روحانی: نمی‌دانم در مسابقه با کرونا چندم هستیم

دویچه وله :روحانی تعداد ابتلا‌، بهبود و مرگ در پی کرونا را مطلوب خواند و گفت تخت‌های بیمارستان‌ها خالی شده‌اند. او از رشد پس‌اندازهای بانکی و استقبال از بورس اظهار رضایت کرد و گفت احساس می‌کند عده‌ای از کارگران تحت فشار قرار دارند.
 
رئیس جمهور ایران می‌گوید بیشتر تخت‌های بیمارستانی کشور که به کرونا اختصاص یافته‌اند، خالی هستند. به زعم او، ایران در مقایسه با سایر کشورها در مبارزه با کرونا "موفقیت قابل ملاحظه‌ای" داشته است. خبرگزاری ایرنا به نقل از روحانی نوشت: «... آمار و ارقام کشور ما در مقایسه با کشورهای دیگر نشان می دهد که موفقیت ما قابل ملاحظه بوده است. البته این که در دنیا چندم هستیم پایان مسابقه معلوم می شود. ما وسط مسابقه هستیم. اکنون این بازی ادامه دارد، ممکن است نیمه اول بازی شاید، هنوز نیمه اول هم تمام نشده است.»
 
او عملکرد دستگاه‌های دولتی، بخش عمومی، غیردولتی و نیروهای مسلح را ستود و شرایط تعداد مبتلایان، تعداد بستری و تعداد بهبود یافته و تعداد جان باختگان را مطلوب خواند. روحانی با ابراز خوشحالی از سیر نزولی آمار ابتلا، اذعان کرد که پیش‌بینی و تصوری از آینده ندارد: «برای ما روشن نیست که پایان این ویروس چه روزی و چه تاریخی است. این برای همه مبهم است. با رهبران برخی از کشورها مذاکره میکردم سوال کردم که پیش بینی شما از پایان ویروس کرونا چی هست می‌گفتند ما نمی‌دانیم. یکی از آنها می گفت تا سال آینده ممکن است گرفتار این ویروس باشیم. هنوز برای ما روشن نیست شرایط چگونه است، اما باید تلاش خودمان را انجام دهیم.»
 
وزارت بهداشت ایران از دو هفته قبل، آمار روزانه درگذشت از بیماری کووید ۱۹ را دو رقمی اعلام می‌کند. هم‌زمان با روحانی، سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد که ۷۵درصد مبتلایان به کووید -۱۹ از بیمارستان مرخص شده‌اند. کیانوش جهانپور گفت در ۲۴ ساعت گذشته، ۷۱ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند.
 
وزارت بهداشت می‌گوید تا پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت،۶۰۲۸ نفر در پی کرونا درگذشته‌اند. این آمار مورد تردید مردم، نمایندگان مجلس، مقامات دانشکده‌های پزشکی و اعضای شورای شهر تهران قرار دارد و مناقشه برانگیز شده است. 
 
محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران در مصاحبه با روزنامه "آفتاب یزد" گفته که طی اسفند و فروردین، ۱۳هزار نفر در بهشت زهرا دفن شده‌اند و با مقایسه این رقم با ‌امار درگذشتگان سال گذشته، می‌توان میزان مرگ و میر در اثر کرونا را استخراج کرد. هم‌زمان روزنامه شرق خبر داده که ثبت احوال در اقدامی بدیع، آمار تازه مرگ در کشور را اعلام نمی‌کند.
 
روحانی در تازه‌ترین سخنان، اشاره‌ای گذرا به شرایط سخت کسب و کار کرده و گفته است: «در این روز کارگر احساس می‌کنم عده‌ای از کارگران، عده‌ای از فعالان اقتصادی ما در فشار هستند.»
 
هم‌زمان با این سخنان و در مراسم مجازی روز کارگر در تهران، دولت عامل تبعیض در دستمزدها و خالی کردن پشت کارگران در بحران کرونا معرفی شد. با شیوع کرونا، خیل کثیری از کارگران فصلی، روزمزد و فاقد بیمه و قرارداد هیچ منبع درآمدی ندارند. خبرگزاری ایلنا می‌نویسد ۷۰درصد کارگران فصلی در دو ماه گذشته بیکار بوده‌اند. 
 
