روحانی: از فردا در ۱۳۲ شهرستان مسجدها باز می‌شوند‎

رئیس‌جمهور ایران از بازگشایی مساجد در ۱۳۲ شهرستان از تاریخ ۱۵ اردیبهشت خبر داد و گفت در این شهرستان‌ها «نماز جمعه هم برگزار می‌شود».

حسن روحانی که روز یک‌شنبه ۱۴ اردیبهشت در جلسه ستاد ملی کرونا سخن می‌گفت، وضعیت این شهرستان را «سفید» و «کم‌خطر» دانست و گفت مردم باید «پروتکل‌های بهداشتی مساجد» را رعایت کنند.

حسن روحانی پیش از این گفته بود قرار دولت این بود که تاریخ بررسی بازگشایی اماکن مذهبی پایان اردیبهشت باشد اما به درخواست علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه، دولت نیز تصمیم خود را عوض کرده و این تاریخ را جلو کشیده است.

او توضیح نداده است که آیا در این مورد از نظر کارشناسان همه‌گیری و پزشکان نیز استفاده شده است یا نه.

آقای روحانی روز یک‌شنبه همچنین گفت در دوران کرونا نگرانی ایجاد «دوقطبی دین و علم» بوده ولی با همکاری «علما و مراجع» مشکل حل شد.

رئیس‌جمهور ایران گفت در هنگام دستور برای بازگشایی برخی صنوف و مشاغل نیز نگران ایجاد دو قطبی «نان و جان» بوده «اما این دو قطبی شکل نگرفت و همه فهمیدند که هم باید جان را حفظ کنیم و هم نان را تامین کنیم».

ستاد ملی کرونا از ۲۳ فروردین به طور پلکانی اقدام به کاهش سخت‌گیری‌های اجتماعی و بازگشایی صنوف مختلف کرده است.

رئیس‌جمهور ایران در جلسه امروز همچنین از طرح بحث گشایش مدارس خبر داد و گفت در مناطق سفید با حفظ پروتکل‌های بهداشتی، مدارس از ۲۷ اردیبهشت باز می‌شود.

او اشاره‌ای به جزییات پروتکل بهداشتی مدارس نکرد ولی گفت با توجه به نگرانی‌های موجود، قرار شده است که «وزارت بهداشت و آموزش و پرورش باز هم هماهنگی کنند».

«منطقه سفید»، عبارتی است که مقام‌های وزارت بهداشت ایران برای توصیف شهرهایی که خطر شیوع کرونا در آنها پایین است به کار می‌برند. وزارت بهداشت همچنین از دو عبارت منطقه زرد و منطقه قرمز برای شهرهای دارای شیوع متوسط و بالا استفاده می‌کند.

این عبارات در روزهای اخیر با انتقاداتی مواجه شده است. مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت به خبرگزاری ایرنا گفته است این عبارت «گمراه‌کننده» است و «باعث افزایش تردد به شهرها و انتقال بیماری از مناطق آلوده‌تر به مناطق کمتر آلوده به کرونا می‌شود.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفته است در برخی شهرها ۹۲ درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده‌اند و این میزان در تهران ۸۳ درصد بوده است.

در روزهای گذشته مقام‌های برخی استان‌ها مانند اردبیل و خراسان رضوی ضمن انتقاد از بی‌توجهی مردم به فاصله‌گذاری اجتماعی از بالا رفتن مجدد آمار ابتلا به کرونا در این شهرها خبر داده بودند.
+2
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  خیالتون راحت باشه، سپاه در صد متری همه مساجد حاضر خواهد بود و با دستگاه مخصوص همه مبتلایان را شناسایی خواهد کرد و به دست هر کدام یک بطری ادرار شتر و قدری پنبه خواهد داد
  0
  12
  دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۲
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  بسیار خوب.
  0
  9
  دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۷
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  برای فریب و سرگرم کردن و به فنا دادن جان بزرگ سالان که تمایل زیاد به مسجد رفتن دارند برای عبادت کردن حتما" مسئولا" نظام در مسجدها را باز خواهند کرد !
  0
  9
  دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۱
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  حسن مرگ تو کرم نریز بزار مردم به حال خودشون باشند. دو ماه بسته بود آب از آب تکون نخورد . بزار مرکز فساد بسته باشه
  0
  16
  دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  خداروشکر که باز میشه . یه سری ابله و نادان و علاف و مفتخور که فقط نشستن میدن خدایا برسون اونا برن اونجا کرونا بیاد سراغشون بلکه نسل این جور آدما کم بشه دنیا یه نفسی بکشه . مدرسه و دانشگاه رو بذارین آخره سر که کرونا رفت باز کنین . چون مملکت از این به بعد به آدمای باسواد احتیاج داره نه به بیسواد و آخوند و آخوند زاده
  0
  4
  دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۷
  نظر شما چیست؟