ادعای «شکنجه و به رودخانه انداختن مسافران افغان توسط مرزبانان ایرانی»

بی بی سی : گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته که محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه با دریافت گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن مسافرین افغان در امتداد مرز با کشور ایران خواستار تحقیق همه جانبه در این زمینه شده است.
 
او افزوده که آقای اتمر هیاتی را به رهبری معین سیاسی وزارت خارجه موظف نموده است تا این حادثه را به شکل همه جانبه تحقیق و بررسی نماید، تا در پرتو حقایق موجود تصامیم لازم اتخاذ گردد.
 
یک شهروند افغان که مدعی ‌است به تازگی توسط نیروهای مرزی ایران، رد مرز شده‌است، به بی‌بی‌سی گفت که حدود پنجاه تن از اتباع افغانستان که به صورت قاچاقی وارد خاک ایران شده بودند، توسط مرزبانان ایرانی بازداشت و به رودخانه انداخته شدند.
 
تصاویری از اجساد گرفته شده از رودخانه در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شده که ادعا می‌شود توسط مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته شده‌اند.
 
یکی از افرادی که مدعی است با قربانیان همسفر بوده‌، به محمد قاضی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که آنان بعد از این که توسط نیروهای مرزی ایران بازداشت شدند، "مورد آزار و اذیت قرار گرفتند" و حتی مرزبان آنان را "کاملا لخت کردند."
او مدعی است که مرزبانان آنها را که ۵۷ نفر بودند مجبور به کار اجباری کرده و بعد سوار مینی‌بس کرده و رد مرز کردند. او گفت که سربازان آنان را کنار رودخانه مرزی هریرود آورده و آنان را مجبور کردند که از منطقه ازرودخانه بگذرند که آبش عمیق بود.
 
او مدعی است که از ۵۷ نفر "۲۳ نفر در آب غرق شده و جان دادند" و بقیه نیز به نحویی خودشان را از رودخانه کشیدند.
 او که با جسد قربانیان به هرات آمده بود به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که هفت جسد را موفق شده از آب کشیده و بقیه را آب برده است. خبرنگار بی‌بی‌سی در غرب افغانستان نیز می‌گوید که شش جسد به شهر هرات منتقل شده است.
 
همچنین در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شده تصاویر پنج جنازه نمایش داده می‌شود که یک کودک نیز در میان آنان است.
 
صدای فردی که در این ویدیو شنیده می‌شود، می‌گوید که این کودک ۱۱ سال داشته است. او مدعی است که از ۵۰ نفر همسفرانش فقط ۲۰ نفرباقی مانده و بقیه را سربازان ایرانی به آب انداخته که همه غرق شدند. او می‌گوید که سربازان ایرانی این افراد را به به زور به آب انداختند.
 
فردی دیگری درباره این حادثه می‌گوید که "ما از مرزتورغندی به سمت ایران رفتیم و ساعت ۱۰ وارد خاک ایران شدیم." او مدعی است که شب سربازان ایرانی آنها را بازداشت کردند و یک شب نگهداشته و فردای آن روز سربازان آنان را به داخل رودخانه انداخته که ۳۰ نفر آنان ناپدید و فقط ۲۰ نفر زنده مانده‌اند."
 
در تصاویر همرسانی شده مردانی دیگر دیده می‌شود که به ادعای خود آنان در رودخانه گل آلود توسط سربازان ایرانی انداخته شده و به دلیل خوردن آب گل آلود همه بیمار شده‌اند. با تمام کسانی که در این ویدیو صحبت شده، مدعی بودند که آنان مورد ضرب و شتم سربازان ایرانی قرار گرفته‌اند.
 
رسانه های اجتماعی نوشته که این افراد قرار بود که از طریق دهنه ذوالفقار وارد ایران شده بودند و مرزبانان ایران آنان را در رودخانه هریرود انداخته و غرق شدند.
+44
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  این رژیم و نظام تروریستی هر روز که میگذره جنایتهای بیشتری ازش منتشر میشه. اگه یادتون باشه یه زمانی ماجرای سنگ سفید تو جامعه پیچید و تا الان اکثر خانواده های اون کشته های سنگ سفید جنازه ها رو تحویل نگرفتن. معلوم نیست جنازه ها رو چیکار کردن. تو کشتار دسته جمعی دست هرچی دیکتاتور و جنایتکار افریقایی هست رو از پشت بستن. تو افریقا یه کشتار میشه چشم مردمشون باز میشه و به صلح میرسن. اما نمیدونم ایران چرا اینطوریه. چرا با این همه کشتار و جنایت مردم اینطورین. تو رواندا یه کشتار شد بعدش چشماشون باز شد رفتن دنبال صلح و الان بیشترین نماینده های زن رو تو مجلس دارن. اما نمیدونم تو این ۴۰ سال چه به سر مردم ما اومد؟ کلا چی شد به اینجا رسیدیم؟ تو این ۴۰ سال کلا نابود شدیم.
  42
  77
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  تو روح آدم دروغ ق مگه نمیگی فیلم داری خوب فیلمتو بذار ببینیم که مرز دار ایرانی داره این کارو می‌کنه؟
  71
  54
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  لعنت بر رژیم اسلامی و سپاه و بسیج جنایتکار
  41
  56
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴
  ۳۶
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  شنیدنش سخت و باورش سخت تر که در کشورما چه میگذره . مردم از فرط گرسنگی و بی ثباتی درخوابند! مرگ بر ظالمین کشور
  35
  49
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۳۷
  امیددانا - کانادا، کانادا
  سیاست روباه پیر: تفرقه و بنداز و حکومت کن ///. بی بی سی رسانه حکومتی انگیس باز میخواد تفرقه بین ایران و افغانستان بندازه مثله دورانی که تلاش میکردن ایرانی ها رو نسبت به عراقی ها بد بین کنن.
  58
  44
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲
  ۵۱
  motefaker - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  وای چه جنایاتی این رژیم میکنه ،خدا میدونه با دستگیر شدگان آبانماه چه کرد، آنکه با مادر خود زنا کند با دیگران چه ها کند
  36
  50
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  واقعه غم انگیزی هستش. امیدوارم تمام آدما بدور از خشونت و تحقیر و کشت و کشتار در صلح و آرامش زندگی بکنن. من یاد آهنگی بسیار زیبا و با معنا افتادم بد نیست گوش کنید. اگه خوشتون نیومد, چیزی از دست نمیدین. اسم آهنگ: خدا پشت در است. آهنگساز : شهرام فرشید {ایرانی}. خاننده : خانم باران سجادی اهل {افغانستان}. لُطفن در یوتیوب گوش کنید.
  34
  37
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. فیلمشم بزودی منتشر میشه. شما وقیح و جنایتکاران دیگه دستتون رو شده الانم اجساد شهیدان آبان ماه را با جانباختگان کرونا قاطی میکنید و بخاک میسپارد. به هواپمای مسافربری و نخبه های کشور که رحم نکردید. امید هرچه زودتر نوبت شما جنایتکاران و ضحاکین بسیجی شود. من چشم براهم.
  39
  44
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.