هورمون‌های جنسی زنانه؛ امیدی برای نجات مردان از کرونا

دویچه وله :از آنجا که نرخ مرگ‌و‌میر و عوارض بدخیم ویروس کرونا، در مردان بسیار بیشتر از زنان است، دو کارآزمایی بالینی به بررسی تاثیر هورمون‌های جنسی زنانه از جمله استروژن و پروژسترون، در بهبود وضعیت مردان بیمار پرداخته‌اند.
 
به گزارش نیویورک تایمز؛ هفته گذشته، پزشکان در لانگ آیلند نیویورک شروع به درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با استروژن کردند. هفته آینده نیز، پزشکان در لس آنجلس شروع به درمان بیماران مرد با هورمون پروژسترون می‌کنند. این هورمون دارای خاصیت ضد‌التهابی است و به طور بالقوه می‌تواند از واکنش‌های مضر سیستم ایمنی بدن ناشی از التهاب شدید، جلوگیری کند.
 
به گفته متخصصان، زنان باردار به دلیل این که دارای مقادیر زیادی از این دو هورمون هستند، معمولا دوره‌های خفیف بیماری را تجربه می‌کنند و همین باعث شده محققان به تاثیر هورمون‌های جنسی زنانه در درمان کووید ۱۹ در مردان فکر کنند.
 
بررسی‌های گذشته نیز نشان داده‌اند تجویز استروژن ممکن است به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده پس از فروکش کردن عفونت کووید ۱۹ کمک کند.
 
البته همه داده‌ها از این ایده حمایت نمی‌کنند. برای مثال مردان سالمند مبتلا به کووید ۱۹ نسبت به زنان سالمند که میزان هورمون‌های جنسی‌شان پس از یائسگی به شدت کاهش یافته‌ است، علائم شدیدتری دارند. پس شاید عامل دیگری به جز هورمون‌های جنسی مسئول تفاوت میان علائم مردان و زنان باشد، مثلا تفاوتهای ژنتیکی.
+3
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