روحانی: این خلیج، اسمش فارس است و خلیج نیویورک و واشنگتن نیست

بی بی سی :حسن روحانی با اشاره به اهمیت خلیج فارس برای ایران گفته "این خلیج اسمش فارس است و خلیج نیویورک و واشنگتن نیست". او گفته نیروهای نظامی ایران حافظ خلیج فارس خواهند بود.
 
رئیس جمهور ایران در جلسه امروز هیأت دولت گفته "من به ملتی که این خلیج به نام آنها بوده تبریک می گویم و این خلیج برای آنها است و برای آنها خواهد بود".
 
ایران در تقویم رسمی خود روز ١٠ اردیبهشت را به عنوان روز ملی خلیج فارس نامگذاری کرده است.
 
آقای روحانی در صحبت‌هایی به مناسبت این روز گفت که ایران "در مقابل بیگانه ایستادگی کرده و الان هم می ایستد". او از آمریکا خواسته شرایط و موقعیت را درک کند و "هر روز توطئه نکند".
 
رئیس جمهوری ایران همچنین گفته "سربازان، بسیج، نیروی انتظامی، ارتش و سپاه همیشه پاسدار این آبراهه بوده و خواهند بود".
 
چند روز پیش، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، یک بار دیگر به نیروهای آمریکایی دستور داد به هر قایق ایرانی که برای کشتی‌های آمریکایی در دریا مزاحمت ایجاد می‌کنند، شلیک و آن را نابود کنند.
 
بلافاصله پس از صدور این فرمان، حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران گفت که متقابلا دستور مشابهی به نیروهای ایرانی داده شده که در صورت "مخاطره" از طرف شناورهای نظامی آمریکا به آنها شلیک کنند.
تنش تازه از چه وقت شروع شد؟
دور تازه تنش‌ها در خلیج فارس پس از آن آغاز شد که اخیرا نیروی دریایی آمریکا با انتشار تصاویری از مانور قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیکی کشتی‌های جنگی آمریکایی در خلیج فارس، آن را "خطرناک و آزاردهنده" خوانده بود.
 
ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز ۲۷ فروردین (پانزدهم آوریل) گفته بود که یازده قایق نیروی دریایی سپاه به ناو لوئیس بی پولر، ناوشکن پال همیلتون و چند ناوچه دیگر نزدیک شدند و با رفتاری "خطرناک" با سرعت زیاد از جلو و عقب کشتی‌های جنگی آمریکایی عبور کردند.
 
آمریکایی‌ها گفتند که حرکت این قایق‌ها حدود یک ساعت طول کشید و بعد از آن با پاسخ به پیام رادیویی از کشتی‌ها دور شدند.
 
نیروی دریایی سپاه در واکنش به این اطلاعیه، آمریکا را به "رفتارهای غیرحرفه‌ای" متهم کرد و گفته بود که آمریکایی‌ها در روزهای ۱۸ و ۱۹ فروردین دو بار سد راه کشتی "شهید سیاوشی" شده‌اند که در حال انجام ماموریت و گشت‌زنی بوده است.
 
چهار روز پس از فرمان دونالد ترامپ برای شلیک به قایق‌های به گفته او "مزاحم" ایرانی، ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتشار اطلاعیه "هشدار آمیز" از "آمریکا و متحدان آن کشور"خواسته در زمان عبور از آب های جنوبی ایران" به قوانین و مقررات بین المللی احترام بگذارند و از ایجاد هر گونه تنش و درگیری خودداری کنند".
 
نیروهای آمریکایی از چندی پیش در قالب ائتلافی از چند کشور، برای تامیت امنیت کشتیرانی، حضور نظامی خود را در خلیج فارس افزایش دادند. این ائتلاف پس از آن تشکیل شد که ایران گفت در صورتی که آمریکا بخواهد مانع صادرات نفت ایران شود، تنگه هرمز در خلیج فارس را که مسیر اصلی عبور نفتکش‌هاست خواهد بست.
 
