وزیر دفاع اسرائیل: سوریه را به «ویتنامی» برای ایران تبدیل می‌کنیم

یورونیوز :اسرائیل در پی شدت بخشیدن به حملات تازه خود به مواضع نیروهای تحت حمایت تهران در سوریه تاکید کرد که تا بیرون راندن کلیه نیروهای ایرانی به اینگونه حملات ادامه می‌دهد.

نفتالی بنت،‌ وزیر دفاع اسرائیل سه شنبه شب ضمن طرح این تهدید که پس از حملات هوایی تازه به خاک سوریه صورت گرفت به ایران هشدار داد که خاک سوریه را برای این کشور به «ویتنام» تبدیل خواهد کرد.

آقای بنت با اینحال بدون اشاره به حملات هوایی دوشنبه شب که رسانه‌های دولتی سوریه و یک سازمان حقوق بشری مطلع از وقایع سوریه آنرا به نیروی هوایی اسرائیل نسبت دادند، تاکید کرد: «ایران هیچ کاری در سوریه ندارد و ما تا زمانی که آنها سوریه را ترک نکنند به اقدامات خود ادامه می‌دهیم.»

وزیر دفاع اسرائیل پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه از این پس باید منتظر اقدامات قاطعانه‌تری از سوی تل‌آویو باشند.

این سخنان پس از آن ایراد شد که به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، چهارده نیروی نظامی و نیز شبه نظامی ایرانی و عراقی در جریان حملات دوشنبه شب به سوریه کشته شدند.

دیده بان حقوق بشر سوریه،‌ نهادی غیر دولتی که بواسطه دسترسی به منابع محلی گسترده تحولات این کشور را رصد می‌کند،‌ ضمن اشاره به نقش «احتمالی» اسرائیل در تشدید مجموعه حملات هوایی به خاک اسرائیل از روز بیست یکم آوریل به این سو، تصریح کرده است که در این سلسله حملات دست‌کم شش بار مواضع نظامیان ایرانی و شبه نظامیان نزدیک به ایران از جمله نیروهای وابسته به حزب‌الله لبنان توسط جنگنده‌های اسرائیلی هدف قرار گرفته است.

ایران و حزب‌الله که هر دو از دشمنان سرسخت اسرائیل در منطقه هستند از ابتدای مناقشه سوریه همواره به عنوان باز‌وهایی نظامی و کارآمد به دولت بشار اسد در مقابله با شورشیان و نیز نیروهای جهادی یاری رسانده‌اند.

نفتالی بنت،‌ وزیر دفاع اسرائیل در ادامه هشدارهای خود نسبت به حضور نظامی ایران در خاک سوریه تاکید کرد: «ایران در جریان جنگ جاری در سوریه وارد این کشور شد و اکنون در صدد است تا با استقرار در مناطق مرزی سوریه با اسرائیل شهرهایی چون تل‌آویو، بیت المقدس و حیفا را در معرض تهدیدهای خود قرار دهد.» وزیر دفاع اسرائیل در ادامه تاکید کرد که ایرانی‌ها پیش‌تر نیروهایی فعال برای سوری‌ها بودند و به بشار اسد در مبارزه با داعش کمک کردند اما اکنون به باری اضافه تبدیل شده‌اند. وی همچنین از حکومت ایران خواست به جای ادامه «ماجراجویی‌های تروریستی» به فکر مهار بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا باشد.

آقای بنت که ریاست تشکیلات راست رادیکال یامینا را در اسرائیل برعهده دارد پاییز سال گذشته میلادی به سمت وزیر دفاع این کشور منصوب شد،‌ هر چند که با توجه به تحولات پیش رو در دولت اسرائیل احتمال باقی ماندن وی در این سمت ضعیف است.

وزیر دفاع اسرائیل پیش‌تر نیز ضمن ابراز نگرانی نسبت به استقرار نیروهای هوادار ایران در مناطق جنوبی سوریه،‌ به خصوص در منطقه مجاور مرز اسرائیل در جولان گفته بود که اگر تل آویو اقدامی قاطع صورت ندهد تا یکسال دیگر در معرض تهدید‌۱۰ تا ۲۰ هزار موشک قرار خواهد گرفت.

اسرائیل از ابتدای مناقشه سوریه در سال ۲۰۱۱ تاکنون صدها حمله هوایی به مواضع نیروهای دولتی و نیز نظامیان و شبه نظامیان تحت حمایت ایران و لبنان در خاک این کشور انجام داده است که در برخی موارد مسئولیت آنها را نیز برعهده گرفته است.
+39
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران

  اینم از ایران یاد گرفته یا ویتنام را براتون سوریه میکنیم خخخخخخخخ
  41
  8
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
  ۴۰
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس

  خیلی دیگه پررو شدید
  44
  10
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  مراد اریه ( پدر رافائل اریه) سرمایه دار یهودی ایرانی دارنده صنایعی چون کاشی ایرانا و اولین تولید کننده محصولات میلامین و پلاستیک در کشور و چند دوره نماینده مجلس بود در نهایت در سال 42 در اعتراض به دخالتهای اسرائیل از مجلس خلع شد و دیگر هیچوقت صلاحیتش تائید نشد. روحش شاد.
  17
  5
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اگر حمله اسرائیل به نیروهای نظام اخوندی ایران همچون اعتراض مردم در داخل ایران برعلیه رژیم اخوندی باشد که مدت چند ساعت و یا چند روزی حمله هوای و موشکی اسرائیل به مواضع و نیرزوهای نظام اخوندی ادامه داشته باشد و بعد قطع شود بدونه شک استخوان رژیم اخوندی را محکم تر و در مقابله با حمله ات اسرائیل مستحکم تر خواهند شد . پس وقتیکه اسرائیل حملا تاش را بر مواضع و نیروهای رژیم اخوندی در سوریه اغاز کرد تا نتیجه نهای که بیرون کردن مزدوران رژیم اخوندی از سوریه است به پایان نرسند!
  4
  20
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  دمت گرم حتما بکن اینکار را. در ضمن ایران نه جمهوری فسق و فجور اسلامی.
  3
  29
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
  ۴۲
  Salabat - تهران، ایران
  همین الان هم سوریه، یمن، و عراق باتلاقی شده برای نیروهای رژیم کودک کش ایران که نه راه پیش دارن و نه راه پس، و مثل یک چهارپا هر روز بیشتر در این باتلاق فرو میروند! به امید نابودی فرقه تبهکار و رهبر نابخردشان!
  2
  17
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  چون بمب اتم داره یه بمب اتم بزنه ایران میشه ویتنام
  3
  11
  ‌پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۵
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  کاربران منافق سایت ایرانیان یوکی حمله کردن اینا دارن تلاش میکنن دیده بشن ایران اصلا به حرفهای اینا اهمیت نمیده فقط دست و پا میزنن دیده بشن وگرنه هیچی بارشون نیست تمام حملاتی رو که گزارش میکنن جز خودشون و حقوق بشر سوریه مستقر در لندن کسی دیگه ای تایید نمیکنه پس اینقدر دست و پا بزنین تا .......... بزنه بیرون از ...........مستدام باشید
  7
  1
  ‌پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::loder - شیراز، ایران::]. لال از دنیا نری صلوات.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳
  نظر شما چیست؟