«پنج میلیارد دلار گمشده»؛ تعقیب قضایی ۲۵ کارمند بانک مرکزی ایران

بی بی سی :ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران، می‌گوید این قوه گزارشی در خصوص اشتباه دیوان محاسبات دریافت نکرده است. و همزمان گزارش شده است که ۲۵ نفر از کارمندان بانک مرکزی به خاطر "تخلفات ارزی" تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.
 
۲۶ فروردین امسال رئیس دیوان محاسبات کشور، بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد حدود ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز دولتی که در سال ۹۷ به صرافی‌ها و واردکنندگان داده شده بود، گمشده و به ازای آن کالایی وارد نشده است.
 
حسن روحانی، رئیس جمهوری، این گزارش را باعث "شبهه مردم" و "صد در صد غلط" خواند و عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران هم این گزارش را به روز نشده خواند و گفت واردکنندگان فقط در خصوص ۱/۵ میلیارد دلار به تعهد خود عمل نکرده‌اند که دولت این موارد را به سازمان تعزیرات اعلام کرده است.
 
اما اکنون ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران می‌گوید "گزارشی از دیوان محاسبات حاکی از تردید یا اشتباه در گزارش تفریغ بودجه ۹۷ واصل نشده است."
 
به گفته آقای رئیسی حتی بر دقیق بودن گزارش تاکید شده است
 
همزمان، امروز، علی القاصی مهر دادستان تهران از تحت تعقیب قرار گرفتن ۲۵ نفر از کارمندان بانک مرکزی خبر داده است و گفته اتهام این افراد "تخلفات ارزی" اعلام شده است.
 
گفته شده این افراد تا سطوح مدیرکل را هم شامل می‌شود.
 
دادستان تهران گفته: "با مصوبه دولت (درمرداد سال ۹۷) از مجموع ارقامی که برای واردات کالا به کشور تخصیص یافت، حدود ۲۳ میلیارد آن برای کالاهای اساسی و ضروری و معادل هشت میلیارد هم برای کالاهای دیگر بوده است."
 
پس از این مصوبه پرداخت ارز برای کالاهای غیرضروری متوقف شد و قرار شد مابقی ارز به نرخ نیما محاسبه و مابه‎التفاوت آن به دولت برگردانده شود.
 
دادستان تهران گفته "باقیمانده ارز رقمی بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده که باید برگردانده شود."
 
یک هفته پیش، ابراهیم رئیسی پس از قرائت گزارش دیوان محاسبات کشور درباره 'پنج میلیارد دلار گمشده'، از دادستانی تهران خواسته بود به این موضوع رسیدگی کند و از دولت به خاطر عدم اصلاح 'ساختارهای فسادزا' انتقاد کرد.
 
دیوان محاسبات کشور در گزارش تفریغ بودجه ۹۷ گفته بود مجموع ارز دولتی که دو سال پیش به واردکنندگان داده شده، ۳۱ میلیارد دلار بوده است که ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ان وارداتی به همراه نداشته.
+28
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران

  جیب شلوار خودتو گشتی؟
  3
  42
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۶
  ۳۰
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  مادامیکه دزد دروغگوی جنایت کار قاضی بشه این داستان ادامه دارد
  0
  17
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۰
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  بیست و پنج تا کارمندو ولش کن . اون یه نفر اصلی رو بگو . خودتم میدونی کیه ولی به خاطره اون یه نفر حاضرین صد ها نفرو قربانی کنین . مجتبی خامنه ای مهره ی اصلی و دزده این قضایاست . پولا همشون پیشه اونه و در بانکهای کانادا و انگلیس و ونزوئلا و روسیه و سوئیس و پاناما و هزاران جای دیگه .
  0
  15
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  ای خاک بر سر دزد و چپاولگریتان بکنند.آخه این بی آبروئی و بی شرفی تا کی؟ زمان شاه از 20 تا 30 میلیارد دلار همیشه در خزانه بانک مرکزی بود, یک سنت هم گم نمیشد , چرا؟این حرف را که میزنم چون خودم کارمند بانک بودم.آخر وقت هر روز در زمان حسابرسی بستن صندوق اگر 1 دلار کسری بود,تا کاملا مشخص نمیشد آن یک دلار چی شده ,صندوق بسته نمیشد حتی اگر تا ساعت 10 شب طول بکشد. در آخر سر اگر پیدا نمیشد مسئول مربوطه میبایست یک سند بدهکار بمبلغ یک دلار میزد و در اسناد صندوق میگذاشت که اگر فردا هم پیدا نمیشد, کارمند مربوطه از صرافی یگ دلار را تهیه میکرد و در صندوق میگذاشت تا حسابش بخواند. این سیستم مربوط بزمانی بود که از نماز و روزه و نمازجمعه و دعای عاشورا, هیچ خبری نبودع ولی حالا که همه روسا 10 تا انگشتر عقیق و یک تسبیح یک متر در دستشان و جای داغ قاشق رو پیشانی و دو متر هم ریش و پشم دارند,5 میلیارد 5 میلیارد دلار گم میشه ,جندین دکل نفتی گم میشه و دو هفته یکبار اختلاسهای کلان و بعدش بلافاصله الفرار.از مذهب چی مانده فقط یک صلوات آنهم زمان بدرقه مرده
  0
  15
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  تنها چیزی که توی این کشور گم نمیشه آقازاده هست. نه خودش گم میشه نه مقام و منصبی که عقدش رو براش توی آسمونها بستند
  2
  15
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۵
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ
  نوش جونتون بخورید پول این گوسفند ها رو هر کاری که باهاشون بکنید هیشکی بهه نمیگه
  1
  3
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  یعنی الان باید بگیم رئیسی تو یه قهرمانی!؟
  1
  2
  ‌سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۳
  نظر شما چیست؟