علائم کمتر شناخته شده کرونا را دست‌کم نگیرید

دویچه وله :علیرغم این که بسیاری از افراد از علائم هشدار‌دهنده و اولیه ویروس کرونا شامل سرفه خشک، درجه حرارت بالای بدن و تنگی تنفس آگاهند، اما این ویروس علائم خفیف و کمتر شناخته شده‌ای نیز دارد.
 
به گزارش نشریه بریتانیایی سان؛ برخی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دردهای شکمی همراه با اسهال را تجربه کرده‌اند. دلیلی روشن برای توضیح اینکه چرا این اتفاق در برخی افراد رخ می‌دهد وجود ندارد. اما دکتر سوزان بسر پزشک مراقبت‌های اولیه در مرکز پزشکی Mercy در بالتیمور می‌گوید: «این اتفاق احتمالاً به دلیل افزایش ورود ترشحات پشت بینی به معده است.»
 
پزشکان هشدار داده‌اند که عفونت ملتحمه چشم و از بین رفتن حس بویایی و چشایی نیز می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری باشد و افرادی که این علائم را دارند، حتی بدون وجود هیچ علامت دیگری، باید فورا غربالگری شوند.
 
دکتر راشل کای، متخصص گوش و حلق و بینی و اختلالات بلع در دانشگاه راتگرز می‌گوید: «ویروس‌ها علت اصلی تغییر در حس بویایی یا طعم هستند. عفونت ویروسی می‌تواند باعث التهاب و تورم پرده حفره بینی و احتقان بینی شود. علاوه بر این، عفونت ویروسی می تواند منجر به آسیب عصبی در گیرنده‌های بویایی شود.»
 
از علائمی که بیماران مبتلا به ویروس کرونا گزارش داده‌اند، مه مغزی و احساس خستگی شدید است. به عقیده دکتر بسر، این عجیب نیست که یک عفونت ویروسی باعث خستگی شدید گردد. چون بدن شما برای مبارزه با ویروس تلاش زیادی می‌کند و به انرژی زیادی هم نیاز دارد.
 
او توصیه می‌کند: «در صورت تنگی تنفس، درد مداوم یا فشار در قفسه سینه، احساس سردرگمی، تغییر رنگ چهره، یا تب غیر قابل کنترل، فورا با پزشک تماس بگیرید.»
 
گفتنی است مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده این هفته علائم دیگری را در لیست رسمی علائم کووید ۱۹ قرار داده است؛ از جمله: لرز، درد عضلانی، سردرد و گلودرد.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