ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره نحوه حضور آمریکا در خلیج فارس هشدار داد

نشان رسمی ستاد کل نیروهای مسلح ایران. ستاد به آمریکا و متحدانش در نحوه عبور از آب های ایران در دریای عمان و خلیج فارس هشدار داده است بی بی سی :ستاد کل نیروهای مسلح ایران با انتشار اطلاعیه "هشدار آمیز" از "آمریکا و متحدان آن کشور"خواسته در زمان عبور از آب های جنوبی ایران" به قوانین و مقررات بین المللی احترام بگذارند و از ایجاد هر گونه تنش و درگیری خودداری کنند".
 
ستاد کل نیروی های مسلح در این اطلاعیه "هشدار" داده است که ایالات متحده و متحدان این کشور "هنگام عبور از آب‌های انحصاری اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان و خلیج فارس و فضای هوایی این مناطق شامل فضای تحت مدیریت هوایی کشور و منطقه شناسایی پدافند هوایی به قوانین و مقررات بین المللی احترام بگذارند و از ایجاد هرگونه تنش و درگیری خودداری کنند".
 
این اطلاعیه چهار روز پس از فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به نیروهای نظامی این کشور برای هدف قرار دادن "قایق‌‌های مزاحم" ایران در خلیج‌فارس، صادر شده است.
 
آقای ترامپ عصر چهارشنبه (۲۲ آوریل) در نشست خبری روزانه کاخ سفید گفت: "ما نمی خواهیم قایق های مسلح آنها اطراف قایق های ما باشند و در اطراف قایق های ما حرکت کنند و خوش بگذرانند. نمی خواهیم نزدیک قایق های ما باشند." او افزود: "«من گفتم ما تحمل نخواهیم کرد. بنابراین اجازه نخواهم داد که دوباره این کار را بکنند و ملوانان و خدمه نظامی ما را به خطر بیندازند و آنها را هدف قرار خواهیم داد."
 
بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح از ایجاد ائتلاف نظامی توسط آمریکا در منطقه تنگه هرمز که سال گذشته صورت گرفت انتقاد کرده و گفته است " اقدامات مخاطره آمیز و خارج از مقررات و عرف بین‌المللی از سوی نیروی دریایی آمریکا" در خلیج فارس و دریای عمان "بعضا تا آستانه برخوردهای حافظان امنیت مرزهای ایران در ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش رفته است".
 
ستاد کل در توصیف اقدامات آمریکا گفته این رفتار شامل "عملیات‌های ایذایی و تحریک‌آمیز نظامی، تمرینات رزمی، تیراندازی، تجاوزات سرزمینی، بازرسی های بی‌مورد از لنج‌ها و شناورها، تحمیل ناامنی روانی برای صیادان و تجار، ایجاد زمینه و آزادی عمل برای قاچاقچیان، آلودگی محیط زیست دریایی و ایجاد خطر انقراض آبزیان دریایی به دلیل استفاده از رانش هسته ای" و "تنها بخشی از اقدامات مخاطره آمیز و خارج از مقررات و عرف بین المللی از سوی نیروی دریایی آمریکا در منطقه است".
تنش تازه از چه وقت شروع شد؟
نیروی دریایی آمریکا کمتر از دو هفته پیش از مانور "خطرناک و آزاردهنده" قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیکی کشتی‌های جنگی آمریکایی در خلیج فارس خبر داده بود.
 
ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز ۲۷ فروردین (پانزدهم آوریل) گفته بود که یازده قایق نیروی دریایی سپاه به ناو لوئیس بی پولر، ناوشکن پال همیلتون و چند ناوچه دیگر نزدیک شدند و با رفتاری "خطرناک" با سرعت زیاد از جلو و عقب کشتی‌های جنگی آمریکایی عبور کردند.
 
آمریکایی‌ها گفتند که حرکت این قایق‌ها حدود یک ساعت طول کشید و بعد از آن با پاسخ به پیام رادیویی از کشتی‌ها دور شدند.
 
نیروی دریایی سپاه در واکنش به این اطلاعیه، آمریکا را به "رفتارهای غیرحرفه‌ای" متهم کرد و گفته بود که آمریکایی‌ها در روزهای ۱۸ و ۱۹ فروردین دو بار سد راه کشتی "شهید سیاوشی" شده‌اند که در حال انجام ماموریت و گشت‌زنی بوده است.
 
سپاه گفته بود به همین دلیل و برای پیشگیری از "رفتارهای غیرقانونی، غیرحرفه‌ای، خطرناک و حتی ماجراجویانه تروریست‌های آمریکایی" گشت‌های دریایی خود را در خلیج فارس افزایش داده است.
 
دستور رئیس جمهور آمریکا برای "انهدام" قایق های ایران در صورت تکرار این رفتار پس از این واقعه صادر شده بود.
 
