طالبان «به رودخانه افکندن افغان‌ها» را قساوت خواند؛ مرزبانی ایران تکذیب کرد

یورونیوز :مرزبانی نیروی انتظامی ایران اخبار مربوط به بازداشت، شکنجه و به رودخانه انداختن چند تن از اتباع افغان در مرز ایران و افغانستان از سوی مرزبانان ایرانی را تکذیب کرد.
 
نیروی انتظامی ایران روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت اعلام کرد: «در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد چنین موضوعی در مرزهای مشترک ایران و افغانستان رخ نداده و صحت ندارد.»
 
مرزبانی پلیس ایران مشخص نکرده که آیا چنین اتفاقی در مکان دیگری افتاده یا نه ولی ضمن یادآوری «روابط بسیار خوب» ایران با افغانستان گفته است که این «اتهامات» تلاش برای «دور کردن دو ملت» است.
 
روز گذشته وزارت امور خارجه افغانستان از ایران خواسته بود تا درباره اتهام شکنجه و غرق کردن ده‌ها مهاجر افغانستانی در مرز دو کشور تحقیق کند. وزارت امور خارجه ایران هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است اما کنسولگری ایران در هرات روز گذشته این گزارش‌ها را تکذیب کرده بود.
 
در این روز رسانه‌های افغانستان با به نقل از شاهدان گزارش داده بودند که ماموران مرزبانی ایران ۵۷ مهاجر افغان را بازداشت کرده و شمار زیادی از آنان را مجبور کرده‌اند که خودشان را درون رودخانه مرزی هریرود بیندازند. به نوشته پایگاه خبری طلوع‌نیوز افغانستان، «تنها جسد ۷ تن از ۲۷ نفری که به رودخانه افکنده شده‌اند پیدا شده و از سرنوشت دیگر شهروندان افغان خبری در دست نیست». به گفته مسئولان شفاخانه (بیمارستان) هرات تا کنون اجساد ۵ قربانی که گفته می‌شود در جریان این رویداد در منطقه مرزی ذوالفقار جان باخته‌اند به این مرکز درمانی منتقل شده است.
 
برخی از بستگان قربانیان گفته‌اند نیروهای مرزبانی پلیس ایران حتی به برخی از این مهاجران غیرقانونی افغان شلیک هم کرده‌اند.
طالبان: رفتار مرزبانان قساوت است؛ ایران اصول همسایگی را رعایت کند
گروه طالبان در واکنش به کشته و ناپدید شدن ده‌ها تبعه افغان در مرز ایران، از دولت ایران خواسته ‌است که با پناهجویان افغان «رفتار درست» و بر اساس «اصول همسایگی» داشته باشد. طالبان روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفته ‌است که از دولت ایران می‌خواهد تا با مهاجران افغان «بر اساس ترحم، اخوت اسلامی و اصول همسایگی» برخورد کند.
 
گروه طالبان در اعلامیه خود مدعی شده که ۲۳ نفر از اتباع افغان در این رویداد جان باخته‌اند. طالبان این اقدام مرزبانان ایرانی را «قساوت» توصیف کرده‌اند. طالبان همچنین ضمن «ابراز نگرانی جدی» از حکومت ایران خواسته که «عاملان» این ماجرا را مجازات کند.
+11
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  اینا بهانه یابی هست. اگه حساب کنی حداقل با احتساب افغانهایی که اومدند و رفتند ده میلیون افغان به ایران اومده چطور این نوع بد رفتاری نشده؟ نمیگم این حکومت خوب باهاشون رفتار کرده . نسبت به دنیا درست رفتار نکرده مثلا چرا یه افغان میاد ایران نباید بتونه یه موبایل داشته باشه درصورتیکه یه پناهنده میره آلمان فورا میتونه بره یه موبایل بگیره
  36
  10
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
  ۳۵
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

