مهمترین خواص جلبک های دریایی برای بدن

جلبک ها بخشی از فرم های حیاتی اولیه زمین هستند و  قرن هاست که به عنوان غذا و دارو مصرف می شوند. مصرف انسان از جلبک هایی به نام اسپیرولینا در واقع به تمدن آزتک و به قرن ۱۴ می رسد. جلبک هایی مانند اسپیرولینا و کلرلا، نوع خوراکی این گیاه هستند که اغلب در مکمل ها استفاده می شوند. در واقع، خواص جلبک به دلیل غلظت بالا ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و پروتئین های موجود در آن ها است. این گیاه چندین نوع مختلف دارد که خواصشان با یکدیگر همپوشانی دارد.
 
به عنوان مثال، جلبک های قهوه برای:
 
 •     کاهش وزن
 •     سرطان
 •     فیبرومیالژیا
 •     آرتریت
 •     استرس
 •     بیماری های قلبی
 •     کلسترول بالا
 
و مجموعه ای از سایر بیماری های جدی سلامت مورد استفاده قرار می گیرند.
 
جلبک های سبز آبی مواد مغذی بالایی دارند و یک تقویت کننده انرژی بسیار قدرتمند هستند. این جلبک ها به طور طبیعی برای درمان اختلالات زیر کاربرد دارند:
 
 •     کاهش وزن
 •     تب یونجه
 •     دیابت
 •     استرس
 •     خستگی
 •     اضطراب
 •     افسردگی
 •     سندرم قبل از قاعدگی
 
جلبک های سبز آبی همچنین برای درمان غده های سرطانی در داخل دهان، بهبود حافظه و بهبود سلامت دستگاه گوارش نیز مفید می باشند.
 
مطالعات نشان داده اند که نوع سبز آبی این گیاه دارای خواص زیر است:
 
 •     ضد ویروسی
 •     ضد تومور
 •     آنتی اکسیدانی
 •     ضد التهابی
 •     ضد حساسیت
 •     ضد درد
 •     ضد باکتری
 
وقت آن است که با ما در ادامه این مطلب مجله پیام سلامت به دنیای خواص جلبک های دریایی بیایید و دقیقا در مورد آنچه که برخی از یافته های علمی تا به امروز در مورد خواص جلبک ها ارائه کرده اند صحبت کنیم. شاید بعد از خواندن خواص جلبک های دریایی ترغیب شوید که بیشتر از این ماده استفاده کنید.
خواص جلبک دریایی
کاهش وزن خواص جلبک با کاهش وزن آغاز می شود. زیرا در تحقیقات مختلف ثابت شده است که این ماده می تواند به کاهش وزن کمک  کند، به خصوص نوع قهوه ای آن که حاوی فوکوکسانین است.
فوکوکسانین چیست؟
این ماده یک کاروتنوئید (رنگدانه) طبیعی است که در جلبک های قهوه ای یافت شده و یافته های تحقیقی نشان داده اند که برای افزایش چربی سوزی با افزایش ترموژنین مفید است.
 
در سال های اخیر، محققان روسی یک مطالعه دو سوکور تصادفی، کنترل شده با پلاسبو را منتشر کردند که در آن فوکوکسانین را برای اولین بار در انسان استفاده کردند. این مطالعه به بررسی تأثیر مکمل حاوی فوکوکساتین جلبک دریایی قهوه ای و روغن دانه انار پرداخت. افراد مورد مطالعه ۱۵۱ زن غیر دیابتی، چاق و یائسه بودند که هر روز ۶۰۰ میلی گرم عصاره حاوی ۲٫۴ میلی گرم فوکوکسانین مصرف کردند. در پایان مطالعه این افراد کاهش وزن چشمگیری را در مقایسه با افرادی که دارونما استفاده کرده بودند تجربه کردند.
 
