نامه دکتر منوچهر گنجی به ترامپ در اعتراض به سخنان مایک پمپئو در مورد نام خلیج فارس

ایرانشهر : وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو در برنامه ای که از طریق شبکه خبرگزاری فاکس در مورد سازمان بهداشت جهانی و ایران روز 22 آپریل پخش می شد، شرکت نموده بود. آقای پمپئو در این مصاحبه، آبهایی که سرزمین ایران را از کشورهای همسایه جدا می کند و برای قرون متمادی خلیج فارس نام داشته است را خلیج مجعول ع...ر....ب...ی نامید.

آقای دکتر گنجی که وزیر آموزش و پرورش در دوران شاه فقید بوده اند و در حال حاضر در لس آنجلس زندگی می کنند در نامه ای خطاب به پرزیدنت ترامپ می نویسد:

من و اکثریت قریب به اتفاق  ایرانیان داخل و خارج از ایران به درستی می دانیم که  نظام  جمهوری اسلامی یک نظام جنایتکار است ولی باید توجه داشته باشید ایران و ایرانیان تحت هیچ شرایطی حاضر به هیچ گونه سازشی  در مورد حقوق و میراث باستانی خود نیستند. 

آقای دکتر گنجی در این نامه کوتاه و موجز خود با ادای بیشترین احترامات به پرزیدنت ترامپ ، خواستار آن شده اند که این موضوع به وزیر امور خارجه آقای پمپئو یادآوری شود.
+98
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  پمپیو نمیخواهد به ۳۰۰۰ سال قبل مراجعه کند ،به زمان جنگ بوش پدر در جنگ خلیج فارس بر علیه صدام عراق مراجعه کند ببیند ان زمان به خلیج(فارس) چه میگفتند!؟!
  4
  28
  یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۱
  ۵۶
  ماساچوست - کانادا، جزیره کریسمس

  آفرین به آقای دکتر گنجی . مایک پمپئو مواظب باش داری چی میگی دوست ما ایرانی‌ها بودی و هستی و بمون به پرزیدنت ترامپ هم بگو
  7
  31
  یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۴
  ۵۴
  هانی سیاه - استکهلم، سوئد

