آیا سگها می‌توانند کووید ۱۹ را تشخیص دهند؟

دویچه وله :در حال حاضر محققان بریتانیایی در حال تلاش برای آموزش سگ‌های تشخیص پزشکی، برای غربالگری افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند.
 
به گزارش مدیکال‌نیوز‌تودی؛ چنین ایده ای از این واقعیت ناشی می‌شود که سگ‌ها حس بویایی بسیار قوی دارند و می‌توانند علائم بسیار ظریف بیماری را تشخیص دهند. از اواخر ماه گذشته میلادی تیمی از محققان دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن (LSHTM) و محققان دانشگاه دورهام این پروژه را آغاز کرده‌اند.
 
برخی محققان حتی گفته‌اند که سگ‌ها می‌توانند وجود سرطان ریه را در نمونه‌های بالینی تشخیص دهند و ممکن است در مقایسه با پیشرفته‌ترین فن‌آوری پزشکان، بسیار بهتر عمل کنند.
 
پروفسور جیمز لوگان، رئیس گروه کنترل بیماری‌ها در LSHTM می‌گوید: «ما قبلا ثابت کرده‌ایم که سگ‌ها می‌توانند عفونت مالاریا را با دقت بسیار بالا و حتی بالاتر از استانداردهای سازمان بهداشت جهانی تشخیص دهند.»
 
او تاکید می‌کند: «ما هنوز نمی‌دانیم که کووید ۱۹ می‌تواند باعث تغییر بوی بدن شود یا نه. اگر چنین باشد، سگ‌ها می‌توانند تنها با  شش هفته آموزش، بعنوان یک روش غربالگری سریع و غیرتهاجمی، باعث انقلابی در تشخیص این عفونت شوند و در یک ساعت، حداکثر حدود ۲۵۰ نفر (حتی افراد بدون علامت) را غربالگری کنند.»
 
دانشمندان یادآور می‌شوند که سگ‌های آموزش‌دیده، بویژه می‌توانند در فضاهایی مانند فرودگاه‌ها، در تشخیص این بیماری بسیار مفید باشند.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