زنان شرکت کننده در این مطالعه از مکمل جلبک قهوه ای فقط ۱۶ هفته استفاده کردند و به طور متوسط حدود ۱۴٫۵ پوند (۶٫۵ کیلو) وزن از دست دادند. زنان مصرف کننده فوکوکسانین جتی در زمان استراحت نیز شاهد چربی سوزی و کاهش وزن بودند. در همین حال، این افراد در بسیاری از فاکتورهای سلامت زیر نیز کاهش چشمگیری داشتند:
 
 •     چربی کبد
 •     فشار خون
 •     تری گلیسیرید
 •     پروتئین واکنش C
مبارزه با سرطان مطالعات نشان داده اند که بسیاری از گونه های جلبک سبب کاهش رشد سلول های سرطانی در تحقیقات حیوانی و آزمایشگاهی می شوند و به درمان های بالقوه سرطان کمک می کنند. محققان امیدوارند که مطالعات انسانی بیشتری برای تأیید این توان بالقوه ضد سرطانی انجام شود.
 
مطالعات حیوانی، اثرات مهاری جلبک را بر سرطان دهان نشان داده اند. در حالی که یک مطالعه انسانی توانایی این ماده را در مبارزه با زخم های پیش سرطانی که به عنوان لکوپلاکیای دهانی شناخته می شود را نشان داد. این یافته های تحقیقاتی که در نشریه Nutrition and Cancer منتشر شده نشان می دهد که مصرف روزانه یک گرم اسپیرولینا (Spirulina fusiformis) به مدت ۱۲ ماه سبب کاهش لکوپالاکیا در افرادی شد که تنباکو می جویدند. این اولین مطالعه انسانی بود که توانایی Spirulina fusiformis را برای جلوگیری از تشکیل سرطان اثبات کرد.
 
با توجه به گزارش Memorial Sloan Kettering، مطالعات حیوانی نشان می دهد که اسپیرولینا اثرات شیمیایی و محافظتی رادیواکتیو دارد. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۱ نشان داد که پلی ساکارید در Spirulina platensis به عنوان یک عامل محافظ شیمیایی عمل می کند. این به این معنی است که به نظر می رسد توانایی محافظت از بدن یا به حداقل رساندن عوارض جانبی شیمی درمانی را دارد.

سلامت قلب بررسی علمی منتشر شده در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که جلبک آبی می تواند در برابر بیماری های قلبی عروقی و کبد چرب غیر الکلی از بدن محافظت کند. این دو بیماری دو مورد از مهم ترین تهدیدات برای سلامتی بدن در کشورهای پیشرفته است. به طور کلی، مطالعات در سلول ها، حیوانات و انسان ها نشان داده اند که مصرف جلبک آبی می تواند یک محصول موثر طبیعی برای بهبود پروفایل های چربی خون و جلوگیری از التهاب و استرس اکسیداتیو باشد. همه این عوامل در ایجاد بیماری قلبی موثر هستند. به طور خاص مواد زیر در این گیاه می توانند در پیشگیری از بیماری های قلبی و همچنین بیماری کبد چرب غیرالکلی مفید باشند:
 
 •     کاروتنوئیدها
 •     گاما لینولنیک اسید (GLA)
 •     فیکوسیانین
 •     الیاف و استرول های گیاهی
 
خواص جلبک دریایی در مطالعات حیوانی به منظور کاهش ضایعات آترواسکلروتیک یا پلاک ها استفاده شده و موجب بهود این دو شاخص شده است.

کاهش درد و التهاب خواص جلبک ها برای تسکین درد نیز استفاده می شود. به طور کلی، جلبک شامل ترکیبات ضد التهابی مانند اسیدهای چرب امگا ۳ و کلروفیل است. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نگاه خاص تری را به این گیاهان داشته و توانسته است فعالیت های جالب و بیولوژیکی و دارویی، از جمله فعالیت های ضد التهابی و ضد درد جبلک را اثبات کند.
 
نتایج مطالعات آزمایشگاهی در Pharmaceutical Biology تایید کرد که عصاره خام جلبک قرمز مدیترانه ای Laurencia obtusa، فعالیت ضد التهابی و ضد درد دارد. علاوه بر این، اثبات شد که gastroprotective، به طور خاص زخم معده را تا ۸۱٫۳ درصد با مصرف دوز ۵۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، کاهش می دهد.
 
مطالعات قبلی در سال ۲۰۱۵ نشان داده بودند که نوع دیگری از جلبک دریایی به نام Pyropia yezoensis دارای پروتئین بالایی است که باعث می شود منبع خوبی از پپتیدهای فعال بیولوژیکی در اختیار بدن قرار بگیرد. علاوه بر این، توانایی آن به عنوان یک عامل ضد التهاب قوی نیز اثبات شد.