از آن زمان، مواجهه‌ها بین ایران و آمریکا شدت گرفته و دو طرف یکدیگر را به اقدامات "غیرحرفه‌‎ای" یا "‌تحریک‌آمیز" در خلیج فارس متهم می‌کردند اما وضعیت شکننده در این پهنه آبی با متشنج شدن مناسبات ایران و آمریکا در دیگر مسائل همزمان شده است.
 
از زمان ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عملیات پهپادی آمریکا، دو کشور در یکی از کم‌سابقه ترین دوره های تنش قرار گرفته‌اند.
+23
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  bineshaan - لندن، انگلستان
  عروس زیبایی در روز عروسی تصادف میکنه و به کما میره. داماد عروس رو به بیمارستان میبره. در بیمارستان جراح فرصت طلب یک کلیه عروس رو به بهانه آسیب دیدگی در میاره و در بازار آزاد میفروشه. یه پرستار بی وجدان هم به عروس در کما تجاوز میکنه و یک گروه از پزشکان تحقیقاتی شارلاتان هم یه داروی جدید غیر مرتبط رو بروی عروس مثل موش آزمایشگاهی امتحان میکنن و کبد عروس رو نابود میکنن و.. داماد بعد از مدتی و از طریقی از این فجایع با خبر میشه. حالا جراح و پرستار و گروه تحقیقاتی و...برای اینکه حواس داماد رو از موضوعات اصلی و رسیدگی به اونها پرت کنند دایم به داماد میگن که قسمت پذیرش اسم فامیل عروس رو به جای مطهری به مظهری ثبت کرده و باید مواخذه بشه و جواب پس بده.
  5
  24
  ‌چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  برید گمشید از ایران عرب زاده های تروریست
  7
  40
  ‌چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  حسن با این سطح آی کیو باید عکس تو را در همه توالتها چسباند
  5
  37
  ‌چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲
  ۳۲
  Benzi - لیدز، انگلستان

  فعلا که کردینش خلیج چین. بالا هم شده دریای روسیه.
  5
  44
  ‌چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  فقط در حد اسم میتونین دفاع کنین و رگایه گردنتون باد کنه . کاری که با دریاچه ی خزر کردین کاری که با جزیره ی قشم کردین کاری که با کیش کردین برای اونا چرا غیرتی نمیشین ؟ همشونو مفت و مسلم دادین به دیگران فقط اسمش برای مردم مونده . لعنت بر شما که از غارت و چپاول در هر جایی یک لحظه هم غافل نشدین .
  3
  27
  ‌چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  من هم به نوبه خودم به ملت ایران و استانی که دریای کاسپین [مازندران] به نام آنها "بوده" و دیگر نیست چون از ارث باباتون و از بی تدبیریتون همه اش را به روسیه بخشیدید تبریک می گویم و این دریا یقینا برای آنها است و دوباره پس خواهیم گرفتش ومطمئن هستم برای آنها و ایران خواهد بود.
  4
  25
  ‌چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۵
  ۴۸
  Vejdanebidar - آمستردام، هلند
  خفه کلید ساز دروغگو
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۴
  ۵۵
  ایرانی‌ دبش - تهران، ایران
  چیزی به فروش خلیج فارس هم نمونده !! خلیج فارس تنها چیزی هست که مانده ! جزایر سه گانه را که به نابودی کشوندین جزایری که شاه فقید با تمام نیرو و قدرت از عربها گرفت حتا برای این سه جزیره این بحرین را هم فدا کرد اما شما ایران و ایرانی رو فدای خودتون کردین
  4
  11
  ‌چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۸
  ۵۶
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد
  [::Benzi - لیدز، انگلستان::]. واو٫زدی تو خال!!
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۶
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::ایرانی‌ دبش - تهران، ایران::]. شاه براحتی میتونست هم جزایر رو بگیره هم بحرین رو نگه بداره ..حتی میتونست با اون ارتش بره امارات رو هم بگیره چون وقتی انگلیس از خلیج فارس رفت هنوز امارات مستعمره بود و کشوری که مستقل نشده راحت میتونه انضمام بشه..ولی متاسفانه شاه یه ترسو بود.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
  نظر شما چیست؟