چه کسی گفته کیمیا به خاطر همسرش مهاجرت کرده است؟

روزنامه شرق: پرونده سهمیه‌های المپیک تکواندوی ایران در بخش مردان در حالی بسته شده که تیم ملی زنان هنوز نتوانسته صاحب سهمیه‌ای شود. در این دوره از بازی‌های المپیک نیز تنها امید بانوان تکواندوکار ایرانی برای المپیکی‌شدن به مسابقات انتخابی در قاره آسیاست؛ میدانی که برای نفرات جامانده از سیستم رده‌بندی جهانی برگزار می‌شود تا آخرین شانس خود را برای المپیکی‌شدن امتحان کنند. تیم ملی تکواندوی زنان در این رقابت‌ها که قرار است خردادماه در اردن برگزار شود، فرصت کسب دو سهمیه برای المپیک توکیو را دارد. سهمیه المپیک در این مسابقات به نفرات اول و دوم هر وزن تعلق می‌گیرد.
 
یکی از نفراتی که تقریبا امید زیادی به کسب سهمیه او در این تیم وجود دارد، ناهید کیانی است. ملی‌پوشی که کلکسیون خوبی از مدال‌های بین‌المللی دارد. نایب‌قهرمان ۲۰۱۸ تکواندوی آسیا از اوضاع‌واحوال این روزهایش می‌گوید: «این روز‌ها شرایط همه ورزشکاران ملی‌پوش یکسان است. به خاطر کرونا همه باید با امکانات خیلی کم در خانه بالاترین سطح تمرین را برای خودمان فراهم کنیم. البته که در خانه فقط می‌شود تمرینات بدنسازی را انجام داد. خودم یک مقدار وسایل و تجهیزات بدنسازی تهیه کرده‌ام و با گرفتن برنامه از سرمربی تیم ملی تمرین می‌کنم. خانم کمرانی هر هفته برنامه‌ها را به ما اعلام می‌کنند. من هم شیوه درست این تمرینات را اجرا می‌کنم و فیلم آن را برای بقیه اعضای تیم می‌فرستم تا با مشکلی مواجه نشوند. البته یک روز در هفته هم به‌صورت آنلاین همه باهم تمرین می‌کنیم».
 
او به بازی‌های المپیک توکیو اشاره می‌کند: «من با تمام توان تمرینات خود را انجام می‌دهم و روال همیشگی خود را پشت‌سر می‌گذارم. تمرین‌کردن در خانه واقعا خیلی سخت است. قطعا همه ورزشکاران با مشکل اضافه‌وزن مواجه می‌شوند. به‌هر‌حال وقتی مدام در خانه باشی، ناخودآگاه اضافه‌وزن می‌گیری. این موضوع یکی از مشکلات کار ما خواهد بود، اما من می‌خواهم به خودم ثابت کنم که هیچ‌چیز حتی کرونا نمی‌تواند مانع رسیدن من به المپیک شود. همه‌جوره می‌جنگم تا به المپیک برسم. دلم می‌خواهد آن‌قدر آماده باشم که بدون هیچ حرف‌وحدیثی همه رقبایم را در تیم ملی پشت سر بگذارم و یکی از دو نماینده ایران در رقابت‌های انتخابی المپیک باشم».
 
دارنده مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا درباره سطح کیفی رقابت‌های انتخابی قاره آسیا توضیح می‌دهد: «از آنجا که تکلیف سهمیه‌های چین و کره از طریق رنکینگ جهانی برای بازی‌های المپیک مشخص شده، شرایط کسب سهمیه برای ما در قاره آسیا خیلی بهتر شده است. البته این به معنای آن نیست که کار آسانی داریم. بعضی از نفرات هستند که با اختلاف بسیار کمی و با یک غفلت، سهمیه را از طریق رده‌بندی جهانی از دست می‌دهند و آن‌ها هم باید در رقابت‌های قاره‌ای شانس خودشان را امتحان کنند. ان‌شاءالله که ایران هم بتواند در این مسابقات شگفتی‌ساز شود و برای اولین بار به دو سهمیه المپیک در بخش بانوان دست پیدا کند».
 
در بازی‌های المپیک دوره قبل (۲۰۱۶ ریودوژانیرو) کیمیا علیزاده توانست در همین رقابت‌های قهرمانی با کسب عنوان قهرمانی المپیکی شود و برای نخستین بار ورزش زنان ایران را در بازی‌های المپیک صاحب مدال کند. کیمیا، اما حالا دیگر در ترکیب تیم ملی حضور ندارد و با مهاجرت به آلمان می‌خواهد برای تیم ملی این کشور مبارزه کند. بی‌شک جای خالی این بانوی افتخارآفرین در تیم ملی تکواندو بانوان در آستانه المپیک توکیو احساس خواهد شد. کیانی دراین‌باره می‌گوید: «ما به همه مردم قول می‌دهیم که جای خالی کیمیا را در تیم ملی تکواندوی بانوان پر کنیم و در رقابت‌های انتخابی المپیک خوب ظاهر شویم. از مردم می‌خواهد که هیچ‌وقت کیمیا را قضاوت نکنند؛ من دوست صمیمی کیمیا هستم و هرروز با او در ارتباط هستم. این مدت حرف‌های زیادی درباره کیمیا زده شده و خیلی او را قضاوت کردند. می‌خواهم بگویم که هیچ‌کدام از این حرف‌ها درست نیست. خیلی‌ها گفتند کیمیا به خاطر همسرش ایران را ترک کرده و رفته، اما هیچ‌کدام از حرف‌ها درست نیست. هر انسانی این حق را دارد که آزادانه تصمیم بگیرد و هرکجا دلش خواست زندگی کند. کیمیا از افتخارات ورزش ایران است».
 
اظهارات ناهید کیانی درباره علیزاده در حالی است که مهرو کمرانی، سرمربی تیم ملی تکواندو چندی پیش در گفتگو با «شرق» تأکید داشت که کیمیا به خاطر همسرش تغییر تابعیت داد. او گفته بود: «کیمیا یک اسطوره بود. بازیکنی بود که در بدترین شرایط جسمی با داشتن آسیب‌دیدگی، تلاش کرد تا مدال جهان و المپیک را بگیرد. ما نمی‌توانیم به‌سادگی از کنار این موضوع عبور کنیم. او بانوی تاریخ‌ساز ورزش ایران بوده و همیشه برای ما عزیز است. او انگیزه زیادی به دختران تکواندوکار داد. اما خب به‌هرحال او متأهل است و همسرش تصمیم گرفت که از ایران بروند. اگر به خود کیمیا بود، این کار را نمی‌کرد؛ چراکه کیمیا همین چندوقت پیش سهمیه میکس تیمی را گرفت. اگر می‌خواست مهاجرت کند، اصلا در این رقابت‌ها شرکت نمی‌کرد تا برای سهمیه تلاش کند».
+1
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  واقعیت اینه که مردم ایران هرکدام دنبال موفقیت فردی خودشون هستند و ما مردمی نیستیم که روی جامعه خودمون مایه بگذاریم چه از نظر تلاش سیاسی چه از نظر مادی . خارج هم برای ما خیلی کلاس داره بنابراین خارج رفتن رو به تلاش برای ساختن وطن ترجیح میدیم.
  6
  7
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
  نظر شما چیست؟