های دیگر هر احترامی دارم به خاطر پشتیبانی عزیزانی است که نمی‌گذارند فریاد معترضانه مدنی و قانونی ما در سکوت خبری فراموش بشود."

او از کسانی که "بی‌تفاوت از این ظلم آشکار" عبور نمی‌کنند و از فعالان و رسانه‌هایی که "صدای آزادیخواهی و عدالتخواهی و دموکراسی خواهی" او و دیگر زندانیان را بازتاب داده‌اند تشکر کرد.

این زندانی سیاسی همچنین در توضیح دلیل خودکشی گفت کسانی که از این کار او آشفته شده‌اند بهتر است برایش "شعور و اشراف و دوراندیشی در مبارزه مدنی" قائل شوند.

او گفت تصمیمش به خودکشی در حالی بوده که خود همیشه دیگر زندانیان و خانواده‌هایشان را به مقاومت دعوت می‌کرده است و افزود: "هنوز هم به پایداری و صبوری فهیمانه باور دارم. ما باید بمانیم و نابکاران را به زیر بکشیم."
+14
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  همه چیز شده شو و تمارض و تبرج ....پس چرا واقعی خودکشی نکرد؟ ضمنا تو دینی هستی خودکشی توی دین ممنوع است
  4
  1
  شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۰
  نظر شما چیست؟