  ایران دنبال دوست تو آمریکایی جنوبی و شبه جزایر قمر میگرده. به لطف جمهوری اسلامی هیچ دوستی در منطقه نداریم. کاش این زالوهای ایران یک ذره فکر کنن که واقعا چرا هیچ کدام از همسایه های ایران این کشور را دوست ندارند؟ زمان شاه تمام اعراب به ایران به چشم یک کشور دارای فرهنگ و تمدن نگاه میکردن و براش احترام داشتن. افغانستان و ترکیه با ایران دوست بودن و مردمش با هم خوب بودن. لبنان که اون زمان دبی خاور میانه بود به لطف دخالتهای همین آخوند ها به ویرانه تبدیل شده درست مثل سوریه مثل عراق مثل یمن و افغانستان. این کینه ها و دشمنی هایی که بین مردم همسایه درست شده ده ها سال زمان میبره تا از بین بره تازه از روزی که آخوندهای سرنگون بشن و دموکراسی بیاد سر کار.مقایسه کنید با کشورها های اروپایی که الان چند دهه هست که مردم بدون ویزا تردد میکنن. ببینید ایران و منطقه چقدر عقب هستن.
  3
  46
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  این بیشرف‌ها به ملت خودشون رحم نمی کنند برای پول تیره خلاص به دانش جویان در بیابان‌های اطراف تهران،یا خانهاای امن اطلاعات میزنند افغانها که جای خود دارند.
  4
  56
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  شرم بر ج.ا. که فقط برای عربها نوکری میکند
  2
  17
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران
  اگر واقعا این اتفاق افتاده بسیار بجا بوده . اولا شما در هر کشوری بدن ویزا بخواهید تردد کنید قطعا با واکنش پلیس مواجه خواهید شد . دوما هر چی موبایل سرقتی تو ایران هست به افغانستان قاچاق میشه منبع فساد همین افاغنه هستند . سوما واقعا جای سوال این همه ملت با کلاس و با شخصیت وجود داره چرا دولت ما این همه به ملل عقب افتاده همانند افاغنه عجین شده . چرا هرچی ملت عقب افتاده هست افتخاری دوستی با دولت ایران رو دارد ؟
  16
  3
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  باورش سخت است اما از این مسئولین دل سیاه که هرکدامشان برای خود خدا هستند هرکاری بگی ازشون برمیاد
  1
  10
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
  ۵۰
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  دیگ به دیگ میگه روت سیاه
  1
  9
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  *طالبان: رفتار مرزبانان قساوت است*تو خفه شو بابا . یکی باید این حرفو بزنه که خودش از این جنایتها نکرده باشه . شماها که جنایتهاتون در تاریخ ثبت شده . گروه گروه سر بریدین به رگبار بستین و به دار آویختین . اگه این اسمش قساوت نیست پس چیه ؟
  2
  15
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۷
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  اینکه در مواردی افغانها مورد توهین و تنبیه بدنی از سوی ماموران انتظامی/ ژاندارمری قرار گرفته اند . چیزجدیدی نیست. اما اینکه طالبان ها که خودشان بانی مهاجرت میلیونها افغانی هستند خودشان را نخود کرده اند قابل توجه . این شاید بخشی از توافق نامه مخفی امریکا و طالبان در قطر باشد . گسترش تنش و جنگ نیابتی جدید . یعنی تلافی عملکرد رژیم در سوریه و یمن
  2
  10
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
  ۳۶
  امیددانا - کانادا، کانادا
  اول اینکه طالبان خودشون جنایتکارن. دوم اینکه شکنجه و به رودخانه انداختن هم تباران افغانی شایعه ای هست که توسط ارتش آمریکا سازماندهی شده. سوم اینکه شبکه طلوع متعلق به یک یهودی صهیونیست وابسته به رژیم بدنام امریکا هست که تلاش میکنه ایرانی ستیزی رو افزایش بده و دوره ساسانی و اشکانی و هخامنشی رو از تاریخ افغانها حدف کنه و فقط دوره کوشانیان که آریایی نیستن رو برجسته کنه. / ارتش امریکا ستاد جنگ نرم و عملیات روانی راه انداخته تا عراقی ها و افغانی ها از ایرانیان متنفر بشن. پس مراقب منافقین باشید
  11
  6
  یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
  ۴۱
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  بنده خداها اینها چه وضعیتی دارند که برای زندگی بهتر میان ایران !!! حالا اگه یک کشوری توی مرزش با ایرانیها این کار رو کرده بود ملت همیشه در صحنه چکارها که نمی‌کردن . متاسفم برای حکومت ضعیف افغانستان که جرأت حرف زدن به آخوندها رو‌نداره و می‌ذاره حق و خون مردمش پایمال بشه.
  1
  4
  دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۰
  ۵۴
  ali-Dk - لونگبو، دانمارک
  چه کسی گفته افغانیها در ایران نمی توانند تلفن داشته باشند ؟ کسانی که مدارک شناسایی داشته باشند می توانند خط تلفن داشته باشند بدون مدارک شناسایی حتی ایرانی هم نمی تواند خط تلفن داشته باشد چه برسد افغانی یا غیره افغانی داشته باشد این را کجات در آوردی که نمی توانند داشته باشند اکثر افغانیها تلفن دارند زیاد از این چرندیات نکوئید . [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::].
  1
  1
  دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲
  ۵۴
  ali-Dk - لونگبو، دانمارک
  [::danyou - تل آویو، اسرائیل::]. [::danyou - تل آویو، اسرائیل::]. ... فکر کنم افغانیها این چند روز از دولت اسرائیل حمایت مالی می شوند که یکی فیلم صدا گذاری می کند که ما را جلوی مأمورها کتک زدند این هم از این‌که می گویند مامور مرزی ایران افغانیها را به رودخانه انداختند بدون مدرک زر زیادی می زنند
  1
  0
  دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۵
  ۴۱
  danyou - تل آویو، اسرائیل
  [::ali-Dk - لونگبو، دانمارک::]. خوبه یه اسرائیل هست که ملتهای جهان سوم هر جا کم بیارن میگن کار اسراییلی . خدا ما رو از شما نگیره که اگه ما وجود نداشتیم شماها جواب کم کاریهاتون رو‌چی‌میخواستید به مردم بدید ؟؟؟؟ پول‌مردم‌رو‌خوردن و بردن به کانادا و دانمارک بعد پرچم اسراییل آتیش بزنن بگن دشمن ملت ایران اسراییل و صهیونیست . نه عزیزم دوست و یاور مردم ایران مردم و دولت اسراییل و صهیونیست هست . دشمن مردم ایران آخوند و طرفدار آخوند .
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۴
  نظر شما چیست؟