تصمیم بازگشایی مراکز مذهبی ۱۱۶ شهر ایران در یکشنبه آینده

دویچه وله :وضعیت ۱۱۶ شهرستان ایران از نظر شیوع کرونا "سفید" اعلام شده و به گفته معاون کل وزارت بهداشت، در مورد بازگشایی مراکز مذهبی، فرهنگی و ورزشی این شهرستان‌ها نیز یکشنبه تصمیم‌گیری خواهد شد.‌
 
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران اعلام کرد، مبنای تقسیم‌بندی وضعیت شیوع کرونا در کشور نه استانی بلکه شهرستانی است و طبق بررسی‌های دو هفته اخیر، ۱۱۶ شهرستان در وضعیت "سفید" قرار دارند.
 
او شامگاه پنج‌شنبه ۱۱ اردیبهشت (۳۰ آوریل) در جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین گفت، قرار است یکشنبه آینده در مورد بازگشایی مراکز مذهبی، فرهنگی و ورزشی این شهرستان‌ها تصمیم‌گرفته شود.
 
"سفید" بودن وضعیت این شهرستان‌ها همیشگی نیست و هر پنج روز یک بار وضعیت آن‌ها باید دوباره بررسی شود تا معلوم شود چه تغییری در آن‌ها رخ داده است.
 
حریرچی وضعیت دو استان قزوین و البرز که پیش از این در کانون ابتلا قرار داشتند را "مطلوب" خواند و افزود، سیر ابتلا به کرونا در آن‌ها نزولی اعلام شده است.
 
او یادآوری کرد: «تعداد بستری در این استان‌ها نسبت به دوران اوج در هفته سوم و چهارم اسفندماه ۴۰ تا ۶۵ درصد کاهش داشته و تعداد فوتی‌ها کمتر شده و ظرفیت تخت‌های بیمارستانی خالی شده و در اختیار سایر بیماران قرار گرفته است.»
وضعیت استان خراسان همچنان "قرمز" است
در همین حال علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی وضعیت این استان را طبق ارزیابی‌های ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان "قرمز" اعلام کرد.
 
او در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی این استان بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرد و هشدار داد، با توجه به کاهش محدودیت‌ها در چند روز گذشته ممکن است "در روزهای آینده شاهد افزایش در آمار مبتلایان باشیم."
بیش از ۹۵هزار مبتلا  در کشور
وزارت بهداشت ایران روز جمعه ۱۲ اردیبهشت از هزار و شش مورد و ۶۳ فوتی کرونایی تازه در کشور در طول ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.
 
آمار مجموع مبتلایان قطعی به ۹۵هزار و ۶۴۶ و شمار جان‌باختگان به شش‌هزار و ۹۱ نفر رسیده است. همچنین به گفته کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران تا کنون ۷۶ هزار و ۳۱۸ نفر بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.
 
با این حال بسیاری آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت ایران در مورد بیماری "کووید ـ ۱۹" را "غیر واقعی" دانسته و در مورد انتقال افسارگسیخته این بیماری در کشور هشدار داده‌اند.
 
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران نیز در حاشیه بازدید از بیمارستان بوعلی قزوین امکان اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران را منتفی ندانست.
 
حریرچی با تأکید بر این پیش‌بینی که کرونا ممکن است تا آخر اردیبهشت و اوایل خرداد روند نزولی پیدا کند هشدار داد، این احتمال وجود دارد که در فصل پاییز این بیماری باز هم در ایران شیوع یابد.
 
به گفته او، اما در این صورت بیماری "شدت گذشته را ندارد و فقط این ترس  وجود دارد که با بیماری آنفلوآنزا همراه شود."
+6
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اگر انتقال ویروس از جاهل ها و نادانهای که به مراکز مذهبی می روند به جامعه نبود این بهترین کاری برای نابودی مردم ناآگاه و نادان مذهبی . اما متاسفانه در سایه اینها بسیاری از مردم عادی هم آلوده می شوند
  1
  12
  جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۵
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  هر کی بره زیارتگاه و امید داشته باشه که اینا شفا میدن خیلی دیگه باید خر باشه . البته بلانسبته خر .
  1
  8
  جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  بازگشایی مراکز کرونا و ویروس های مختلف که مهمترین آن به مغز انسانها صدمه میزند
  1
  8
  جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
  ۳۵
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  طوفان کرونا در راه است . پشیمونی بعد سودی ندارد
  0
  9
  جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸
  ۳۰
  آش با جاش - سیاهکل، ایران
  باید مراکز مذهبی و خرافی باز بشن، که. ابلهان جامعه جهت نزدیک شدن به خداوندشون سهمیه بیماری رو دریافت و هر چه زودتر خاک ایران زمین رو باورهای غلطشون ترک و به دیار باقی بشتابند.
  0
  6
  جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بهتر، فکر نمیکنم توی وضعیت کورونا کسی از باز شدن طویله ضرر ببینه
  0
  4
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۳:۲۳
  نظر شما چیست؟