«هایپوکسی ساکت»، عجیب‌ترین عارضه کووید ۱۹

پزشکان به تازگی هشدار داده‌اند که هایپوکسی یا کمبود اکسیژن خاموش یکی از عجیب‌ترین علائم کووید ۱۹ است.

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز؛ دکتر سانی جها، متخصص بیهوشی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اخیرا با بیماری ۶۰ ساله با تست کووید ۱۹ مثبت مواجه شده و با آزمایش میزان اکسیژن خون او متعجب شده که این بیمار هیچ مشکلی در تنفس یا علامتی از کمبود اکسیژن ندارد.

پزشکان چنین بیمارانی را «هایپوکسیک‌‌های خوشحال» می‌‌نامند چون علیرغم کمبود اکسیژن، وضعیت خود را راحت توصیف می‌کنند و به راحتی قادر به حرف زدن هستند. به گفته دکتر جها؛ این وضعیت اگرچه به سرعت نمی‌تواند زندگی فرد را تهدید کند، اما در صورت عدم درمان، بسیاری از عوارض کووید ۱۹ را تشدید خواهد کرد.  سطح اکسیژن خون در حالت طبیعی و در افراد سالم ۹۷ درصد است اما زمانی که این میزان به زیر ۸۰ درصد افت می‌کند، میزان اکسیژنی که قرار است به مغز و دیگر اندام‌های حیاتی برسد را کاهش می‌دهد. در این وضعیت فرد دچار عوارضی از جمله گیجی و خواب آلودگی می‌شود.

پزشکان می‌دانند که ویروس کرونا به سیستم تنفسی از جمله کیسه‌های هوایی ریه حمله می‌کند و این کیسه‌ها با مایع و سلول‌های التهابی پر می‌شوند. در نتیجه این اتفاق، اکسیژن به جریان خون منتقل نمی‌شود. اما هنوز معلوم نیست که چرا برخی مبتلایان به کووید ۱۹، با وجود کمبود اکسیژن، دچار علائمی مانند تنگی نفس یا سرگیجه نمی‌شوند.

پزشکان توصیه می‌کنند که افراد در معرض خطر کووید ۱۹ یا مبتلا به آن، می‌توانند با یک وسیله ارزان‌قیمت به نام پالس اکسیمتر، کمبود اکسیژن خاموش را تشخیص دهند تا قبل از وخامت بیماری بتوانند با اورژانس تماس بگیرند. این دستگاه که دور انگشت قرار داده می‌شود، میزان اکسیژن خون و ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کند. البته افراد سالم بدون هیچ‌گونه شرایط پزشکی نباید در خرید این دستگاه عجله کنند.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