نتایج پژوهشی در دانشگاه آکسفورد: شیوع ویروس کرونا در ایران اوایل بهمن بوده است

یورونیوز :ماهان غفاری، پژوهشگر ژنتیک جمعیتی و اپیدمیولوژی دانشگاه آکسفورد در گفت‌وگو با یورونیوز فارسی از نتایج تحقیق تازه‌ای می‌گوید که به مدیریت دانشگاه آکسفورد درباره زمان شیوع بیماری کووید۱۹ در ایران انجام شده است.
 
به گفته او طبق نتایج اولیه تحقیقات این گروه در دانشکاه آکسفورد که در همکاری با محققانی از دانشگاه‌ امپریال کالج لندن و دانشگاه‌های آمریکا بوده‌اند، برای نخستین بار توانسته اند با جمع‌آوری داده‌های ژنتیکی ۱۹ شخص بیمار که سابقه سفر به ایران داشتند و همچنین داده‌های ژنتیکی نخستین فرد بیمار تاریخ شیوع ویروس کرونا در ایران را تخمین بزنند.
 
به گفته این پژوشگر «نتایج پژوهش ما نشان داد که زمان احتمالی شیوع ویروس کرونا در ایران می‌تواند اوایل بهمن و بازه زمانی اواسط دی‌ تا اواسط بهمن باشد.»
 
او همچنین در توضیح نکته دیگری که در این پژوهش گروهی مورد تاکید بوده گفت: «با مقایسه ضریب مرگ و میر در سنین افراد کمتر از ۶۰ سال در ایران و دیگر کشورها متوجه شدیم که درصد مرگ و میر برای ایرانیان در این رده‌های سنی در مقایسه با کشورهای دیگر، بیشتر گزارش شده است. نکته‌ای که به احتمال زیاد آنچه رخ داده این است که طیف خیلی وسیع‌تری از این رده‌های سنی به این بیماری مبتلا شدند و گزارش نشده‌اند. البته کشورهای دیگر هم مشکل گزارش‌گیری دارند و به همین خاطر بالا بردن ظرفیت تست‌گیری در این گروه بسیار مهم است.»
 
این پژوهشگر افزود: «همچنین می‌توانیم بفهیمم در رده‌های سنی بالای ۶۰ سال مرگ‌ومیرهایی به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ رخ می‌دهد که گزارش آن برای کووید۱۹ ثبت نمی‌شود برای همین در این رده سنی عددهایی که می‌گیریم کمتر از سطح انتظار است.»
+33
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  بابا برو یه تحقق از خود انگلیس بکن که ۵ برابر ایران آدم مرده اونجا، و خود دولتش میگه آمار رسمی بالاتر از ۲۰۰۰۰ تا هست .
  21
  5
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲
  نظر شما چیست؟