کاهش دهنده کلسترول یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ در مجله Science of Food and Agriculture منتشر شده است نشان می دهد که فوکسترول که یک نوع استرول است در جلبک وجود دارد. فوکسترول توانایی طبیعی کاهش کلسترول را دارد. به طور کلی، جلبک ها یک منبع غنی از فیتوسترول هستند که توانایی کاهش سطح کلسترول خون را دارند. اگر این مواد در فرم مکمل استفاده شوند توانایی ویژه ای در کاهش کلسترول LDL (کلسترول بد) دارند. فیتواسترول ها با کاهش جذب کلسترول در روده، کلسترول خون را کم می کنند.
 
Spirulina غنی از اسیدهای چرب مانند GLA، اسید آمینه و همچنین آنتی اکسیدان ها است. یک مطالعه انسانی در Medicinal Food نشان داد، اسپیرولینا می تواند به کاهش میزان افزایش چربی خون در افراد مبتلا به سندرم نفروتیک هیپرلیپیدمی کمک کند.

سم زدایی کلرلا یک نوع جلبک است که به عنوان یک ماده شیمیایی طبیعی برای حذف فلزات سنگین از بدن عمل می کند. قرار گرفتن در معرض سطوح بالای ۲۳ فلز محیطی که به عنوان فلزات سنگین شناخته می شوند مانند سرب، جیوه، آلومینیوم و آرسنیک می تواند موجب مسمومیت حاد یا مزمن شود. مسمومیت می تواند باعث آسیب یا کاهش عملکرد مغز و سیستم عصبی مرکزی شده و به اندام های حیاتی صدمه وارد کند. قرار گرفتن در معرض این مواد به مدت طولانی ممکن است منجر به فرایندهای دژنراتیو فیزیکی، عضلانی و عصبی جدی تر شود.
 
اگر دندانتان با جیوه پر شده، به صورت منظم از ماهی های آلوده به جیوه استفاده می کنید، یا زیاد غذای چینی می خورید، ممکن است تجمع فلزات سنگین در بدن داشته باشید. در چنین شرایطی برای حفظ سلامتی خود مهم است که فلزات سنگین و سموم را از بدن دفع کنید.
 
یکی از مهمترین خواص کلرلا این است که می تواند خود را در اطراف سموم مضر ساکن در بدنمان مانند سرب، کادمیوم، جیوه و اورانیوم قرار دهد و از جذب دوباره آنها جلوگیری کند. تحقیقات ثابت کرده اند که مصرف منظم کلرلا برای جلوگیری از تجمع فلزات سنگین در بافت ها و اندام های نرمال بدن مفید است.
 
مطالعه ای که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد به طور خاص اثرات مصرف کلرلا را بر متابولیسم کادمیوم در حیوانات نشان داد. محققان دریافتند زمانی که حیوانات در معرض کادمیوم  قرار گرفتند، کلرلا در بدنشان قادر به مقابله با مسمومیت با فلزات سنگین و کاهش آسیب بافت با کاهش جذب کادمیوم شد.

ترویج دهنده سلول های بنیادی در بزرگسالان، سلول های بنیادی در سراسر بدن یافت می شود. آنها برای پر کردن جای خالی سلول های مرده و همچنین ترمیم سلول های آسیب دیده، اقدام به تولید سلول جدید می کنند. همانطور که سن بالاتر می رود، هسته سلول های بنیادی نیز افزایش یافته و ظرفیت بازسازی آن ها کم می شود. به این ترتیب روند پیری شکل می گیرد.
 
بر اساس مطالعات قبلی که نشان می دهد جلبک آبی می تواند عملکرد ایمنی را در حیوانات مدوله کند، گروه جراحی مغز و اعصاب در USF  اثرات عصاره های جلبک آبی را بر روی سلول های بنیادی انسان بررسی کردند. یافته های اولیه نشان می دهد که عصاره اتانول Aphanizomenon flos-aquae ممکن است به ترویج سلول های بنیادی انسان کمک کند.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