بلافاصله پس از صدور این فرمان، سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران گفت که متقابلا دستور مشابهی به نیروهای ایرانی داده شده که در صورت "مخاطره" از طرف شناورهای نظامی آمریکا به آنها شلیک کنند.
 
سفیر سوئیس حافظ منافع ایالات متحده در ایران هم به وزارت خارجه احضار شد و مراتب اعتراض رسمی ایران به فرمان ترامپ به او ابلاغ شد.
 
بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح ایران در واکنش به وقایع دو هفته اخیر تازه ترین از نشانه از بالارفتن سطح تنش در منطقه خلیج فارس است.
 
ستاد کل در این بیانیه گفته است "جمهوری اسلامی ایران آغازگر هیچ‌گونه تنش و درگیری در منطقه نبوده و نیست اما همواره با آمادگی، صلابت و قدرت از تمامیت ارضی خود دفاع می کند و بدیهی است هر گونه ماجراجویی، اقدام ایذایی و تحریک آمیز منجر به عکس­‌العمل قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خواهد شد که عواقب آن متوجه نیروهای متخاصم از جمله آمریکا خواهد بود".
 
چنین مواجهه‌هایی در گذشته هم در مقاطعی بین ایران و آمریکا شدت گرفته و دو طرف یکدیگر را به اقدامات "غیرحرفه‌‎ای" یا "‌تحریک‌آمیز" در خلیج فارس متهم کرده‌اند اما وضعیت شکننده در این پهنه آبی با متشنج شدن مناسبات ایران و آمریکا در دیگر مسائل همزمان شده است.
 
از زمان ترور قاسم سلیمانی فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه پاسداران توسط عملیات پهپادی آمریکا، دو کشور در یکی از کم‌سابقه ترین دوره های تنش قرار گرفته‌اند.
 
ایالات متحده در حال حاضر در صدد ارجاع ایران به شورای امنیت با هدف تمدید تحریم های تسلیحاتی است که پاییز سال جاری به پایان می رسد.
 
تلاش تازه آمریکا برای طرح پرونده ایران در شورای امنیت پس از آن آغاز شد که سپاه هفته گذشته اعلام کرد یک ماهواره نظامی را در مدار زمین قرار داده است.
 
ایالات متحده، ایران را متهم کرده که سال ها درباره "صلح آمیز" بودن برنامه فضایی اش "دروغ" گفته اما فرماندهان سپاه می‌گویند که این ماهواره کاربرد دفاعی دارد و ماموریت آن تهاجمی نیست.
+14
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  زرشک
  1
  17
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۰
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  بقول خودتون ارواح عمه تون امریکا که هیچ غلطی نمیتواند بکند ولی حالا شما موریانه های خائنین و وطن فروش بما بگید که شما چه غلطی میتوانید بکنید؟ راستشو بگم هیچ. فقط قمپز در می کنید.
  1
  22
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰
  ۵۰
  cardenas - مادرید، اسپانیا

  زیاد پرو گیری نکنید، یه دفعه میزنه بالا پایین تونو یکی میکنه اونوقت مجبور میشد همون شکری که تو انتقام سخت خوردید رو دوباره نوش جان کنید ها. حاج قاسم که هیچ اگه رهبر الدنگتون رو هم کتلت بکنه بعید میدونم شما بی وجودهای ضعیف کش جرأت کاری رو داشته باشید. در آخرم ملت باید تاوان حماقت شماها رو بده. لعنت به همتون.
  1
  21
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  و آمریکا در پاسخ به هشدار و تهدید سپاه فقط همین را گفت: چخه! و سپاه ضمن غلاف کردن، جفت هم نمود!
  2
  19
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۰
  ۲۰
  آرون کوهن - دیمونا، اسرائیل
  کل تلاش ترامپ از بیان این همه چرندیات بالا بردن قیمت نفت است تا بتونه اندکی به اقتصاد داخل سروسامان بده که باید بده و کل تلاش حکومت دینی ایران هم اینه که نقش لات محله رو خوب برای ترامپ بازی بکنه ومایه خوشحالی و رضایت حزب جمهوریخواه امریکا بشه تا شاید امتیازاتی رو در راستای کم شدن تحریمها از امریکا بگیره و در نتیجه ان اندکی از فشار درون و بیرون کاشته بشه . جنگی در میان نخواهد بود فقط این وسط حکومت برای بقای خود در حال دست و پا زدن است تا شاید چند صباحی بیشتر عمر بکند.
  11
  4
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  دقت کردین به این بچه پر روهایی که هرچی کتک میخورن بازم میان جلو شاخ و شونه ی الکی میکشن ؟ الان این بچه سپاهی های پر روها همونان . بچه پر رو بشین سره جات . مردم درده خودشون کم نیست شما هم از اونور هی هیزم میذارین زیره آتیش ؟
  2
  12
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
  نظر شما چیست؟