احتمال مبادله سیروس عسگری با یک آمریکایی زندانی در ایران

دویچه وله :سیروس عسگری، پژوهشگر ایرانی زندانی در آمریکا احتمالأ به زودی از خاک این کشور اخراج می‌شود. رویترز نوشته است عسگری که از اتهام سرقت اسرار تجاری تبرئه شده، احتمالأ پس از توافق ایران و آمریکا برای مبادله زندانی آزاد می‌شود.

خبرگزاری رویترز نوشته است تصمیم به اخراج سیروس عسگری ازخاک آمریکا ممکن است در پی توافق ایران و آمریکا برای تبادل زندانی صورت گرفته باشد. این خبرگزاری به نقل از منابع مطلع در ایران نوشته است که تهران آماده چنین توافقی است.

سیروس عسگری، پژوهشگر ایرانی، از اتهام سرقت اسرار تجاری در آمریکا تبرئه شده اما در بازداشت اداره مهاجرت و گمرگ آمریکاست.

ابوالفضل محرآبادی، معاون "دفتر حفاظت از منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن" به رویترز گفته است: «سیروس عسگری ۵۹ ساله که حدود ۱۰ روز پیش تست کرونا او مثبت شد‌، تحت مراقبت‌های پزشکی اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا قرار دارد و منتظر دریافت مجوز سلامتی در سفارت پاکستان در واشنگتن است.»

 مهرآبادی تأکید کرده است: «ما در حال همکاری با اداره مهاجرت هستیم تا در اسرع وقت او را به ایران اعزام کنیم.» سخنگوی مهاجرت ایالات متحده و اجرای گمرک (ICE) اما در پاسخ به رویترز از ارائه یک جدول زمانی مشخص خودداری و تنها تأیید کرد که انتظار دارد او پس از دریافت مجوزهای لازم پزشکی از خاک آمریکا اخراج شود.

این اداره  از قرار در انتظار از سرگیری پروازهایی است که به دلیل پاندمی کرونا متوقف شده‌اند. رویترز همچنین به نقل از سه مقام ایرانی نوشته‌ است، رایزنی برای مبادله زندانی میان ایران و آمریکا در جریان است. یکی از گزینه‌ای احتمالی برای تبادل زندانی با سیروس عسگری، مایکل وایت سرباز سابق نیروی دریایی آمریکاست که سال ۲۰۱۸ در ایران بازداشت شد. او از میانه ماه مارس به مرخصی فرستاده شده اما اجازه ندارد ایران را ترک کند.

ایران دسامبر ۲۰۱۹ ژائو وانگ، یک شهروند آمریکایی را که به اتهام جاسوسی به سه سال حبس در ایران محکوم شد بود با مسعود سلیمانی که به نقض تحریم‌های آمریکا متهم شده بود، معاوضه کرد.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا میانه ماه مارس گفته بود که ایران درحال بررسی آزاد کردن برخی از شهروندان آمریکایی است. او از ایران خواسته بود به دلیل همه‌گیر شدن ویروس کرونا در اقدامی بشردوستانه، شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را آزاد کند.
مایکل وایت سرباز سابق نیروی دریایی آمریکا سال ۲۰۱۸ در ایران بازداشت شدسیروس عسگری استاد مهندسی مواد، نوامبر گذشته از اتهام سرقت اسرار تجاری مرتبط با فعالیت‌های دانشگاهی خود در دانشگاه اوهایو، تبرئه شد اما به دلیل نداشتن اقامت قانونی در خاک آمریکا، پس از ابطال ویزای آمریکا، توسط اداره مهاجرت آمریکا بازداشت شد.

عسگری ابتدا متهم بود که سال ۲۰۱۲ هنگام پژوهش در دانشگاه "کیس وسترن رزرو" اوهایو تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور زده است. او سال ۲۰۱۷ پس از ورود به آمریکا، دادگاهی شد. عسگری پس از نزدیک به سه سال در دادگاه فدرال و سپس دادگاه استیناف تبرئه شد.

عسگری پس از تبرئه‌، برای تشکیل دادگاه دیگری برای اخراج او از خاک آمریکا توسط اداره مهاجرت و گمرک این کشور بازداشت شد.

سیروس عسگری چند هفته پیش در گفتگوی تلفنی با روزنامه گاردین گفته بود که بازداشتگاه آلکساندریا در لوئیزیانا که او در آن نگهداری می‌شود، آلوده و پر ازدحام است و مقام‌های آمریکایی اقدام چندانی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا میان زندانیان انجام نمیدهند.
+6
رأی دهید
-19

نظر شما چیست؟