سنا نتوانست وتوی قطعنامه «محدود کردن اختیارات ترامپ برای جنگ با ایران» را بی‌اثر کند

 نمایی از کنگره آمریکارادیو فردا :سنای ایالات متحده نتوانست وتوی قطعنامه «محدود کردن اختیارات کاخ سفید برای جنگ با ایران» را بی‌اثر کند، قطعنامه‌ای که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، آن را رد کرده بود.

سناتورهای حامی این قطعنامه برای لغو وتوی آقای ترامپ به دو سوم آراء نیاز داشتند، اما در جلسه روز پنج‌شنبه ۱۸ اردیبهشت فقط ۴۹ سناتور به قطعنامه رای مثبت دادند در حالی که آرای مخالفان قطعنامه ۴۴ رای بود.

این قطعنامه که به ابتکار سناتور دمکرات تیم کین تهیه شده بود، در ماه‌های گذشته به رغم مخالفت‌های دونالد ترامپ توسط سنا و مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده بود.

آقای ترامپ روز چهارشنبه این قطعنامه را وتو کرد و دمکرات‌ها را به داشتن انگیزه‌های سیاسی و انتخاباتی برای تهیه آن متهم ساخت. این قطعنامه از حمایت برخی جمهوری‌خواهان نیز برخوردار بود که همین امر انتقاد دونالد ترامپ را از هم‌حزبی‌های خود به دنبال داشت.

رئیس‌جمهوری آمریکا این قطعنامه را «بسیار توهین‌آمیز» خوانده و گفته که چند سناتور جمهوری‌خواه که به این قطعنامه رای مثبت دادند، «بازیچه» دمکرات‌ها شدند.

این قطعنامه از ترامپ می‌خواست که نیروهای آمریکایی درگیر مخاصمه با ایران را از میدان مخاصمه خارج کند، مگر آن‌که کنگره اعلام جنگ کرده یا مجوز استفاده از قوای نظامی داده باشد.

آقای ترامپ اما می‌گوید برخلاف این قطعنامه، ایالات متحده هم اکنون در حال استفاده از قوه قهریه علیه ایران نیست و این قطعنامه بر عدم شناخت از واقعیات و قوانین بنا نهاده شده است.

پاییز گذشته قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، به دستور دونالد ترامپ و در پی یک حمله پهپادی در فرودگاه بغداد کشته شد، رخدادی که بیم جنگ میان دو کشور را به‌وجود آورد.

ایران در واکنش به این امر پایگاه هوایی آمریکا در عراق را هدف موشک‌های خود قرار داد، اما در این حمله کسی کشته نشد.
+38
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  من هم به عنوان یک انسان باشعور و طرفدار ترامپ این قطعنامه رو احمقانه و نتیجه پول فشانی جمهوری اسلامی ایران به دموکراتهای پست فطرت میدونم.
  12
  26
  جمعه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۰
  نظر شما چیست؟