روحانی در همین حال، از توقف ثبت نام مردم برای بیمه بیکاری نیز اظهار خشنودی کرد و این روند را به راه افتادن کسب و کار شهروندان نسبت داد. طبق شواهد میدانی، بسیاری از مردم به دلیل فرسایش اداری این ثبت‌نام‌ها و نومیدی از دریافت حداقل کمک مالی، از چنین تلاشی دست برداشته‌اند. 
 
حسن روحانی  رشد پس‌اندازهای بانکی، تحول در بورس و فعالیت دو میلیون نفر در این عرصه را نیز خوشحال کننده خواند و گفت: «طرح های بسیار مهمی در ماه‌های پیش رو برای بورس عرضه خواهد شد.»
+5
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  همش دروغ دروغ دروغ. بسه دیگه. تختخوابها ی بیمارستان خالیه چون هر کی امده یا مرده یا اعتماد نداره به شماها. جالبه که. خودت هم روی آمار و ارقام خودتون حساب باز نمیکنی وگرنه بعنوان رییس جمهور مملکت تو بایستی از جیک و پیک همه چی خبر داشته باشی روباه بنفش. اینهم جریان بنزین که مثل مردم تو هم جمعه صبح باخبر شدی؟ خیلی نادونی که فکر میکنی مردم نادونند.
  2
  28
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  چندم هستی ؟ ؟. از درب آخر اول. بازم که داری میگی نمی‌دانم
  2
  23
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
  ۴۹
  Botol - آلمان، آلمان

  مواظب باش به وقت اضافی کشیده نشه که بعد با ضربات پنالتی میبازید . رهبران دنیا حرف منطقی میزنن و ایشون زرررر
  2
  25
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۴
  ۵۲
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  مثل باقی جنایت هایتان و دروغ هایتان شما اول هستید .کرونا را خودتان به ایران راهش را باز کردید به نیت قتل عام و کشتار مردم ایران
  2
  25
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  تو با لاک پشت مسابقه بدی بیستم میشی
  3
  21
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۴
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  نگفتم. کرنا این همه در ایران کشته داد، نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان. دست کم دست دعا.به بیش از ۱۰۰ خدای مختلف. در مملکت ما نه تنها خدا. بلکه امام زمان. امام مرده ، توله امام .امام زاده. نه تنها دعا. بلکه لیسیدیم. روغن به "ک..." مالیدیم. پشگل ماچه خر دود کردیم. یک بیمار کرنا را.این همه امام مفت خور .نتوانستند مداوا کنند. یک کافر واکسن ضد کرنا کشف می‌‌کند. نرذی .دعا.صدقه آن را کسی‌ می‌‌برد. که هیچ غلطی نتوانست بکند. تازه خودش و حرمش ناقل ویروس بودند.بعد ما به خر. خر می‌‌گوهیم.به خودمان.انسان عاقل.حسن به قول امام امت. خیلی‌ خری. بهتر بگیم .حسن، خیلی‌ امامی.
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
  ۴۰
  zarathushtra - تهران، ایران

  ادبیات حرف زدنشو ببینید؟عوام پسند بیسواد در حد چاله میدون
  2
  27
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اینو چیز خورش کردن! یابو جان! تو یا خودت مسابقه بدی سوم میشی
  2
  9
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  ایشون تازه احساس میکنن که کارگرا و قشر زحمت کش تحت فشارن . به قوله اون ضرب المثلی که میگفت توی ماتحت یه آدمه کر چوب فرو میکردن میگفت این صدای دامب و دومب ماله چیه . حالا ایشون الان همونه .
  2
  9
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۵
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  خودشم نمیدونه چی داره میگه
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۸
  ۶۱
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  باور کنید این یه چیزی میزنه همیشه رو هواست
  1
  3
  جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۸
  نظر شما چیست؟