چشم در برابرچشم:دادگاه رای به قصاص زن اسیدپاش داد

آخرین حکم در پرونده اسید پاشی :حدقه چشمان بماند ولی تمام بینایی قصاص شود

قضات شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی در حکمی ، رای به قصاص بینایی کامل دو چشمان زن جوانی دادند که در اقدامی وحشتناک ظرف حاوی اسید را روی صورت همسرش ریخته بود.

به گزارش اختصاصی خراسان، ماجرای این حادثه هولناک از شهریور سال 93 زمانی فاش شد که مرد 33 ساله ای با سر و صورت و پیکری سوخته به بخش سوختگی بیمارستان امام رضا مشهد انتقال یافت.
پوست جمع شده و صورت سوخته «الف-الف» به حدی وحشتناک بود که کمتر کسی می‌توانست نظاره گر این حادثه تلخ باشد. کادر درمانی بیمارستان بلافاصله وارد عمل شدند و پیکر نیمه جان مرد 33 ساله را به اتاق عمل بردند. بررسی های مقدماتی بیانگر آن بود که مصدوم حادثه مورد اسیدپاشی عمدی قرار گرفته است و مایع اسید با ورود به عمق چشمان وی، نه تنها بینایی کامل او را از بین برده بلکه آسیب های هولناکی را به دیگر اعضای بدن او مانند بینی، گوش، لب، دهان و ... رسانده است.

گزارش خراسان حاکی است، در همین اثنا زنی میان سال با تسلیم شکواییه ای به دستگاه قضایی، اظهار کرد: زنی به نام «ف-م» ظرف حاوی اسید را روی صورت  پسرم پاشیده است به گونه ای که اکنون وضعیت وخیم و نگران کننده ای در بیمارستان دارد و بینایی دو چشمش را نیز از دست داده است.

به دنبال شکایت این زن، پرونده هولناک اسیدپاشی به اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی ارسال شد و بدین ترتیب گروه ویژه ای از کارآگاهان مامور رسیدگی به این ماجرا شدند اما تحقیقات کارآگاهان نشان می داد که زن 30 ساله پس از ارتکاب این جرم هولناک به مکان نامعلومی گریخته است. او حدود 20 روز بعد و زمانی که خود را در تنگنای محاصره کارآگاهان می دید به ناچار تسلیم قانون شد و خود را به پلیس معرفی کرد.

«ف-م» که به صراحت اسیدپاشی را پذیرفته بود در بازجویی ها به مشکلات و بروز اختلافات با «الف-الف» (مصدوم) اشاره کرد و گفت: مربی یکی از رشته های رزمی هستم که پس از آشنایی با «الف-الف» به او علاقه مند شدم. از همسرم طلاق گرفتم و حضانت فرزندم را نیز به شوهر سابقم سپردم و به عقد موقت «الف» درآمدم و قرار بود بعد از مدتی مرا به عقد دایم خودش درآورد اما او ناگهان در تیرماه با دختر دیگری ازدواج کرد و تصمیم گرفت به رابطه با من پایان دهد. من هم که زندگی ام را به خاطر یک عشق خیابانی متلاشی کرده بودم وقتی با این شکست در زندگی روبه رو شدم نقشه ای برای انتقام کشیدم و او را به بهانه «آخرین دیدار» به ساختمانی در مشهد کشاندم و در یک فرصت مناسب اسیدها را روی او خالی کردم و ...

به گزارش اختصاصی خراسان، به دنبال اعترافات صریح متهم  در مراحل بازپرسی، این پرونده با صدور کیفرخواست در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و مورد رسیدگی قرار گرفت. «ف-م»  (زن 30 ساله) در جلسات دادگاه که با حضور وکلای مدافع برگزار شد باز هم به صراحت ارتکاب جرم را پذیرفت و از اقدام هولناک خود ابراز پشیمانی کرد. در همین حال قضات دادگاه با بررسی محتویات پرونده و گزارش های پزشکی قانونی و نیروهای انتظامی، در حالی رای به پرداخت دیه های بسیار سنگین و تحمل 10 سال زندان از جنبه عمومی جرم دادند که با استناد به برخی دلایل و مستندات، معتقد بودند به علت رعایت نشدن تساوی، اجرای حکم قصاص عضو (نابینا کردن دو چشم) امکان ندارد و ...

گزارش اختصاصی خراسان حاکی است، با توجه به این که رای صادرشده از سوی قضات شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور بود به همین دلیل رای مذکور مورد اعتراض قرار گرفت و این پرونده برای رسیدگی دقیق تر به شعبه ششم دیوان عالی ارسال شد اما قضات دیوان عالی در حالی بخش های زیادی از رای صادرشده را تایید کردند که درباره قصاص بینایی دو چشم، نقصی را بر رای مذکور وارد دانستند و پرونده را برای رسیدگی به شعبه هم عرض ارجاع دادند .
 
به گزارش خراسان، این بار متهم در برابر قضات در بخشی از اعترافات خود گفت: با هم به مشهد آمدیم و به همان منزل رفتیم. بعد از مشاجره و جر و بحث، او مرا کتک زد ولی باز هم چیزی نگفتم. صبح که از خواب بیدار شدیم. «الف» هنوز دراز کشیده بود که من اسیدها را برداشتم و روی صورت او ریختم. «الف» مرا اذیت می کرد و بلاهای زیادی به سرم آورده بود و ...

بنابر این گزارش، در نهایت قضات شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی رای به قصاص بینایی دو چشم متهم دادند به گونه ای که حدقه چشمان بماند .

شایان ذکر است، طبق قانون، رای صادرشده از سوی قضات شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.
+24
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  اسید پاشی یه نوع تروریزم است باید مجازات مرگ قرار بدهند! چرا میخواهی یه کور به جامعه اضافه کنی که یه عمر سربار باشد اونهم یه کور بد ذات کثیف!
  10
  35
  ‌سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  این هم نتیجه عقد موقت !! . نکنین اینکار فریب آخوند نخورید
  3
  14
  ‌سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. با شما کاملا موافقم
  3
  15
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۸
  ۴۰
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  من نه به اعدام و نه به قصاص بله میگم و هر دو را عملی وحشیانهتر از جرم انجام شده میدانم ولی در مواردی مثل این بیشعور که زندگی شوهر و بچه خود را فدای یک هوس گذرا کرده و دست اخر هم زندگی نفر سوم را هم بخاطر عقده شخصی نابود کرده یعنی نابودی زندگی ۳ نفر بخاطر هیچ. قصاص برای این قبیل انگلها منصفانه ترین حکم است،این قبیل انگلهای روانی حق ندارند در جامعه انسانی زندگی کنند و باید در همان حصاری که دیگران را گرفتار ان کردند گرفتار شوند تا ببینند که چقدر پست هستند!
  4
  8
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۴
  ۵۰
  Anisa - ونکوور، کانادا
  %99 جنایات و دزدی و شوهر کُشی و همسر کُشی و کودک آزاری در مشهد اتفاق میوفته که همشون یا صیغه شدن یا صیغه کردن . و عاقبتش هم میشه این ماجرا .
  7
  3
  ‌چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۱
  نظر شما چیست؟