بازگشت به وضعیت عادی؛ سری‌آ فوتبال ایتالیا و لیگ برتر فوتبال انگلیس آماده بازگشایی می‌شوند

بی بی سی :در اولین گام برای کاهش قرنطینه در ورزش ایتالیا بازیکنان شاغل در سری‌آ فوتبال این کشور می‌توانند از ۴ مه (۱۵ اردیبهشت) به صورت انفرادی و از ۱۸ مه (۲۹ اردیبهشت) به صورت تیمی، تمرین کنند.
 
این امیدواری وجود دارد که لیگ فوتبال ایتالیا بین ۲۷ مه (۷ خرداد) و ۲ ژوئن (۱۳ خرداد) آغاز و اوایل ماه اوت تمام شود. البته تا کنون اظهار نظر رسمی در مورد تاریخ شروع این لیگ نشده است.
 
طبق گزارش‌ها ۲۶۶۴۴ نفر در ایتالیا به دلیل شیوع ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که بالاترین آمار میان کشورهای اروپایی است. دیروز (یکشنبه ۲۶ آوریل) شمار درگذشتگان ایتالیایی به دلیل کرونا ۲۶۰ نفر بود که کمترین میزان از ۱۴ مارس است.
 
جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد: "بازیکنان از ۴ مه می‌توانند به صورت انفرادی و از ۱۸ مه به صورت گروهی تمرین کنند. پس از آن ما شرایط را ارزیابی می‌کنیم تا ببینیم شرایط به ما اجازه تمام کردن مسابقات را می‌دهد یا نه."
 
"باید قبل از رسیدن به آن مرحله تمام مذاکرات لازم را انجام دهیم. این کار در ایمن‌ترین شرایط ممکن انجام خواهد شد. ما عاشق ورزش هستیم اما دوست نداریم ورزشکاران مریض شوند."
 
"من هم مثل بسیاری از ایتالیایی‌ها عاشق فوتبال هستم. به نظر من هم عجیب بود که مسابقات قطع یا معلق شود، ولی فکر می‌کنم متعصب‌ترین هوادار هم درک می‌کند که گزینه دیگری نداشتیم."
 
آقای کونته همچنین گفت که "مرحله دوم" کاهش قرنطینه قرار است از ۴ مه آغاز شود که طبق آن محدودیت‌ها کاهش یافته و فاصله‌گذاری اجتماعی دست‌کم یک متر خواهد بود. این فاصله البته در هنگام ورزش دو متر است.
 
فدراسیون فوتبال ایتالیا امیدوار است از اول ماه مه بتواند از بازیکنان تست کرونا بگیرد. به این ترتیب بازیکنان می‌توانند در امنیت کامل تمرین کنند.
 
برای آغاز تمرین، هر باشگاه گروهی از بازیکنان، کادر فنی، پزشکان و فیزیوتراپ‌ها را برای تست دادن معرفی می‌کند و بعد آن‌ها مانند کمپ‌های تمرینی تابستانی از بقیه جدا می‌شوند.
 
همچنین طبق نقشه قرار است به ازای هر کیت تست کرونا که به فوتبال داده می‌شود، ۵ کیت اهدا شود تا این انتقاد به وجود نیاید که فوتبال بیشتر از سایر بخش‌ها از منابع مورد نیاز استفاده می‌کند.
 
سری‌آ فوتبال ایتالیا از ۹ مارس معوق شد و همچنین اعلام شد که شماری از بازیکنان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. مسئولان لیگ اعلام کردند که خودشان را موظف به تمام کردن مسابقات می‌دانند. از این مسابقات ۱۲ هفته و چهار بازی باقیمانده است. قبل از تعویق مسابقات یوونتوس با یک امتیاز اختلاف نسبت به لاتزیو صدرنشین بود.
لیگ برتر در راه بازگشت
مسئولان لیگ برتر فوتبال انگلیس امیدوارند رقابت‌های این فصل را از ۸ ژوئن مجددا آغاز و در پایان ژوئیه تمام کنند. به این ترتیب تیم‌ها احتمالا می‌توانند از ۱۸ مه به طور کامل تمرین کنند. تیم‌های لیگ برتر روز جمعه برای بازگشایی مسابقات مذاکره می‌کنند. آرسنال و برایتون از امروز زمین‌های تمرینی را برای تمرین انفرادی به روی بازیکنان باز کردند.
 
رقابت‌های لیگ برتر فوتبال انگلیس به دلیل شیوع ویروس کرونا از ۱۳ مارس تعطیل شد، ولی تمامی تیم‌های حاضر در مسابقات متعهد شدند که ۹۲ بازی باقیمانده را تمام کنند.
 
انتظار می‌رود که تمامی مسابقات پشت درهای بسته برگزار شود و تعدادی از آن‌ها به طور مجانی پخش تلویزیونی شوند.
 
یکی از مسائل مورد بحث در جلسه جمعه این است که از کدام "ورزشگاه‌های تایید شده" استفاده شود و این که آن‌ها تعداد محدودی ورزشگاه باشند یا مسابقات در زمین‌های بی‌طرف برگزار شوند.
 
با این حال برگزاری مجدد مسابقات منوط به پنج شرط دولت به خصوص افزایش تست‌ها و برقراری فاصله‌گذاری اجتماعی است.
+4
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