تخت روانچی: آمریکا هیچ ادله حقوقی مبنی بر این که مشارکت‌کننده برجام است ندارد

 مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان مللرادیو فردا :مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک، روز پنج‌شنبه در توئیتی به استدلال مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، برای اعمال فشار جهت تمدید بی‌پایان تحریم تسلیحاتی ایران واکنش نشان داد.
 
روزنامه نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در حال تدوین ادله حقوقی است که براساس آن آمریکا به عنوان «یکی از طرف‌های برجام»، به‌ دنبال اعمال فشار به شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی تهران یا حتی شدیدتر کردن آنها است.
 
مجید تخت روانچی در این باره در توئیت خود نوشت: «پومپئو ادعا می‌کند که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا یک مشارکت‌کننده است، در حالی که قطعنامه ۲۲۳۱ به «مشارکت‌کنندگان در برجام» اشاره دارد.»
 
وی در ادامه پیام خود آورده است: «او اشاره به «برجام» را حذف می‌کند، زیرا رئیس او [دونالد ترامپ] در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸ توقف مشارکت آمریکا در برجام را اعلام کرد. به این دلیل، آمریکا هیچ ادله حقوقی برای این که مشارکت‌کننده است ندارد.»
 
یک روز پیش از این، خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقام‌های آمریکایی نوشت که ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه جدیدی را با هدف تمدید بی‌پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در اختیار برخی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار داده است.
 
مقامات آمریکایی به آسوشیتدپرس گفته‌اند که واشینگتن قصد دارد این قطعنامه سازمان ملل را در ماه مه که استونی به عنوان عضو ناتو و از متحدان نزدیک آمریکا ریاست دوره‌ای شورای امنیت را به عهده می‌گیرد، به رأی بگذارد.
 
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به انتشار گزارش‌هایی درباره احتمال تلاش همتای آمریکایی‌اش برای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران از طریق ادله حقوقی، نوشته است که آمریکا باید به «رؤیاپردازی خاتمه» بدهد.
+13
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  پس چرا تحریم هستید؟ میشود برای ملت توضیح دهید چرا باج میدهید؟؟؟؟؟
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  کاش جسد تو را هم در کامیون مطلب قبلی پیدا میکردند!
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  آقا یه نکته باحالی رو بگم. اینهمه سال اینا پاچه خواری پوتین رو کردند روی قضیه دریای خزر امتیاز دادند آوردندش توی سوریه پهلوانی بکنه ...هنوز بهشون چند تا میگ و سوخوی مدل جدید نمیده یه زیر دریایی یا ناوشکن جدید نمیده!! سی تا دونه میگ 29 داد که تازه هواپیمای چهل سال پیش هست پدرشون رو درآورد چندین سال طول کشید!! میخوام بگم روسیه هیچوقت اجازه نمیده ایران قوی بشه
  1
  4
  جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۴
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  احمدینژاد در زمان ریاست جمهوری خودش دلار و قطعنامه های سازمان ملل متحد را کاغذ پاره (بی ارزش)خوانده و گفته بود انقدر قطعنامه صادر کنید که تا قطعنامه دان تان پاره شود!؟!حالا باید محاکمه شود.در نظام اینده (پس از ج.ا)مسئولان باید در هر زمانی(حتی پس از برکناری )جوابگوی اعمال خودشان باشند.در ان زمان نظر خامنه ای بنظر احمدیژاد هم نزدیکتر بود،هر دو تایشان باید محاکمه شوند
  1
  3
  جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۳
  نظر شما چیست؟