رییس سازمان مدیریت بحران ایران: فقط ۲۰ درصد آمادگی داریم، دعا کنیم زلزله نیاید

ایران اینترنشنال :اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران ایران، می‌گوید که برای مقابله با زلزله شدید در تهران با «تمامی امکانات و تجهیزات»، تنها ۲۰ درصد آمادگی وجود دارد و باید «دعا کنیم زلزله رخ ندهد».

او روز جمعه ۱۹ اردیبهشت در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت: « تنها ۲۰ درصد با تمامی امکانات و تجهیزات آمادگی برای مقابله با بحران زلزله داریم.»

 رییس سازمان مدیریت بحران تاکید کرد که زلزله با قدرت بیش از ۷ ریشتر در تهران نه تنها «فاجعه ملی» بلکه «فاجعه بین المللی» خواهد بود.

نجار گفت که در صورت وقوع زلزله‌ای با این شدت در تهران دو میلیون نفر به صورت مستقیم تحت‌تاثیر قرار خواهند گرفت.

پیش از این نیز بارها مقامات دولتی درباره آماده نبودن نهادهای دولتی برای امدادرسانی در صورت وقوع زلزله شدید در تهران هشدار داده‌اند. برخی از کارشناسان نیز از احتمال کشته شدن صدها هزار نفر و یا چند میلیون نفر در صورت وقوع زلزله شدید در تهران سخن گفته‌اند.

 زلزله ۵/۱ بامداد جمعه در تهران تاکنون بیش از ۴۰ پس‌لرزه داشته است که بزرگترین آن بیش از ۳ ریشتر بوده است. این زلزله بار دیگر بحث‌ها درباره وضعیت تهران پس از وقوع زلزله احتمالی شدید را مطرح کرده است.

رییس سازمان مدیریت بحران ایران در سال ۹۷ با اشاره به ممکن نبودن امدادرسانی از راه زمین در تهران در صورت وقوع زلزله گفته بود که «باید دعا کنیم تا در تهران زلزله نیاید».

نجار با اشاره به بازتاب این سخنانش در مصاحبه با فارس بار دیگر گفت: «بارها گفته‌ام و باز می‌گویم که باید دعا کنیم حادثه‌ای در کشور و به خصوص در تهران با عنوان زلزله رخ ندهد. البته هر موقع این موضوع را مطرح کردیم، مورد تمسخر بعضی از سایت‌ها و رسانه‌ها قرار گرفته‌ایم، ولی این موضوع مهم است.»

اواضافه کرد: «در موقع بحرانی از جمله زلزله که قابل پیش‌بینی نیست، براساس اعتقاداتمان باید دعا کنیم تا این حادثه موجب نشود که عزیزانمان را ازدست بدهیم.»

رییس سازمان مدیریت بحران همچنین گفت که بر روی دو گسل در شمال تهران «بدون توجه به وضعیت» آنها و «رعایت نکات ایمنی و مصوبات شورای معماری» ساختمان‌های بلند مرتبه ساخته شده است و اگر این گسل‌ها فعال شود، «بحران پیچیده‌ای ایجاد می‌شود».

پیش از این نیز بارها کارشناسان هشدار داده‌اند که تعدادی از برج‌های تهران بر روی گسل ساخته شده‌اند.

محمود حسینی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی هم گفته بود که برج میلاد تهران بر روی گسل پردیسان قرار دارد.
+5
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۸
  یا فاطمه زهرا - آرهوس ، دانمارک

  آیه ۴۱ سوره مبارکه فاطر یکی از نکاتی است که بزرگان و مفسران قرآن کریم برای غلبه مومنان از ترس از این واقعه توصیه کرده‌اند. «إِنَ اللَهَ یُمسِکُ السَماواتِ وَ الأَرضَ أَن تَزُولا وَ لَئِن زالَتا إِن أَمسَکَهُما مِن أَحَدٍ مِن بَعدِهِ إِنَهُ کانَ حَلیماً غَفُوراً». «خداوند آسمانها و زمین را نگاه می‌دارد تا از نظام خود منحرف نشوند و هرگاه منحرف گردند، کسی جز او نمی‌تواند آنها را نگاه دارد، او بردبار و غفور است!»
  46
  1
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  بجای دعا، سگ . سگ مشامش خیلی تیزه، می تونه ذرات ریزکه قبل از زلزله آزاد بشه بفهمه، اون به کوچکترین تغییر ذرات هوا واکنش نشون میده. منتها آدمها متوجه واکنش سگ نمیشن. فقط یه آدم علاف می خواد از صبح تا شب بشینه به این سگ نگاه کنه تا بفهمه، شما هم که علافین از صبح تا شب میکین دعا،پس چه کسی بهتر از شما،بشینین به عکس العمل سگ بنگرید
  2
  26
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
  ۴۹
  faghat hagh - روتردام، هلند

  وقتی میگه بیست درصد مطمین باشید دو در صد هم امادگی ندارند ..یادمون نره ناف اینا رو با دروغ بریدن..
  1
  44
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  بیشعور رسما داره میگه بشینیم دعا کنیم،نه اینکه اصطلاحا بگه،علنا داره میگه. خاک بر سر خب برجهایی که روی گسل با رانت و پارتی بازی و رشوه مجوز ساخت دادید رو تخلیه و خراب کنید،مناطق فرسوده رو به اجبار و با یارانه دادن نو سازی و استحکام سازی و‌مقاوم‌کنید و نیروهای امدادی بیشتری تربیت کنید.
  0
  10
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  سازمان‌های مبارزه با بحران در ایران. در سال میلیارد‌ها دلار قرارداد با حوزه علمیه می‌‌بندند. برای رفع بلا طبیعی. هرچه بیشتر پول می‌‌دهند. بلای طبیعی بیشتر می‌‌شود. مگر اگر بودم بیرق دو متری اسلام را ......اخر مفتخران این همه پول می‌‌گیرید. برای رفع بلای طبیعی. پس یک کاری بکنید،از بی‌ بخاری .بی‌ مصرفی دست امام غایب را از پشت بسته. ۱۲۰۰ سال است. چپیده توی یک سوراخ. دیگر چه بلا سر امت شیعه آید. ،تا شما ماتحت را تکان و بیرون بیاد؟
  0
  11
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  20درصد آمادگی دارین! احتمالا 20درصد آماده چپاول خونه های تخریب شده اید.
  0
  10
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
  ۲۰
  آرون کوهن - دیمونا، اسرائیل
  وقتی با ثروت مردم مقبره های طلایی برای حسن و حسین میسازید حتما در داخل کم می اورید. معلوم نیست کی و چه وقت بدهی مردم ایران به این عربها تموم میشه
  0
  10
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۲
  ۲۰
  آرون کوهن - دیمونا، اسرائیل
  پول ایران رو خرج موشک و بمب و تفنگ و نیروی انیانی میکنید میفرستید سوریه از اون ور هم نتانیاهو دودشون میکنه می فرسته هوا بدبخت مردم ایران
  0
  10
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
  ۳۰
  آش با جاش - سیاهکل، ایران
  بعد میخوان تشریف ببرند جنگ. تمبانتون رو بکشید بالا، به مردم نمی‌خواد کمک کنید.
  0
  9
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  تو قیافه ت کلاٌ بحرانه . مسئولانی که با دعا چهل ساله دارن به مردمش ظلم میکنن نتیجه ش میشه این . علناٌ میگه ما اصلاٌ هیچی بلد نیستیم و فقط چاپیدن و خوردن بلدیم .
  0
  5
  شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰
  نظر شما چیست؟