  درود بر هم میهن . درود بر ایرانی های با شرف میهن دوست و .....به ذات زالو صفتان که خون ایرانیان را میمکند.وکمر به نابودی ایران بستن.
  2
  26
  یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۶
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  ترامپ هیچ سابقه سیاسی توی پرونده خودش نداشته ،توی عمرش فقط کاسبی کرده، سوتی زیاد داده جغرافیا بلد نیست مثل خلیج فارس ،خیلی سوتی داده میگه مایع ضدعفونی به مبتلایان کرونا تزریق شود! کسانی هم مثل خودش توی تشکیلات راه میده مثل خودش کاسب
  6
  12
  یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
  ۳۲
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان
  مگر اینکه وزرای اون دوران ؛هنوز برای ایران دل بسوزانند.
  1
  19
  یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  این است سزای امید بستن به اجنبی ! چه آمریکا باشد چه شوروی ! چپی‌ هم خودتی احمق ! تا زامانی که مردمِ ایران برای آزادی دستِ گدایی به سویِ شرق و غرب دراز کنند ، اوضاع همین است ! پاینده باد ایران ، سر فراز باد خلیجِ همیشه فارس ! رو سیاه باد نکارِ آمریکا و مزدورِ سعودی !.
  7
  13
  یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
  ۴۲
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  این است سزای امید بستن به اجنبی ! چه آمریکا باشد چه شوروی ! چپی‌ هم خودتی احمق ! تا زمانی که مردمِ ایران برای آزادی دستِ گدایی به سویِ شرق و غرب دراز کنند ، اوضاع همین است ! پاینده باد ایران ، سر فراز باد خلیجِ همیشه فارس ! رو سیاه باد نوکر آمریکا و مزدورِ سعودی !.
  5
  12
  یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
  ۳۳
  loder - شیراز، ایران
  این پمپ گازوئیل و ترلامپ بساز بفروش به این مسئله واقف هستن که خلیج فارس همیشه فارس بوده و خواهد بود این عوامل بیسواد از روی قصد دست به چنین حماقتهایی میزنن وگرنه خودشون از ما ایرانیها بهتر میدونن نام خلیج تا بوده و نبوده خلیج فارس بوده و خواهد بود مستدام باشید
  3
  10
  یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  این دریا یا خلیج قبل از ورود پارسها از شرق به فلات ایران به نام دریای کنگر بوده که نام دیگر قوم پروتو تورک سومر و ایلامی بوده. در حال حاضر هم طایفه و نام فامیل کنگرلو در بین آزربایجانیها هست. به هرحال پارسها طبق فرموده خودشون از 2700سال پیش قدم به فلات ایران گذاشتن و مهاجرتشون به ایران شروع شده و قطعا اسم اصیلتر و قدیمیتر هم داره این دریا. هرکی مخالفه بره تحقیق کنه. شما ناراحتی به نام عربها مصادره بشه و ما ناراحتیم به نام پارس و فارس مصادره شده.
  11
  3
  یکشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۷
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. پروتو تورک سومر!! سومر اما اولین تمدن بشری واقع بین النهرین هست و عراق امروزی رو شامل میشه، اما ترکها جدید هستن جدید منظور اینه نسبت به سومر وایلام خیلی خیلی جدیدهستن، ترکها از قرن چهاربعداز میلاد اسیای میانه ساکن شدن قبلا توی منطقه نبودن
  2
  6
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. واقعا حوصله ندارم برای چندمین بار درباره مستندات و دلایل کاملا مشهود اینکه تا قبل از هخامنشیها تمامی تمدنهای ایران تورک بودن توضیح بدم. 100بار بهتون گفتم برید تورکی یاد بگیرید و نام شاهان و سرزمینهای تمدنهای کهن ایران رو سرچ کنید تا بفهمید همش واژه ها و نام های تورکی بوده. سومریها و ایلامیها طایفه ای از تورکهای کهن ایران هستن. مهد پیدایش تورکها خود ایران هست. چون قدیمیترین تاریخهاشون اینجاست. اینکه اصرار دارید به دلیل کهن بودن زبان تورکی و تاثیر اون در شرق و غرب دنیا این زبان رو به ملتهای دیگه ربط بدید فقط به درد ارضای حس عاریایی خودتون میخوره و بس.
  3
  0
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۷
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. دوست عزیز هیچ مدرکی وجود نداره که سومریها و ایلامیها طایفه ای از تورکهای کهن ایران هستن. تورکها البته دوره صفویه بنفع ایران با ترکان عثمانی جنگیدند وجلوی پیشروی ترکان عثمانی در اسیای میانه روگرفتن، شکی در این نیست . اما اینکه بگین- سومر وایلامی طایفه ای از ترک بودن- فاقد سند هست ، اصلا خودت یه گوگل کن وببین بیطرفانه. البته همه منابع انگلیسی هست وفارسی وترکی جعلیات زیاد داره .
  0
  2
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. تا وقتی منابع شما ویکیپدیا (محل نگارش عمومی) هست نمیتونید حقایق رو ببینید. من خیلی ساده گفتم تورکی رو یاد بگیر و بعد نام شهرها و شاهان و مکانهای تمدنهای کهن رو مطالعه کن. خیلی چیز دستت میاد. من این تحقیقات رو بارها انجام دادم. والا چسبوندن فلان تمدن به اقوام تورک برای من که اهمیتی در زندگیم نداره. شما حتی به تیپولوژی هم اعتقاد نداری! اقوام کلان رو با تیپولوژی میشه تشخیص داد.
  1
  1
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ترکی زبان شیرینی هست و من خیلی دوست داشتم یاد بگیرم ،اما زبان علم دنیا انگلیسی هست البته بعد از قرن ۱۹ اینچنین شد، قبل از آن زبان فرانسه زبان بین المللی بود، بدون انگلیسی مطالعه تاریخ امکان نداره، تمام منابع ونقشه ها به زبان انگلیسی شده،شما گویا مشکلت انگلیسی هست بهتره اصلا وارد تاریخ نشی بدون انگلیسی، منظورم مکالمه نبود بلکه معنی انگلیسی بطوریکه منابع انگلیسی متضاد رو در مواجهه با هم مطالعه کنی ، در اینصورت به حقیقت نزدیک می شی تا تعصب فرو بریزه، یعنی حتی اگه متعصب فارس یا ترک یا عرب هم باشی خوندن این منابع انگلیسی خودبخود رو مغزت اثر می کنه وبیطرفت می کنه، تعصب بخاطر نخواندن منابع هست، متاسفان انگلیسی رو از مدارس حذف کرد تا متعصبین زیادبشن
  0
  1
  دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. اصلا بحث تعصب به اصالت نیست. زمانی هرکی میگفت زمین گرده دارش میزدن. چون فکر میکردن هرچی که اونا شنیدن و یا حس کردن وحی منزله.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۴
  نظر شما چیست؟