قوه قضائیه ایران دو دانشجوی بازداشتی‌ را به رابطه با «مجاهدین خلق» و «نگهداری مواد منفجره» متهم کرد

غلامحسین اسماعیلیبی بی سی :غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، در نشست هفتگی خود درباره دو دانشجویی که به تازگی دستگیر شدند گفت "این افراد به گروه‌های ضد انقلاب وصل شدند" و با گروه "مجاهدین خلق" ارتباط داشتند.

او گفته "در بازرسی از منازل این افراد اقلام انفجاری کشف شد".

آقای اسماعیلی گفته متهمان "به دنبال اقدامات خرابکارانه در کشور بودند و اقدامات ایذایی هم انجام داده بودند و اما به لطف نتوانستند اقدام جدی انجام دهند". سخنگوی قوه قضاییه گفته "اقلام انفجاری در این خرابکاری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت".

آقای اسماعیلی به نام بازداشتی‌های اشاره نکرده اما در روزهای گذشته بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با واکنش گسترده‌ای مواجه شده بود.

غلامحسین اسماعیلی همچنین گفته "خانواده یکی از دانشجویان هم از اعضای منافقین بودند". مقامات ایران از این نام برای اشاره به سازمان مجاهدین خلق استفاده می‌کنند.

او گفته "سربازان گمنام امام زمان" این دانشجویان را بازداشت کردند؛ این لقب عمدتا برای ارجاع به نیروهای وزارت اطلاعات به کار می‌رود.

آقای اسماعیلی می‌گوید در بازداشت افراد به حرفه و شغل آنها توجه نداریم و به اتهامات و اعمال آنها نگاه می‌کنیم".

علی یونسی ۲۰ سال دارد. او سال ۲۰۱۸، همراه با تیم ایران، مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم را به دست آورد.

به گفته خانواده علی یونسی، او جمعه ۲۲ فروردین، همراه با دوازده مامور لباس شخصی در حالی که به شدت مضروب شده بوده و از ناحیه سر زخمی بوده، به خانه آورده می‌شود و پس از بازرسی خانه و ضبط کامپیوترها، موبایل‌ها بازداشت می‌شود.

خانواده آقای یونسی با ابراز نگرانی از وضعیت او در بازداشت گفته‌اند او وکیل ندارد و از زمان بازداشت تماسی نگرفته است.

دو روز پیش رضا یونسی، برادر علی یونسی در صفحه توئییتر خود نوشته بود با گذشت ۲۴ روز از بازداشت برادرش، اجازه نداده‌اند او با خانواده تماس بگیرد. برادر علی یونسی در این پیام نوشته بود "علی جان، امیدواریم که خودکشیت نکرده باشند".

شورای صنفی دانشجویان ایران نیز در واکنش به بازداشت این دو دانشجو گفته بود که "ماموران لباس شخصی" امیرحسین مرادی دانشجوی فیزیک و علی یونسی دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف را "بدون ارائه هیچگونه حکمی و با ضرب و شتم" بازداشت کرده‌اند.
+7
رأی دهید
-69

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  همون بازی کثیف قدیمی اعترافات اجباری بعد از شکنجه های طولانی
  2
  31
  ‌سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر چند اخبار و اطلاعات عوامل جمهوری اخوندی هرگز قابل اعتماد نیستند ولی اگر یک صدم درصد هم درست باشد باورهای داعش و حزب الله و اخوند و مجاهدین همه در ته هرم شعور قرار دارند و به عقاید جنایتکاری وحشی و عقب افتاده بنام محمد وصل هستند و قورباغه و وزغ یکی هستند
  3
  8
  ‌سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  خدا نابودتون کنه ، چقدر ظلم ؟
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
  نظر شما چیست؟